به مناسبت گرامی داشت "روز و هفته کیش" انجام شد:

کلنگ ساخت مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه سلامت جزیره کیش به زمین زده شد

آیین کلنگ زنی مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه سلامت "صدف " در زمینی به مساحت 2400 متر مربع و با زیر بنایی بالغ بر 2500 مترمربع در کیش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین کلنگ زنی این مرکز که با حضور برخی از مسوولان کشوری و محلی برگزار شد با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای تبدیل جزیره به یک فضای توریسم درمانی و سلامت، گفت: برای ارائه خدمات شایسته به عموم مردم جزیره کیش و سطح کشور از ظرفیت های موجود استفاده بهینه خواهیم کرد.  

کشاورز با تبریک روز و هفته کیش به همه ساکنان این جزیره و گردشگران، اظهار داشت: امیدواریم این روز منشاء برکات برای تمام کیشوندان، هموطنان و نمادی از ایران قوی و کیش زیبا و خلیج همیشه فارس باشد.

وی در رابطه با این که حدود 8 سال بود که تصمیم به ساخت چنین مرکزی با عنوان مرکز جامع سلامت و بهداشت در جزیره کیش، اتخاذ شده بود، افزود: در این مرکز به صورت گسترده و عمومی، خدمات بسیار پیشرفته ای به همه کیشوندان ارائه خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، ساخت این مرکز را بر گرفته از تجارب اپیدمی کووید 19 و بیماری های همه گیری برشمرد و بیان داشت: مرکز خدمات جامع سلامت کیش یک مرکز پیشرفته ای است که می تواند در شرایط همه گیری و شیوع بیماری های فراگیر خدمات مورد نیاز را به تمام کیشوندان ارائه دهد.

مهدی کشاورز، اظهار داشت: به طور حتم با اتحادی که میان تمام دستگاه های دولت سیزدهم ایجاد شده است می توانیم در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به احداث این مرکز اقدام کنیم تا عموم مردم از آن  بهره مند شوند.  

کشاورز در ادامه سخنان خود، گفت: از ظرفیت های بخش خصوص در زمینه مسوولیت های اجتماعی به طور حتم استفاده خواهیم کرد  و سازمان نیز در اختصاص زمین، ساخت و صدور پروانه حمایت می کند.

حسین فرشیدی معاون وزیر بهداشت و درمان کشور در این مراسم تجارب کسب شده در دوره مقابله با بیماری فراگیر کووید 19 را یکی از ویژگی های مهم در طراحی و ساخت این مرکز عنوان کرد و اظهار داشت: این مرکز نخستین خدمات جامع سلامت در کشور است که با رویکرد پیشگیرانه در حوزه بهداشت ایفای نقش خواهد کرد.

فرشیدی ضمن ابراز امیدواری از حضور مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و پیش بینی برنامه های راهبردی درکیش را نوید بخش روز های خوب این منطقه عنوان کرد و افزود: با کلنگ زنی این طرح برای تامین تجهیزات مورد نیاز  مشارکت خواهیم کرد تا برای ارائه خدمات در سطح مطلوب و در سطحی که بتواند بیماری ها را رصد کند کیش را به عنوان منطقه ورود به ایران عزیزمان معرفی می کنیم.

وی در همین خصوص، افزود: باید زیرساخت ها به گونه ای باشد که بتوانیم در صورت وقوع بحران های احتمالی اقدامات موثری را انجام دهیم.

معاون وزیر بهداشت و درمان کشور، گفت: خوشبختانه با کلنگ زنی مرکز جامع سلامت با همت سازمان منطقه آزاد کیش، تمام اقدامات فنی که مورد نظر است برای تحقق عدالت اجتماعی در حوزه سلامت اقدام خواهیم کرد.

حسین فرشیدی، خاطر نشان کرد: کیش به عنوان یک منطقه بسیار حساس ضروری است از آمادگی لازم در حوزه بهداشت محیط و اجتماعی برخوردار باشیم.

فرشیدی، بیان داشت: کمتر خدمات جامع سلامت در سطح کشور وجود دارد که تمام خدمات را یک جا به صورت همگانی ارائه دهد که این امر مهم در جزیره کیش تحقق می باید.

وی اظهار داشت: اولویت وزارت بهداشت بحث پزشکی خانواده است و به طور حتم سال آینده طرح پزشک خانواده را اجرا خواهیم کرد.

لازم به ذکر است: مرکزخدمات جامع سلامت و پایگاه سلامت جزء واحدهای پایه ارائه خدمت در نظام شبکه‌های بهداشتی‌درمانی کشور بشمار می‌روند و نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌ها و صیانت از سلامت مردم را به‌عهده دارند به‌طوری‌که ارتقاء شاخص‌های بهداشتی کشور مرهون فعالیت آن‌هاست هر پایگاه سلامت و بهداشت بسته به شرایط جغرافیایی امکانات ارتباط و جمعیت یک یا چند منطقه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و نقش کلیدی این مرکز بهداشتی و درمانی زمانی مشخص می‌شود که با ارائه خدمات لازم از بروز بیماری در جامعه پیشگیری می‌کنند.

 مهم‌ترین ماموریت مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه سلامت در مناطق مسکونی برای ارائه خدمات پیشگیرانه و بهبود کیفیت زندگی بیش از 18 هزار نفر جمعیت شهرک صدف تا انتهای جزیره به سمت شرق جزیره و ساختمان ستادی مرکز توسعه سلامت که در سه طبقه به متراژ حدود 5 هزار متر انجام خواهد شد در نظر گرفته شده است.

همچنین مراقبت مادر، کودک، بهداشت محیط، بهسازی محیط، آموزش مردم،ارائه مکمل از وظایف دیگر این مرکز  است.