لزوم همراهی کیشوندان با سازمان منطقه آزاد برای اجرای برنامه کنترل «پشه آئدس»

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش بر اهمیت مشارکت مردم و تمامی نهادها و سازمان‌ها در برنامه ملی کنترل «پشه آئدس» تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، نخستین جلسه قرارگاه مقابله و کنترل پشه آئدس با حضور علیرضا فاطمیان پورمعاون فرهنگی و اجتماعی این سازمان، امید براتی سرپرست بیمارستان کیش، اسداله احمدی سرپرست مرکز بهداشت کیش، مدیران عامل جوامع صنوف کیش، مریم محمدی رئیس اداره محیط زیست، رئیس جمعیت هلال احمر و نمایندگان شرکت آب و برق و پایگاه هوایی کیش چهارشنبه 6 دی در سالن اجتماعات ساختمان شماره 2 سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد.

در این جلسه علیرضا فاطمیان پور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که مشارکت اجتماعی در عزم ملی جامعه، راهکار رفع مشکلات است؛ افزود: شناسایی و پذیرفتن پدیده های تهدیده کننده، نخستین گام برای مقابله با آن پدیده و یافتن راهکارهای لازم است.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه مقابله و کنترل پشه آئدس که مصوبه آن از سوی وزارت کشور به استانداری ها ابلاغ شده است؛ افزود: سرپرست مرکز بهداشت کیش دبیری این قرارگاه و پیگیری مصوبات آن را برعهده دارد.معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: همانگونه که برای مبارزه با بیماری کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از ویروس کووید 19 ضروری بود؛ امروز نیز برای مبارزه با این پشه باید آموزش همگانی را در دستور کار قرار داد و موازین بهداشتی را رعایت کرد.

علیرضا فاطمیان پور با بیان این که اکنون بحث پشه آئدس به عنوان یکی از چالش‌های نظام سلامت مطرح است؛ تاکیدکرد: گردآوری اطلاعات موردنیاز، تأمین تجهیزات و امکانات لازم و ایجاد هماهنگی‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و مشارکت مردمی؛ مهمترین گزینه ها برای مقابله با ازدیاد این پشه است. 

 وی با اشاره به لزوم اقدامات پیشگیرانه در مقابله با این پشه و بیماری های که می تواند انتقال دهد؛ گفت: باید درجهت پیشگیری از ازدیاد پشه آئدس که در تماس با فرد آلوده می تواند ناقل بیماری باشد؛ آموزش مردم و پاکیزگی محیط را در دستور کار قرار دهیم.وی با تاکید بر اینکه آموزش و پیشگیری در این رابطه برای مردم و خانواده ها بسیار مهم است؛ خاطر نشان کرد: حفاظت فردی در این رابطه از اهمیت خاصی برخوردار است.

گفتنی است در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی مرکز بهداشت کیش، شرکت عمران، آب و خدمات و شرکت مدیریت توسعه بنادر و فرودگاه های کیش در خصوص مقابله با پشه آئدس بازگو شد.