بستر سازی برای ایجاد کمپ ورزشی تراز اول در کیش

در نشست دکتر ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت وزارت ورزش با مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش، ایجاد کمپ تیم های فوتبال ملی و بین المللی در جزیره بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جعفر آهنگران مدیرعامل این سازمان در این نشست با بیان اینکه ایجاد کمپ دائمی تیم های ملی فوتبال در کیش به دلیل مشابهت شرایط آب و هوایی با کشور قطر، آمادگی برای رویداد 2022 و انجام بازیهای تدارکاتی می تواند آثار بسیار خوبی در حوزه اقتصادی و گردشگری برای این منطقه آزاد به دنبال داشته باشد گفت: مسئولان فدراسیون فوتبال با توجه به ظرفیت های مطلوب اقامتی و تفریحی درخواست تخصیص زمین و تامین اعتبار جهت ساخت این کمپ را با سازمان منطقه آزاد کیش مطرح کرده اند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع از زمان اردو تدارکاتی تیم ملی در کیش مطرح شده است گفت: تفاهمنامه ای در این خصوص برای همکاری سازمان منطقه آزاد کیش و فدراسیون فوتبال آماده شده بود تا پس از تصمیم گیری نهایی به امضا برسد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن ابراز خرسندی از بستر سازی برای ایجاد این کمپ ورزشی بر بررسی هرچه کامل تر موضوع تاکید کرد و اظهار داشت: ساخت این کمپ باید با با طرح جامع که مصوب هیات وزیران است انطباق داشته باشد.

ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت وزارت ورزش نیز این امر را زمینه ساز اتفاقات بزرگ ورزشی در جزیره کیش عنوان کرد و افزود: وزارت ورزش علاقمند است چند کمپ فوتبال استاندارد در جزیره کیش ایجاد شود، بنابراین ما به دنبال راهکارهای قانونی برای عملیاتی شدن این موضوع هستیم.

وی با ابراز امیدواری در خصوص مهیا شدن شرایط برای انعقاد تفاهمنامه ای در این زمینه گفت: امید داریم با رعایت قوانین و مقررات و مشارکت بخش خصوصی این اتفاق خوب در جزیره رقم بخورد و کمپی مناسب برای حضور تیم های داخلی و خارجی با امکانات قابل قبول ساخته شود.

ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت وزارت ورزش در ادامه مباحث ساخت کمپ ورزشی در کیش گفت کاهش هزینه و حواشی برگزاری کمپ در کشور های بحرین، قطر، امارات یکی از اهداف ما برای ایجاد این کمپ می باشد.

معاون توسعه مدیریت وزارت ورزش عنوان کرد: کمپ های فوتبال پس از ساخت، سرمایه های منطقه آزاد کیش محسوب می شوند و با ایجاد ارزش افزود و درآمد پایدار اتفاق خوبی برای این منطقه رقم خواهد خورد.

فرامرزیان آب و هوای مشابه و عدم نیاز به ویزا را از مولفه های قابل توجه جزیره کیش برای میزبانی از ورزشکاران و گردشگران رویدادهای ورزشی به ویژه 2022 برشمرد.

ژاله فرامرزیان هم اندیشی با دکتر سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد برای اخذ مصوبه هیات وزیران در خصوص واگذاری زمین برای ساخت کمپ را یکی از برنامه های مد نظر وزارت مطرح کرد و گفت: ما در حد توان طی مراحل قانونی به ساخت این کمپ کمک می کنیم.

معاون توسعه مدیریت وزارت ورزش تصریح کرد: وزارت ورزش، سازمان منطقه آزاد کیش، فدراسیون فوتبال و بخش خصوصی باید دست به دست هم دهند تا با تعهد و تضمین فدراسیون فوتبال این مهم به نتیجه برسد.

ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش نیز با اشاره به محدودیت های دو طرفه وزارت ورزش و سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص تخصیص اعتبار و واگذاری زمین گفت: بر اساس قواعد منطقه آزاد ما مجاز هستیم تا با نرخ سازمان در همان سال واگذاری زمین انجام دهیم، در حیطه اختیارات خود هر فعالیت و کمکی نیاز باشد دریغ نخواهیم کرد و فراتر از آن با نامه نگاری و بر اساس مصوبه و مجوز ها عمل می کنیم.

آخوندی گفت: ساخت کمپ ویژه فوتبال و استقرار تیم های ملی و بین المللی اتفاق بزرگی را برای کیش رقم می زند و آورده اقتصادی قابل توجهی به همراه دارد.

وی در ادامه اظهار داشت:با همکاری بخش خصوصی و عرضه سهام سازمان در ساخت این کمپ، بستر برای حضور تیم های خارجی علاوه بر تیم ملی فراهم می شود و درامد های پایداری برای سازمان و وزارت ایجاد خواهد شد.

علی عرب معاون عمرانی و زیربنایی سازمان نیز در خصوص ساخت کمپ استاندارد با امکانات تراز اول در کیش گفت: ما در دهکده المپیک زمینی به این وسعت که فدراسیون فوتبال در نظر دارد نداریم و جانمایی باید به گونه ای باشد که در روند اجرای طرح جامع اخلال ایجاد نکند که این موضوع مستلزم هماهنگی با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

همچنین همتی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به حضور بخش خصوصی قدرتمند در جزیره کیش و نقش سرمایه گذاران در ساخت این مجموعه گفت: جزیره کیش ظرفیت ایجاد یک ورزشگاه در تراز ورزشگاه های اروپایی را دارد که موجب توسعه و پیشرفت حوزه گردشگری و حضور بسیاری از تیم های ورزشی منطقه در کیش خواهد شد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش افزود: ایجاد کمپ ورزشی برای میزبانی از تیم های ملی رشته های مختلف، استفاده از ظرفیت گردشگران مسابقات ملی و بیت المللی و تبدیل کیش به قطب ورزش از برنامه های در دست اقدام سازمان منطقه آزاد کیش است اما باید به این نکته توجه داشت که با مطالعات دقیق طرح، سرمایه گذاری به گونه ای انجام شود که در آینده نارضایتی به دنبال نداشته باشد، بنابراین طرح مطالعاتی این موضوع باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

وی هزینه احداث کمپ با استاندارد های بین المللی طبق محاسبات حداقلی را مبلغی بالغ بر 300 تا 500 میلیارد تومان عنوان کرد و بیان داشت: مطالعه دقیق از ایجاد مشکلات در آینده جلوگیری می کند تا طرح با چالش مواجه نشده و از هدف دور نشود.

همتی همچنین بر پیش بینی تجهیزات پیشرفته برای تیم ملی در طرح مطالعاتی و آماده سازی پیشنویس آن از سوی وزارت ورزش تاکید کرد گفت: تمامی موارد باید به دقت بررسی و ارائه شود تا تا از بتوان طریق بخش خصوصی سرمایه گذار جذب کرد و سازمان نیز حمایت می کند تا این طرح عملیاتی شود.

چگونگی مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار با ارائه تعریف درست از طرح، فراهم شدن بستری مناسب برای رشته های مختلف ورزشی با ایجاد کمپ، درآمدزایی و ایجاد منافع برای بخش خصوصی، حوزه گردشگری و رونق اقتصادی از جمله موارد مطرح شده از سوی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست بود.