همزمان با عيد سعيد فطر در كيش آغاز مي شود؛

اولين نمايشگاه هنري در مجموعه هنری و موزه خليج فارس كيش

برگزاري نمايشگاه هاي هنري در موزه خليج فارس كيش، گامي مهم در جهت تقويت گردشگري و تبديل جزيره كيش به قطب نمايشگاه هاي هنري در كشور و منطقه است.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان منطقه آزاد كيش، سيد رضا سراج مدير عامل شركت سرمايه گذاري و توسعه كيش از گشايش نخستين نمايشگاه هنري در مجموعه هنری و موزه خليج فارس كيش در پنجم تير و همزمان با عيد سعيد فطر خبر داد.

بر اساس اين گزارش در اين نمايشگاه 339 قطعه و اثر هنري شامل آثار نقاشي و مجسمه سازي 45 هنرمند مطرح كشور به نمايش در مي آيد كه اين آثار از يك تا شصت ميليون تومان ارزش گذاري شده اند و دو اثر يكصد و بيست ميليون توماني نيز در بين اين آثار وجود دارد.

آثار اين هنرمندان در سبك هاي مختلف و تكنيك هاي سنتي و مدرن در گروه هاي نقاشي، نقش برجسته، تركيب مواد و مجسمه سازي و صنايع دستي است. بخش صنايع دستي شامل آثار قلم زني، مشبك، منبت و سراميك است.

استاد حسين محجوبي، داريوش فرد، پريسا شاد و ابوالحسين بنافيان از جمله اساتيدي هستند كه آثارشان در اين نمايشگاه عرضه خواهدشد.

به گفته سراج  تبديل جزيره كيش به قطب نمايشگاهي و فروش آثار هنرهاي تجسمي و صنايع دستي، معرفي پتانسيل هاي اين منطقه از جمله امكانات استاندارد و پيشرفته در جهت برگزاري نمايشگاه ها و حراج هاي هنري بين المللي و تقويت گردشگري هنري از جمله اهداف مهم برگزاري اين نمايشگاه است.

 مدير عامل شركت سرمايه گذاري و توسعه كيش با اشاره به اينكه  نياز نداشتن به ويزا براي سفر هنرمندان خارجي به جزيره كيش در كنار فضاهاي زيباي نمايشگاهي و موزه خليج فارس اين فرصت را فراهم كرده است تا جزيره كيش در زمينه برگزاري نمايشگاه هاي هنري فعاليت هاي بزرگ و ماندگاري را آغاز كند تصريح كرد: قصد داريم تا با برگزاري نمايشگاه هاي دوره اي در رشته هاي مختلف هنري جزيره كيش به عنوان قطب مهم عرضه آثار هنري ارزشمند و برگزاري حراج هاي بزرگ  آثار هنري داخلي وخارجي در سطح ملي وبين المللي مطرح شود.

وي افزود: جزيره كيش به عنوان قطب مهم گردشگري كشور مي تواند از اين پتانسيل بهره گرفته و در جهت توسعه و تقويت گردشگري هنري گام بردارد.

مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش یک مجموعه فرهنگی، تفریحی و سیاحتی در بخش ساحل جنوب غربی جزیره است که در زمینی به وسعت 3620 متر مربع در جنوب غربی جزیره کیش ساخته شده است و 14 بهمن پارسال همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور وزیر اطلاعات در جزیره کیش به بهره برداری رسيد.  این سازه بتنی با ارتفاع 52 متر و قطر متوسط 10 متر برداشتی آزادانه از فرم طبیعی صدف دو کفه اي  است که به وفور در سواحل خلیج فارس یافت می شود و مرواریدی در میان آن قرار گرفته است. نشانه عمودی که از میان سیرافقی سایت برخاسته می تواند نماد کاملی از جزیره کیش باشد که به واسطه رشد و شکوفایی اقتصادی و رقابت با بازار جهانی به منصه ظهور رسیده است و در میان دیگر جزایر خلیج فارس مقتدرانه در مسیر توسعه گام بر می دارد. اين مجموعه هنري دارای فضاهایی شامل گالریها، سالن آمفی تئاتر بسیار مدرن برای سخنرانی های تخصصی و مجهز به اپلیکشن های مدرن و فضاهای پشتیبانی، بخش های اداری و مدیریتی، کافی شاپ، و بخش های پشتیبانی تاسیساتی و بهداشتی است. موزه ساخته شده در این مجموعه در بخش زیرين سازه افقي قرار دارد و تنها سقف  مواج آن بر روی زمین قابل مشاهده است.

اين نمايشگاه كه با حمايت سازمان منطقه آزاد كيش و با همكاري انجمن علمي هنرهاي تجسمي ايران و انجمن هنرمندان خود آموخته ايران، 5 تير و همزمان با عيد سعيد فطر آغاز مي شود و به مدت 45 روز در محل موزه خليج فارس كيش ادامه خواهد داشت.

 

لازم به ذكر است نخستين نمايشگاه هنري موزه خليج فارس كيش به همت موسسه  مشاور و معماري طرح فضا (گروه فرا) برگزار مي شود. اين موسسه که سال 70 در تهران تاسیس شد، در زمینه طرح های بزرگ شهری، معماری و طراحی داخلی فعاليت مي كند و با توجه به لزوم حمايت بيشتر از هنرهای تجسمی بومی، به ويژه  در فضاهای زیستی با همکاری بیش از 400 هنرمند در سرتاسر ایران سعی دارد نسبت به فعال سازی اقتصاد بدنه هنرهای تجسمی و توسعه فرهنگ خرید آثار هنری توسط آحاد جامعه و همچنین ترویج نگاه سرمایه ای به خرید آثار هنرمندان فعاليت هاي موثر و مستمري داشته باشد. اين موسسه تا كنون 7 دوره نمايشگاه  و فروش آثار هنرهاي تجسمي را در سراسر كشور برگزار كرده و هشتمين نمايشگاه را در موزه خليج فارس جزيره كيش برگزار مي كند.