درنخستین روز از هفته دولت درگفتگوی زنده رادیویی انجام شد؛

ارائه گزارش عملکرد بنادر و فرودگاه های کیش توسط مهندس موسوی

به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت ، مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش دربرنامه زنده رادیویی امروز کیش گزارشی از عملکرد این شرکت ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در اولین روز هفته دولت مهندس موسوی مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش صبح روز پنجشنبه دوم شهریور ماه مهمان برنامه زنده رادیویی امروز کیش بود و ضمن ارائه گزارشی ازعملکرد خود به سئوالات شهروندان پاسخ داد.

مهندس موسوی ضمن تبریک آغاز هفته دولت و آرزوی موفقیت برای شروع کار دولت دوازدهمدر خصوص شکل گیری شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش گفت: از اول مرداد ماه سال گذشته این شرکت از شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش جدا شد و به عنوان یک شرکت مستقل در حوزه حمل و نقل برون جزیره ای انجام وظیفه می کند.

وی در ادامه گفت: ما در جزیره کیش دارای 4 نقطه پروازی از جمله فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه هلی کوپتری یا هلی پورت، فرودگاه پروازهای تفریحی و فرودگاه جزیره هندورابی هستیم. همچنین در حوزه دریایی در 4 بندر از جمله مجتمع بندری کیش به عنوان اصلی ترین بندر حوزه استحفاظی، بندر پشتیبانی و صیادی میر مهنا، بندر جزیره هندورابی و بندر چارک در سرزمین اصلی مشغول خدمات رسانی هستیم.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش با بیان اینکه سابق بر این نواقص بسیاری در بنادر کیش وجود داشت، افزود: پس از مستقل شدن این شرکت ، نواقص موجود بررسی شد و تا کنون با هدف خدمات رسانی با کیفیت تر به مسافران دریایی در صدد رفع آنها هستیم.

وی از تغییر مکان فروش بلیت شناورهای دریایی از محوطه بندر به داخل ترمینال به عنوان اولین اقدام خود نام برد و افزود: برای اولین بار در کشور عرضه بلیت الکترونیکی و صدور کارت سوار شدن مشابه بلیت های الکترونیکی فرودگاهیدر جزیره کیش انجام شد که این اقدام مورد استقبال سازمان بنادر و دریانوردی کشور قرار گرفت و در سطح کشور نیز اجرا شد.

همچنین موسوی در پاسخ به تلفن یکی از شهروندان مبنی بر فاصله زیاد و پیاده روی بین ترمینال مسافری تا شناور ها گفت: این یکی ازمشکلاتی است که در بندر کیش وجود دارد که تا دو ماه آینده مانند فرودگاه اتوبوس هایی را جهت جابجایی مسافر تا شناورها و واگن هایی جهت بار مسافران در نظر گرفته می شود و این تغییرات در جهت تکریم مسافران در دست اقدام است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته شاهد 8 درصد رشد ورود مسافر هوایی نسبت به سال 94 بودیم ، گفت: در طول سال 95 شاهد ورود یک میلیون و نیم مسافر و 11 هزار و 460 سورتی پرواز بودیم. درحالیکه در سال94 تعداد10 هزار و 600 سورتی پرواز انجام شده بود. البته در سه ماه نخست سال 96 نیز به نسبت سال گذشته از افزایش مسافر هوایی برخوردار بودیم.

موسوی در حوزه حمل و نقل دریایی اظهار داشت: در طول سال گذشته 440 هزار مسافر از طریق شناور دریایی وارد کیش شدند. در 6 ماه نخست امسال این تعداد کاهش داشته اما با توجه به مناسب شدن شرایط آب وهوا در 6 ماه دوم سال میزان مسافر دریایی افزایش خواهد یافت.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش ضمن تشکر و قدردانی از علی اصغر مونسان مدیر عامل سابق سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با وجود مدیریت ایشان زیرساخت های مورد نیاز و اساسی در جزیره کیش ایجاد شد و می توان از ایجاد زیر ساخت های فرودگاه و بندر جزیره هندورابی به عنوان نقطه عطف این زحمات نام برد.

وی از دیگر اقدامات انجام شده در بندر تجاری کیش از ساخت اسکله 35 هزار تنی یاد کرد و افزود: این اسکله تا پایان امسال به بهره برداری می رسد. حتی در این اسکله امکان پهلوگیری شناورهای تا 45 هزار تن نیز وجود دارد. در حال حاضر نیز امکان پلوگیری کشتی های بین 15 تا 20 هزار تن در بندر کیش مهیا است و چند کشتی اقیانوس پیما نیز در این بندر پهلو گرفته اند.

موسوی با بیان اینکه بندر کیش دارای ظرفیت 8 میلیون تن بار تجاری به غیر از کالاهای نفتی و مصالح ساختمانی است، گفت:در حال حاضرکمتر از 6 درصد این ظرفیت در حال استفاده است. این امکانی است که تمام تولید کنندگان کالاها، وارد کنندگان و صادرکنندگان می توانند از آن بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه تنها از دو راه دریایی و هوایی می توان به جزیره کیش تردد کرد، افزود: عبور و مرور دریایی و هوایی نیز وابسته به شرایط مساعد هوایی است که در غیر این صورت ممکن است وقفه ای در این ورود و خروج ها ایجاد شود.

موسوی ضمن اشاره به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه دریا محور در سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران  گفت: با توجه به اینکه ما در پهنه کشورمان دارای 5 هزار و 600 کیلومتر مرز دریایی و بیش از 2 هزار کیلومتر ساحل یکپارچه از منطقه مکران تا دهانه اروند هستیم ، این مسافت دارای قابلیت بسیار زیادی درتوسعه سفرها و گردشگری دریایی است.

وی با تاکید بر این که تصور اکثر مردم از سفرهای دریایی، فقط خارج شدنشناور از حوضچه بندر و  تفریح دریایی است گفت: ما امسال برای توسعه سفرهای دریایی هدفگذاری کردیم. بدین منظور تعداد صندلی های شناورهای مسافری را از 1200 صندلی به 1900 صندلیو سرعت شناورها را نیز از 10 نات به 15 نات رساندیم.

وی در پایان اعلام کرد با هدف توسعه گردشگری دریاییوورود کشتی های مناسب به ناوگان دریایی کیش مذاکراتی با سرمایه گذاران این حوزه انجام شده است.