گرامیداشت روز جهانی تالاب ها با اجرای دو برنامه در کیش

اداره محیط زیست کیش به مناسبت روز جهانی تالاب ها تور دوچرخه سواری و پاکسازی زیر آب برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش سیزدهم بهمن مصادف با دوم فوریه، روز جهانی تالاب ها نامگذاری شده است از این رو تور دوچرخه سواری ساحلی و پاکسازی دریا فردا جمعه پانزدهم بهمن به همین مناسبت با حضور گروه های دوچرخه سواری و مردمی بر پا می شود.

زمان پاکسازی زیر آب ۸ صبح همزمان در بیگ کورال، اسکله تفریحی، مجتمع تفریحات دریاییو دامون ساحلی با کمک غواصان و گروه های مردمی و آغاز تور دوچرخه سواری نیز ساعت 14 از میدان جاسک و ساعت ۱۴:۳۰ از میدان بندرگاه تجاری کیش به سمت سایت لاک پشت ها می باشد.

بر اساس این گزارش، تالاب ها از جمله مولد ترین محیط های کره زمین هستند که می توانند زیستگاه تعداد زیادی از پرندگان،جانوران و گیاهان مختلف باشند و ارزش اکولوژیک آنها برای کشور ها ده برابر جنگل و دویست برابر زمین های زراعی است .

با توجه به اهمیت اکولوژیکی بالای تالاب ها، در سال هزار و سیصد و چهل و نه در شهر رامسر ایران، معاهده ای جهانی در جهت حفاظت از تالاب هابا حضور شمار زیادی از کشور ها به تصویب رسید و با عنوان کنوانسیون رامسر نامگذاری شد که طی آن کشور های عضو متعهد شدند تا تالاب های حائز اهمیت خود را تعیین منطقه را به اکوسیستمی مفید و تحت حمایت تبدیل کنند.

در این کنوانسیون نواحی ساحلی کم عمق خلیج فارس نیز به عنوان تالاب ساحلی شناخته شده اند که آبهای پیرامونی جزیره کیش نیز در زمره ی تالاب های ساحلی قرار گرفته اند.

تمامی علاقمندان می توانند ساعت ۱۶ فردا جمعه در رونمایی از پوستر پرندگان تالابی و کارگاه آموزشی با حضور دکتر رضایی در سایت لاکپشتها حضور بهم رسانند.

شایان ذکر است شعار امسال روز جهانی تالاب ها "احترام،احیاء،مدیریت و عشق به تالاب ها" می باشد.