کیش به عنوان پایلوت هوشمند سازی دارای نقشه راه شد

برای نخستین بار جزیره کیش به عنوان پایلوت هوشمند سازی مناطق آزاد دارای نقشه راه شد که با حضور سعید محمد مشاور رئیس جمهور از این طرح ارزشمند رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، علی قدمیاری با بیان این که برای نخستین بار با تلاش جمعی از محققین و کارگروه هوشمندسازی و دکتر محمودرضا طهماسب پور مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان منطقه آزاد کیش و بخش غیر دولتی نقش راه هوشمندسازی کیش با هدایت عالیه مدیرعامل سازمان طراحی و تدوین شد، گفت: با تحقق این اقدام مهم و ارزشمند مدیران مناطق آزاد مکلف شدن برای کلیه طرح های مناطق آزاد پیوست هوشمندسازی تهیه کنند.

قدمیاری با تاکید بر این مهم که طبق این طرح؛ جزیره کیش به عنوان هاب هوشمندسازی کلیه مناطق آزاد و سایر شهرها معرفی می شود، گفت: با رونمایی از نقشه راه هوشمند سازی "جزیره کیش و جزایر اقماری" هر نوع خدمت الکترونیکی و یا هر فعالیتی دارای نقشه راه خواهد شد.

وی بیان داشت: طرح های  بزرگ کیش در چارچوب نقشه راه و با پیوست هوشمند سازی اجرایی خواهد شد.

قدمیاری تاکید کرد: جزیره کیش نخستین منطقه آزاد دارای نقشه جامع هوشمند سازی شده و از این به بعد تمام طرح های بزرگ در مناطق آزاد و جزیره کیش باید داری پیوست هوشمند سازی باشد.

مشاور هوشمندسازی مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند ایران باید جزو ده کشور برتر در هوش مصنوعی باشد گفت: از آنجا که شعار دولت سیزدهم نیز مبتنی بر دولت هوشمند بوده برای توسعه پایدار در مناطق آزاد با رویکرد هوشمندسازی کار علمی انجام می شود.

قدمیاری عنوان کرد: بر اساس مدل های بومی و با استفاده از الگوهای بین المللی و ظرفیت های داخلی نقشه راهی طراحی شد که پس از این تمام طرح ها مبتنی و در چارچوب آن و طرح جامع پیش می رود و بر اساس تدبیر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش مقرر شد طرح‌هایی که در جزیره کیش اجرا می‌شود دارای پیوست هوشمندسازی باشند.

وی با بیان این که دوره اول این طرح چرخه زمانی اجرایی 5 ساله است عنوان کرد: این مدل برای نخستین بار و در 6 محور محیط زیست، اقتصاد، حکمرانی، زندگی، جابجایی و شهروندپذیری و با تاکید بر فناوریهای همگرا در ۴ عرصه خشکی، دریا ، هوایی و فضای مجازی طراحی شده است.

مشاور هوشمندسازی مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش تصریح کرد: بر اساس تاکیدات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تا شهروند هوشمند نشود شهر هوشمند نخواهد شد و لذا نگاهی ویژه به آموزش و فرهنگسازی هوشمندسازی باید داشته باشیم.

لازم به ذکر است آئین رونمایی از نخستین نقشه راه هوشمند سازی جزیره کیش با حضور سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش عصر شنبه 12 شهریور در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.