ریال دیجیتال در جزیره کیش

پیشگامی کیش در اجرای طرح های نوین

همزمان با نشست رییس‌کل بانک مرکزی ، مدیران عامل سازمان منطقه آزاد کیش و بانک ها در تهران اجرای طرح ریال دیجیتال در جزیره کیش شروع شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در جلسه‌ای با حضور رییس‌ کل بانک مرکزی، اعضای هیئت عامل این بانک و مدیران عامل بانک ها "ریال دیجیتال" در تهران رونمایی و استفاده از آن در کیش آغاز شد.

با اقدامات بانک مرکزی و توسعه فاز آزمایشی خدمت جدید و عملیاتی‌شده ریال دیجیتال در جزیره کیش، مشتریان شبکه بانکی از تیرماه ۱۴۰۳ می‌توانند بدون استفاده از پول‌های کاغذی یا کارت های بانکی، به‌سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولید شده توسط نرم‌افزارهای ارائه‌شده، با شیوه‌های نوین خریدهای خود را انجام دهند و یا نسبت به انتقال وجه به کیف پول سایر مشتریان اقدام کنند.

این پول مشابه با اسکناس، تعهد بانک مرکزی به‌ شکل الکترونیکی است.

محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در این مراسم گفت: ریال دیجیتال پروژه بسیار بزرگی است، جزو برترین کشورهای دنیا در زمینه بانکداری الکترونیک و شمولیت مالی قرار داریم.

وی افزود: ۹۳.۵ درصد اشخاص بالای ۱۸ سال ایرانی به خدمات بانکی و بانکداری الکترونیک دسترسی دارند. این اتفاق در شرایط تحریم هست؛ هر ایرانی به صورت میانگین روزانه ۵ تراکنش بانکی دارد.

محرمیان با بیان اینکه با حذف اسکناس، مردم برای پرداخت های خرد مشکل داشتند، گفت: اگر میخواستیم برای حل این مشکل، اسکناس چاپ کنیم رسما به عقب بر می گشتیم. به همین دلیل به سمت چاپ واحد پول دیجیتال کشور پیش رفتیم.

معاون فناوری های نوین ریال دیجیتال را محدود به پرداخت های خرد نمی داند و معتقد است در آینده گام های بعدی برای ریال دیجیتال برداشته خواهد شد.

او گفت: ریال دیجیتال عملا اسکناس است؛ هر آنچه برای اسکناس تصور می کنیم برای ریال دیجیتال هم شامل می شود به جز حالت فیزیکی.

محرمیان ادامه داد: در جزیره کیش بانک های ملت و تجارت دستگاه های پوز را مجهز کردند، در تاکسی ها هم بصورت نزدیک کردن موبایل ها با هم یا اسکن Qr پرداخت انجام می شود.

وی از رونمایی اعتبارسنجی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این پروژه هم به تدریج در تمام بانک ها اجرایی می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح های نوین مالی و اقتصادی درجزیره کیش گفت: توسعه اقتصادی محور فعالیت های جزیره کیش است و راه اندازی طرح های نوین مالی ابزار توسعه اقتصادی است اگر نتوانیم در دنیای امروز روش های نوین را جایگزین روش های سنتی در امور مالی کنیم بی شک از میدان تبادلات اقتصادی خارج می شویم.

رحیم سرهنگی با اشاره به اهمیت تنوع بخشی به نظام پرداخت افزود: اقتصاد دیجیتال به مرور جایگزین روش های قدیمی می شود و ما نیز باید همپای دیگر کشورها از این مسیرهای دسترسی امن و سریع برای تبادلات مالی استفاده کنیم.

وی با تشریح ظرفیت های جزیره کیش برای اجرای طرح های نوآورانه و خلاقانه تاکید کرد: موقعیت جغرافیایی و پتانسیل های جزیره کیش به واسطه موضوع گردشگری و زیرساخت های موجود، بستر مناسبی برای اجرای این گونه طرح ها و فراگیری در دیگر شهرهای کشور است.

گفتنی است بهره برداری از "ریال دیجیتال" از امروز در ناوگان حمل ونقل عمومی و 700 پایانه فروشگاهی بانک تجارت و 1500 پایانه فروشگاهی بانک ملت در جزیره کیش آغاز شد.