هفتاد و سومین جلسه شورای اداری در کیش برگزار شد

در هفتاد و سومین جلسه شورای اداری کیش، به عملکرد مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در 28 ماه گذشته و همچنین اقدامات صورت پذیرفته در خصوص انتخابات پیش رو از سوی بخشداری کیش پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این جلسه عصر روز سه شنبه 20 بهمن ماه با حضور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و معاونان، مدیران و رؤسای ارگان ها، نهادها و ادارات کیش در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

بنابر این گزارش، معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش، رامین افشاری گزارشی از عملکرد جهادی مدیر عامل این سازمان در خصوص اقدامات انجام شده و در دست اجرا پروژه های گوناگون عمرانی و زیر بنایی از مهر ماه 92 تا دی ماه 94 پرداخت و اعلام کرد بسیاری از پروژه های نیمه کاره و رها شده در این مدت به بهره برداری رسید و پروژه های عمرانی و زیربنایی دیگری از جمله پروژه های فرودگاهی، بندرگاهی، اقامتی، تجاری و فرهنگی دیگری نیز در دست اجرا است.

وی در ادامه ضمن اعلام اینکه سال گذشته ممیزی املاک در جزیره کیش انجام شده افزود: جزیره کیش با مساحت 5/91 کیلومتر مربع دارای 27 هزار نفر جمعیت است که از این تعداد، 10 هزار نفر فعال، 9 هزار نفر شاغل و نرخ بیکاری نیز 4 درصد می باشد. همچنین 7500 خانوار در جزیره کیش زندگی می کنند که 5/96 درصد این افراد با سواد هستند.

افشاری همچنین اعلام کرد در این مدت با صرف 380 میلیارد تومان موفق به اجرای 27 پروژه مختلف عمرانی و زیربنایی شده اند و تأمین مالی انجام این پروژه ها کار بسیار سخت و دشواری بوده است. در حال حاضر نیر در حدود 700 میلیارد توان پروژه در دست اجرا داریم و در حدود 1000 میلیارد تومان پروژه های در دست طراحی داریم که در آینده به اجرا در خواهد آمد.

معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش در بخش توسعه و تجارت کیش به اقدامات صورت گرفته در بندرگاه کیش اشاره کرد و گفت: در این بخش مشکلات متعددی وجود داشت. با وجود اینکه قبلا اسکله 12 هزار تنی احداث شده بود اما عمق دریا در آن منطقه، 4 متر بود و به غیر از لنج ها، کشتی های بزرگ نمی توانستند پهلو بگیرند که این باعث ایجاد مشکل در خصوص صادرات و واردات شده بود. که با همت مسئولان و کارشناسان، عمق این منطقه به منهای 10 متر رسید و اکنون شناورهای 15 هزار تن می توانند به بندرگاه کیش وارد شوند و فعالیت اقتصادی داشته باشند.

وی اعلام کرد فاز دوم لایروبی بندرگاه کیش در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد تا به عمق مطلوب جهت صادرات بین المللی دریایی دست یابیم. برق و آبرسانی به شناورها و همچنین ایجاد سیستم اعلام و اطفاء حریق در انبارهای بندرگاه نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در این بخش است.

همچنین اجرای تصفیه خانه 10000 مترمکعبی از دیگر پروژه های زیر بنایی موفق انجام شده در این مدت بود که مهندس افشاری به تشریح فواید آن از جمله تأمین آب مورد نیاز فضای های سبز جزیره و رفع شدن بوی نا مطبوع منتشر شده در سال های گذشته در جزیره کیش پرداخت. وی اعلام کرد این تصفیه خانه ظرفیت تأمین 40000 مترمکعب فاضلاب برای 80 هزار نفر را دارا است.

وی در ادامه گفت: 8 ایستگاه پمپاژ در سطح جزیره اجرا شده تا فاضلاب به این تصفیه خانه منتقل شود.

معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش از اجرا و تکمیل مخزن 20 هزار متر مکعبی آب جزیره یاد کرد و افزود: در حال حاضر در جزیره 45 هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب وجود دارد که از این مقدار 15 هزار متر مکعب برای مصارف غیر شرب و 30 هزار متر مکعب برای مصارف شرب اختصاص دارد. پس از بررسی های به عمل آمده، اجرای پروژه مخزن آب 20 هزار تنی در اولویت کار قرار گرفت تا در مناسبت ها و مواقعی که به جمعیت کیش افزوده می شود از جمله ایام نوروز با کمبود تأمین آب مصرفی مواجه نشویم.

وی در خصوص پروژه های فرودگاهی در حال اجرا، ضمن اشاره به بهره برداری از پروژه برج مراقبت جدید فرودگاه کیش با امکانات و تجهیزات استاندارد و جدید در سال 95 اشاره کرد و گفت: ترمینال مسافری فرودگاه بین المللی کیش نیز در دست اجرا است که این ترمینال برای ورود و خروج 5/4 میلیون مسافر در نظر گرفته شده است و این ترمینال پس از ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران، دومین ترمینال بزرگ کشور خواهد بود. همچنین ساخت هلی پورت، بهسازی و مرمت باند جنوبی، سیستم روشنایی و تعریض باند جهت فرود هواپیماهای ایرباس 380 نیز در دست اجرا است.

همچنین وی احداث نیروگاه برق شماره 2 از اقدامات مهم انجام شده در جزیره کیش عنوان کرد و بیان داشت با اجرای این نیروگاه 100 مگاوات برق و 20 هزار متر مکعب آب شیرین به حجم آب و برق کیش افزوده شده و با این اقدام دیگر شاهد قطعی برق همچون سال های گذشته در جزیره کیش نخواهیم بود و سرمایه گذاران نیز به راحتی می توانند برق مورد نیاز برای اجرای پروژهای خود را تأمین کنند.

وی از اقدامات صورت گرفته در خصوص ایجاد تفرجگاه های شهری به تکمیل و تجهیز پلاژ بانوان، احداث پارک های شهر، خانواده، ماهیگیر، گذر طبیعت و سیمرغ و همچنین ایجاد نماد های شهری و جذاب جهت رفاه کیشوندان و گردشگران کیش اشاره کرد.

در حوزه فرهنگی نیز مهندس افشاری از اجرا مراحل تکمیلی احداث مصلی کیش، اجرا و مراحل ساخت فرهنگسرای مرکزی کیش مقابل مصلی کیش، احداث موزه و نماد کیش یاد کرد. همچنین اجرای مجموعه بزرگ فرهنگی آوای کیش و پژوهشکده محیط زیست با امکانات به روز و مدرن را از اقدامات آتی در جزیره کیش بر شمرد.

همچنین افشاری ضمن اشاره به اینکه جزیره هندورابی یکی از 4 جزیره اقماری جزیره کیش همچون فارور کوچک و فارور بزرگ است گفت: با توجه با اینکه رویکرد این جزیره نیز گردشگری است سعی بر این است تا با حفظ محیط زیست اقدامات گوناگونی در دست اجرا از جمله احداث بندرگاه جهت تردد سفر دریایی و فرودگاه هندورابی جهت فرود پرواز های سبک از مبدأ کیش به این جزیره به اتمام برسد. در این جزیره از آسفالت استفاده نخواهد شد و تولید انرژی، سبز خواهد بود و تم پارک و اکو پارک نیز در این جزیره اجرا خواهد شد. همچنین اولین هتل این جزیره با 23 اتاق نیز آماده پذیرایی از گردشگران است.

همچنین وی از اجرای دو مدرسه 8 و 12 کلاسه جهت رفع دو شیفته شدن مدارس کیش، بهسازی و بازسازی اماکن ورزشی از جمله استخر المپیک کیش، شروع عملیات و احداث فاز 7 شهرک صدف، احداث شهرک سبز جهت پایین آوردن میزان تقاضا و پایین آمدن قیمت اجاره بهای مسکن، تجمیع دکل های مخابراتی، اجرای باغ راه کیش با احداث 9 نماد تاریخی و دروازه از 8 شهر کشور و اقدامات زیست محیطی نیز یاد کرد.

طرح بازنگری و بازسازی منطقه سفین قدیم و پروژه کیش 1404 ، شهر هدفمند نمادهایی از 7 تمدن بزرگ تاریخی و راه اندازی منوریل، از پروژه های آتی در جزیره کیش هستند که مهندس افشاری در این نشست به آنها اشاره کرد.

همچنین در این نشست بخشدار کیش، شهداد نژاد گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص انتخابات پیش رو در تاریخ 7 اسفند ماه ارائه کرد.

بخشدار کیش در خصوص انتخابات گفت: همزمان با سراسر کشور از تاریخ 21 آذر ماه فرایند انتخابات در جزیره کیش آغاز شد و پس از بررسی مشخصات 30 نفر از افراد واجد شرایط به عنوان معتمد، 8 نفر عضو اصلی و 5 نفر عضو علی البدل انتخاب شدند.

وی در ادامه گفت: در بخش غرب استان هرمزگان از جمله بستک، بندر لنگه، پارسین و کیش، تعداد 24 نفر داوطلب برای انتخابات ثبت نام کردند که در مرحله نخست بررسی هیأت اجرایی، 23 نفر تأیید صلاحیت شدند و در مرحله دوم از این 23 نفر، 5 نفر توانستند تأیید صلاحیت شوند. 6 نفر هم انصراف دادند و افراد دیگر از فرصت اعتراض استفاده کردند. شورای نگهبان نیز پس از رسیدگی در تاریخ 17 بهمن ماه ، 6 نفر از افرادی که در مرحله نخست رد صلاحیت شده بودند را واجد شرایط در انتخابات دانستند و در حال حاضر در حوزه غرب استان هرمزگان، 10 نفر احراز صلاحیت شده اند که البته در تاریخ 27 ماه ماه لیست نهایی کاندیدا ها اعلام خواهد شد.

شهداد نژاد در خصوص تعداد شعبات و صندوق های اخذ رأی اعلام کرد در سنوات گذشته فقط 19 شعبه اخذ رأی داشتیم ولی در این انتخابات به علت افزوده شدن شهرک های مسکونی ، 2 شعبه دیگر برای ساکنان مناطق نوبنیاد و دامون ساحلی در نظر گرفته می شود. در کل 2 شعبه در جزیره لاوان، 1 شعبه ثابت در جزیره هندورابی و 18 شعبه در جزیره کیش پیش بینی شده است و در هر شعبه 1 نفر به عنوان نماینده فرمانداری حضور خواهند داشت.

وی اعلام کرد 3 ناظر از هیأت نظارت شورای نگهبان بر روند اجرایی انتخابات در کیش نظارت

می کنند و 360 نفر نیز به عنوان کاربران شعبات، اعضاء صندوق، نمایندگان فرمانداری و بخشداری و هیأت نظارت و بازرسی، اجرای انتخابات را در منطقه آزاد کیش عهده دار خواهند بود.

شایان ذکر است در این نشست مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، علی اصغر مونسان از افراد حاضر در جلسه دعوت کرد تا در راهپیمایی با شکوه روز 22 بهمن ماه و همچنین در انتخابات 7 اسفند ماه شرکت کنند.