ناسازگاری طرح طلوع تا غروب کیش با محیط زیست

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش ادامه اجرای طرح طلوع تا غروب کیش را ناسازگار با زیست‌گاه‌های دریایی و محیط زیست این منطقه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مریم محمدی رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش از ممنوعیت ادامه طرح طلوع تا غروب کیش که در حوزه محیط زیست قرار گرفته، خبر داد و گفت: اجرای فعالیت های طرح کاربری اراضی باید مطابق با مدیریت یکپارچه طرح جامع در حوزه سواحل و محیط زیست باشد.

محمدی با بیان این که در طرح های بالادستی و طرح جامع کیش بر بکر ماندن سواحل جنوبی تاکید شده است، اظهار داشت: طرح کاربری اراضی و تمام فعالیت‌های اجرا شده باید با طرح جامع مطابقت داشته باشد چرا که در آن طرح به تمامی موارد مربوط به محیط زیست اشاره شده است.

وی بر ضرورت حفاظت سواحل جنوبی و بکر ماندن این منطقه که از تنوع زیستی برخوردار است، اشاره داشت و افزود: طبق طرح پیشنهادی سواحل جنوبی و تبدیل شدن آن به پارک ملی و منطقه حفاظت شده"زیستی و زیستگاه‌های حساس" باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به گفته محمدی یکی از مناطقی که در این طرح وجود دارد سایت لاک پشت‌ها بوده که به خاطر نورپردازی در ساحل و همچنین تعریض جاده و ایجاد پیست دوچرخه این ساحل از حالت طبیعی و بکر خارج شده و از طرفی حریم حفاظتی که باید 120 متر باشد تا 250 متر افزایش یافته و تهدیدی برای این زیست گاه محسوب می شود.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش فعالیت‌هایی از قبیل "ایجاد فضای سبز، نورپردازی و محوطه سازی" را به عنوان تهدیدی برای محیط زیست عنوان کرد و گفت: این نوع فعالیت‌ها تاثیر منفی برای تخم گذاری لاک پشت‌ها در این سواحل خواهد داشت.

مریم محمدی با تاکید بر این که اجرای این طرح سبب از بین رفتن فلسفه بکر نگه داشتن و حفاظت از سواحل جنوبی می شود بر اهمیت نامه ارسالی سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: هر اقدامی که در جهت کاشت درخت نخل در حریم 60 متری ساحل انجام شود با اصول حفاظت پایدار از سواحل تعارض داشته و منجر به کاربری سواحل جزیره کیش خواهد شد و چنین اقدامی ممنوع است.