سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش:

من حامی بی‌توقع همه‌ی کارآفرینان هستم

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اين مطلب که باید به سمت عدالت و شفافیت برویم و هرکسی بدون نیاز و امکان ارتباط با مدیرعامل بتواند به حق خود و ثمربخشی توانایی‌هایش برسد گفت: من حامی بی‌توقع همه‌ی کارآفرینان کیش هستم.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در نشست با اعضای مجمع توسعه و نوآوری سازندگان که عصر ۲۵ آبان‌ماه در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد، با بیان اين مطلب که باید به سمت عدالت و شفافیت برویم و هرکسی بدون نیاز و امکان ارتباط با مدیرعامل بتواند به حق خود و ثمربخشی توانایی‌هایش برسد گفت: من حامی بی‌توقع همه‌ی کارآفرینان کیش هستم.

نوایی لواسانی با تاکید بر اینکه باید قانون طوری تنظیم و تدوین شود، که در صورت بروز هر مشکلی، قانون و روشی برای حل آن وجود داشته باشد، گفت: قوانین باید قائل به تصمیم‌گیری افراد نباشد تا شاهد فسادی هم نباشیم.

 

محمدرضا نوایی لواسانی هرآنچه در دایره‌ی تصمیم‌گیری انسان نباشد را مانند جوانی و زیبایی، شرایط اجباری عنوان و اظهار کرد: جوانی هم همین‌گونه است و آنچه اجباری باشد، فضیلت و رذیلتی ندارد.

وی شرایط اکتسابی را، آن چیزی که انسان در حصول آن نقش و تلاش داشته‌است بیان کرد و جوانی معنوی و حفظ آن را نیز در این دسته دانست و افزود: وقتی جسمی جوان است، محافظه‌کاری کمتری دارد و برهمین اساس بود که تعداد شهدای جوان از آمار بسیار بیشتری به نسبت کل شهدا برخوردار بودند و البته شهدای فقیر نیز با همین نسبت از شهدای ثروتمند پیشی گرفتند.

لواسانی با اشاره به به فرماندهی گماردن اسامه‌ی۱۹ساله توسط پیامبر اکرم در یکی از جنگ‌های مهم، روحیه‌ی جوانی را عامل لازمی برای ایجاد تحول دانست و ادامه داد: تک‌تک همه‌ی ما سربازان جبهه‌ی اقتصاد حق امروز هستیم و هرکارآفرینی سرمایه‌ی اعتقادی بالایی دارد وگرنه برای سود دنیوی وارد حوزه‌ی می‌شد.

سرپرست سازمان با بیان اين مطلب که کسی که به سمت "تولید" روی می‌آورد، رزمنده است و تنها هدفش اقتصادی نیست، گفت: اعضای مجمع را به چشم سرمایه‌گذاران دارای پول نمی‌بینیم بلکه نگاه‌مان به آنها، "انسان‌های توانمند" هست که با جوهره‌های کارآفرینی لایق حمایتند.

وی ادامه داد: کسی که با آورده‌ی خود موفق به خلق هرچیزی شود، به سیستم حاکمیتی نیز علامت حمایت می‌دهد و هرکس در کار اقتصادی، جوهره‌ی کارآفرینی داشته باید حمایت شوند و آنان که ظرفیت آن را دارند با حمایت به بالفعل‌کردن این جوهره برسند.

لواسانی غالب فعالیت‌های سرمایه‌گذاران را در حوزه‌ی عمرانی دانست و گفت: ایجاد شخصیت و پاخور قدم اصلی سوددهی ساخت و ساز در املاک تجاری است و این در هر توانی نمی‌گنجد.

لواسانی، با اعلام موافقت در خصوص مشکلات بروکراسی‌های اداری و کمیسیون‌های نامرتبط تصریح کرد:خاک این باغچه باید کلا تغییر کند و اصلاح، نتیجه‌بخش نخواهد بود.

وی با اشاره به قیمت مسکن به مواردی چون "تورم کل کشور" و "عرضه و تقاضا" اشاره کرد و گفت: در حوزه‌ی نرخ‌گذاری مشغول کار ویژه‌ای هستیم و در این راستا از تجربیات و نظرات کارشناسی همه مانند چگونگی استقبال می‌کنیم.

لواسانی تئورین بودن مسئولین کمیسیون‌های اختصاصی را علت عدم درک سازندگان عنوان کرد و تاکید کرد: با اصلاح روش‌ها باید این مانع‌ها را کاهش داد.

لواسانی تصریح کرد: به‌زودی مسابقه‌ی رقابت در سرمایه‌گذاری در کیش اتفاق خواهد افتاد و با تغییراتی، کیش در تسهیل کار برای کارآفرینان در کشور خواهد درخشید. 

وی یکی از دلایل گله‌مند بودن از بعضی مدیران را کوتاه آمدن در بعضی مواردی که در حق مردم اجحاف شده، عنوان کرد و گفت: در حال جمع‌بندی موضوعاتی که طبق قانون نیاز به اصلاح دارند، هستیم و مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد هم تاکید زیادی بر اصلاح موضوعات حاکمیتی در مناطق آزاد دارند تا این مناطق به اهدافی که اساس تشکیل آنها بود برسد.

لواسانی با بیان اين مطلب که اجازه‌ی اضافه شدن حتی یک اتاق و یک نفر به سازمان را نخواهیم داد، گفت: با هدایت درآمدهای سازمان و مدیریت و کاهش هزینه‌های غیرضروری، سعی می‌کنیم با جاری شدن آن در حوزه‌های عمرانی و اجتماعی، طریقی پیش آید که مردم آن را لمس کنند.

وی با تاکید بر این که مشاهده‌ی هرگونه ناهنجاری و مشکل معیشتی در کیش، بسیار آزاردهنده هست، مسکن را جدی‌ترین مشکل در کیش دانست و گفت: در حال طراحی برنامه‌ریزی برای جذب سرمایه‌گذار در دو زمین ۸هکتاری و ۳۵هکتاری هستیم تا با مشارکت با انبوه‌سازان باری از دوش مردم در حوزه مسکن برداریم.

لواسانی با تاکید بر اهميت سرعت، نقدینگی بالا را از اولویت‌های مشارکت‌کننده عنوان کرد و گفت: تمام ضمانت‌های اجرایی قرارداد، متناسب با کیفیت و زمان بسته خواهد شد و از همان روز اول باید به‌صورت چشمگیر و مدیریت همزمان، پیشرفت کند.

وی به مجمع سازندگان نیز پیشنهاد داد یا با تشکیل کنسرسیوم و یا اعلام آمادگی انفرادی در این سرمایه‌گذاری مشارکت کنند تا هم شامل سود دنیوی و هم اخروی شوند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش دخل و خرج قشری از جامعه را باهم نامتوازن دانست و تصریح کرد: ما در کیش یک خانواده هستیم و باید در جهت رفع این مشکلات، دست به دست هم دهیم.

وی همچنین آیه‌ای را که در ابتدای نشست قرائت شد، نشانه‌ عنوان کرد و گفت: در ازای نعمت و پول از خدا، وظیفه‌ی دستگیری از دیگران به ما گوشزد شده و ما با امکاناتی که داریم می‌توانیم عاقبت به خیر شویم و یا با از دست دادن این فرصت، مدیون شویم.

وی ضمن ستودن اعمال خیرخواهانه‌ی اعضای مجمع، این فعالیت‌ها را "جزیره‌ای" عنوان کرد و افزود: ادغام این فعالیت‌ها با هم، و روی هم گذاشتن توان اعضا در کنسرسیوم می‌تواند بسیار نتیجه‌بخش باشد مثلا جوهره‌ی کارآفرینی در رفتار هر جوانی دیدید، او را یا با اعطای سرمایه و یا راهنمایی، دستگیری کنید.

لواسانی با اشاره به زمان حضور خود در جزیره همزمان با محدودیت اختیارات مدیران‌ مناطق‌آزاد و کاهش درآمدها و افزایش درآمدها تاکید کرد: در آینده نزدیک سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قطعه‌ای بیکار را در کیش امان نخواهند داد.

وی با ابراز تاسف از تکیه به فروش نفت و عدم توجه کافی به تولید، با اشاره به توصیه‌های مکرر و شعارهای اقتصادی مقام معظم رهبری تصریح کرد: در این جبهه نیز همانند دیگر جبهه‌ها موفق و با سرعت عمل خواهیم کرد.

لواسانی "نیت" را در اعمال بسیار مهم و هوشمندانه عنوان کرد و گفت: برای همین فعالیت‌های جاری، با نیت خدایی می‌توان اجری مضاعف و مدد الهی یافت.

وی در پایان با تاکید بر همدلی و تلاش تا نیل به اهدافی که مردم آن را حس کنند؛ اولویت خود را رفع بروکراسی‌های مضاعف موجود و اصلاح فرآيندهای نیاز به تغییر عنوان، و با دعوت از اعضای مجمع جهت هم‌اندیشی و اشتراک تجربیات تصریح کرد: بعضی اقدامات مانند این اصلاحات نیاز به پول ندارند و تنها با تجربه و تخصص حل‌شدنی هستند.

نشست سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با اعضای مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش، در دومین روزکاری نوایی لواسانی عصر دوشنبه بیست و پنجم آبان‌ماه در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد و اعضای مجمع به بیان مشکلات، پیشنهادات و نقطه‌نظرات خود پرداختند.