رونمایی از 150 بسته سرمایه گذاری جدید در نمایشگاه اوراسیا

مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ۱۵۰ بسته سرمایه گذاری جدید مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به ارزش ۱۷ میلیارد دلار در دومین نمایشگاه اوراسیا رونمایی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، حجت اله عبدالملکی در نشست بررسی تقاضاهای سرمایه گذاری از ابتدای سال تا کنون در منطقه آزاد ماکو با بیان این که ماموریت اصلی ما جذب سرمایه گذاری و تمرکز امسال ما معطوف به جهش سرمایه گذاری بوده است؛ افزود: ۶ وظیفه اصلی بر اساس اسناد بالادستی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داريم که ریشه همه آنها تولید و سرمایه گذاری است. 

وی ادامه داد: جایگاه مناطق آزاد و ويژه اقتصادى در سطح ملی در حوزه سرمایه گذاری ممتاز است و یک سوم صادرات غیرنفتی و ۷۰ درصد ترانزیت کشور از این مناطق انجام مى شود و ۲۵۰۰ شرکت در این مناطق مستقر هستند.

  مشاور رئیس جمهور با بیان این که مناطق آزاد و ویژه اقتصادى كشور، حدود ۱۰ درصد اقتصاد کشور را دارا هستند؛ گفت: با توجه به پتانسيلى كه در اين مناطق وجود دارد می توانیم با سرمايه گذارى صحيح به ۳۰ تا ۴۰ درصد اقتصاد ایران برسیم.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد : همزمان با برگزارى دومین نمايشگاه تخصصى اوراسيا كه از ١٣ تا ١٦ آذر در مركز نمايشگاه بين المللى تهران برگزار مى شود؛ ۱۵۰ بسته سرمايه گذارى ديگر به ارزش ۱۷ میلیارد دلار معرفى خواهد شد. که با معرفی این تعداد، مجموع تعداد بسته های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بالغ بر ۱۰۰۰ بسته می شود.

  عبدالملكى تاکید کرد: با عرضه بسته های سرمایه گذاری در نمایشگاه ها و فضاهای اطلاع رسانی، حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری در مناطق آزاد كشور شکل گرفته است.وى با بیان این که تمام تلاش ما این است تا پایان سال سرمایه گذاری های جدید به عقد قرارداد و آغاز اجرای طرح منجر شود؛ گفت: امسال ٥ نمایشگاه خارجی در كشورهاى ارمنستان، چین، روسیه و ۲ نمایشگاه در کردستان عراق برگزار شد و یک رویداد بین المللی هم در هند برای روزهای آینده برنامه ریزی شده است.

  بر اساس این گزارش نمايشگاه تخصصى اوراسيا از ١٣ تا ١٦ آذر با حضور مقامات کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و برخی کشورهای عضو شانگهای و شورای همکاری خلیج فارس در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

شرکت‌های ایرانی و خارجی در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و کشاورزی در این نمایشگاه غرفه دارند و مقرر شده است در حاشیه این نمایشگاه، همایش‌نشست توسعه روابط اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان همکاری شانگهای و شورای همکاری خلیج فارس برگزار شود.

۱۱:۳۸