راه اندازی سامانه اطلاع رسانی زمین لرزه در کیش

با راه اندازی سامانه اطلاع‌رسانی وقوع زمین‌لرزه در معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش، امکان مشاهده شکل‌موج دریافتی از ایستگاه‌های لرزه‌نگاری موقت و نیز ایستگاه‌های لرزه‌نگاری دائم در استان‌های هرمزگان، کرمان، فارس و بوشهر فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان مدیریت بحران کشور در راستای اجرایی شدن تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان منطقه آزاد کیش و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، تیم تخصصی موسسه ژئوفیزیک سوم اسفند ۱۴۰۱ به جزیره کیش اعزام و ضمن جلسات مشترک با مسئولان و کارشناسان سازمان منطقه آزاد کیش، سه ایستگاه لرزه‌نگاری موقت را در جزیره کیش، بندر آفتاب و بندر چارک به صورت برخط فعال کردند.

 بنابراین گزارش با راه اندازی سامانه اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه در جزیره کیش این امکان فراهم شده است تا آخرین وضعیت لرزه‌خیزی کیش و مناطق پیرامونی آن به صورت برخط قابل مشاهده باشد و در مواقع اضطراری برای اطلاع‌رسانی، پیش‌آگاهی عمومی و مدیریت بحران زمین‌لرزه مورد استفاده قرار گیرد.

راه‌اندازی سه ایستگاه لرزه‌نگاری موقت در جزیره کیش و مناطق همجوار برای ثبت کامل خردلرزه‌های منطقه به منظور بررسی تحلیلی فعالیت لرزه‌ای جزیره کیش و مناطق پیرامونی آن و پیش‌آگاهی و اعلام دقیق وقوع زمین‌لرزه‌های رخداده در منطقه کمک فراوانی خواهد کرد.

در راستای پوشش مناسب‌تر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در جنوب کشور و براساس تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان منطقه آزاد کیش و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مقرر شده است، یک ایستگاه لرزه‌نگاری دائمی در جزیره کیش احداث، تجهیز و راه‌اندازی شود. در همین راستا، مکان‌یابی برای تاسیس ایستگاه لرزه‌نگاری دائمی در جزیره کیش صورت گرفت تا با حمایت مالی سازمان منطقه آزاد کیش، اولین ایستگاه لرزه‌نگاری دائمی در این جزیره در آینده نزدیک راه‌اندازی شود.