خدمت داوطلبانه كادر درمان و كاركنان توسعه سلامت كيش الگويي مثال زدني در كنترل بيماري كرونا

رئيس مركز توسعه سلامت كيش ارائه خدمات داوطلبانه و تلاش بي وقفه كادر درمان و كاركنان توسعه سلامت كيش در كنترل و پيشگيري از گسترش شيوع بيماري كرونا در جزيره كيش را به عنوان الگويي موفق در سطح كشور معرفي كرد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان منطقه آزاد كيش، رئیس مرکز توسعه سلامت کیش در آئین گراميداشت هفته سلامت كه با حضور مهدي كشاورز مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش برگزار شد، با اشاره به زمان آغاز پاندمی کرونا اظهار داشت: با آغاز بيماري كرونا به سرعت کارگروهی در مرکز توسعه سلامت کیش تشکیل و نظارت هاي حداكثري در مبادي ورودي به جزيره در دستور كار قرار گرفت.

محمدرضا رضانیا، با بیان این که وجود ویروس در ایران، اواخر زمستان 98، تایید و اعلام شد، افزود: گزارشی از عملکرد همکاران توسعه سلامت در شرایطی که هنوز هیچ بیماری در کشور شناسایی نشده بود، ارائه شد.

وی در ابتدای شیوع کووید۱۹، تشخیص بيماري كرونا را تنها بر اساس علائم بالینی عنوان کرد و با تاکید بر وحشت ایجادشده از این بیماری در تمام دنیا و اهميت حفظ سلامتی آحاد جامعه، گفت: نگرانی از ترک کار توسط همکاران حوزه بهداشت و درمان بسیار قوی بود اما آنچه مشاهده شد خدمت داوطلبانه  و مثال زدنی بیش از پیش کارکنان مرکز توسعه سلامت و بیمارستان کیش بود.

رضانیا با بیان این که  وفاق و همدلی جوامع مختلف کیش ستودنی است، تصریح کرد:‌ با حمایت سازمان منطقه آزاد كيش و همت بخش‌های مختلف مانند هلال‌ا‌حمر، بسیج، جوامع صنفی و مردمی و همچنین بخش خصوصی در زمانی که کشندگی این بیماری در جهان و ایران، بیش از 2درصد بود، این رقم در کیش 0.59 یعنی حدود یک‌چهارم میانگین ثبت شد که باعث افتخار و خرسندی تمام خدمت‌گزاران این حوزه می‌باشد.

وی با اشاره به فداکاری‌های عاشقانه‌ کارکنان حوزه درمان و بهداشت جزيره كيش، افزود: بیش از 92درصد طرح شهید قاسم سلیمانی ماه‌ها پیش از آن‌که در کشور ابلاغ شود، در کیش اجرا می‌شد و بسیاری از مفاد آن به اذعان کارشناسان وزارت بهداشت از جزیره کیش الگوبرداری شد.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با تاکید بر این‌که تمام بیماران در دو سال گذشته، از خدمات بیمارستان و نقاهتگاه رضایت حداکثری داشتند، ارائه خدمات نقاهتگاه کیش را مثبت ارزيابي كرد و افزود: تمام خدمات توسط 400نفر کارمند این حوزه ارائه شد و اکنون می توانیم به این دستاوردها افتخار کنیم و در ازای مطالبه‌ اعتماد و باور آنان برای رسيدن به توسعه پایدار باشیم.

وی بر ضرورت ارتقاي سطح زیرساخت‌های حوزه بهداشت، مهارت و تخصص کارکنان تمام بخش‌های مرکز توسعه سلامت تاكيد كرد و اظهار داشت: تمام این نیروها در کیش آموزش دیده‌اند اما مطابق با سراسر کشور فناوری‌های نوین در حوزه خدمات بهداشتی وجود ندارد گرچه ما در کیش می‌توانیم در این حوزه، نمونه و الگو شویم.

رضانیا با تاکید بر تحقق "عدالت سلامت"، خاطرنشان کرد: امروز بايد در راستاي حفظ و ارتقاي سلامت آحاد جامعه زیرساخت‌های بهداشتی جزیره مورد توجه ويژه قرار گيرد.

وی در پایان با بیان این که نتيجه تلاش کارکنان این مركز سبب شد جزیره کیش با کم‌ترین آسیب در حوزه اقتصادی و سلامت مواجه شود از اين رو نياز هست به مطالبات مالی و رفاهی مدافعان سلامت كه صادقانه و بي منت تلاش مي كنند توجه ويژه شود.

برنامه‌های جانبی این نشست با اهدای لوح تقدیر به نمایندگان حوزه‌های مختلف بیمارستان و مرکز توسعه سلامت و همچنین پخش کلیپ‌هایی با موضوع معرفی بخش‌های درمانی و خدماتی بیمارستان، شعرخوانی رییس بیمارستان در تقدیر ازخدمت‌گزاران حوزه سلامت و همچنین تقدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان از این بیمارستان برگزار شد.

آیین تقدیر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از کارکنان حوزه، درمان، بهداشت و سلامت به مناسبت روز جهانی سلامت، شامگاه سه‌شنبه 20 اردیبهشت در سالن اجتماعات بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش برگزار شد.