سعید نظری

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش

شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش از کجا و با چه اهدافی تشکیل شد؟

شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش، به عنوان یکی از شرکتهای تابعه سازمان منطقه آزاد کیش، به منظور رشد و توسعه اقتصادی جزیره زیبای کیش از طریق ترویج و تسهیل سرمایه گذاری، ارایه خدمات و  کسب و کار موثر به فعالان اقتصادی و حمایت از حقوق ذینفعان ایجاد گردیده.  به طور خلاصه هدف این شرکت ، بسترسازيهای لازم برای رشد و توسعه اقتصادي، صــنعتي، عمراني، بازرگـاني از طريق جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي و همچنین ارائه خدمات پشتيباني به كليه فعالان اقتصادي منطقه در چارچوب سياست هاي كلي نظام جمهوري اسلامي ايران می باشد.

شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش با توجه به رسالتی که طبق قانون و اسناد بالا دستی برایش تعریف گردیده و با عنایت به سیاستهایی ابلاغی سازمان منطقه آزاد کیش،  راهکارهای را جهت اخذ نتایج مفید اقتصادی و اجتماعی در سطح منطقه را پیش رو گرفته و امیدوار است درسالی که به عنوان سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است بتواند در مسیر پیش برد اهداف، گام های موثری را بردارد.

آیا موافقت اصولی تبدیل شرکت به هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه کیش به سرانجام رسید؟

بله ، پس از بررسی چارچوب فضای کسب و کار شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش توسط  اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز موافقت اصولی هلدینگ صادر گردید . وپس از موافقت سازمان منطقه آزاد کیش با تبدیل شرکت سرمایه گذاری به هلدینگ موافقت نموده است.

نگاه حمایتی سازمان در این باره چگونه بوده است؟

حمایت رئیس محترم هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه ازاد کیش و همچنین  بدنه مدیریتی سازمان از این تغییر و ارتقاء جایگاه بسیار خوب و مطلوب بوده به طوری که سازمان در این راستا، با واگذاری سهام چند شرکت، با تبدیل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش از سهامی خاص به سهامی عام موافقت نموده است .

تشکیل دبیرخانه بورس بین الملل کیش بر عهده کدام مجموعه سپرده شده است؟

در این خصوص باید به عرض برسانم که دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با همکاری مشاورین بازار سرمایه پس از تهیه طرح توجیهی، تدوین برنامه کسب و کار، برنامه عملیاتی، تدوین اساسنامه و مجموعه دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های بورس بین المللی کیش و همچنین طراحی ساختار سهامداری و مذاکره و تفاهم با سهامداران بالقوه داخلی و خارجی، در مرحله تجهیز ارکان به منظور اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد.

با توجه به ماهیت شرکت سرمایه گذاری که اشاره فرمودید ، لطفا اهمیت پروژه های مشارکتی وچگونگی  شناسایی و ارزیابی سرمایه گذاران ذیصلاح جهت مشارکت را توضیح دهید؟

 باید به عرض شما برسانم که  یکی از راههای تعریف شده در جهت ایجاد راهکارهای درآمد زایی مناسب همراه با کمک به اقتصاد  یک منطقه،  انجام پروژه های مشارکتی است. اجرای نمودن چنین استراتژی ضمن جلوگیری از خام فروشی منابع ارضی منطقه که بعضا سالها بدون عملیات اجرایی راکد مانده  بوده ؛ باعث شروع پروژه های خوب و مفید برای منطقه می گردد  و به همراه آن  ایجاد اشتغال  و گردش مالی خوبی می تواند ایجاد نماید . شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش با بکار گیری چنین راهکاری در راستای اجرای مصوبات هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، نسبت به برگزاری فراخوان شناسایی و ارزیابی سرمایه گذار جهت مشارکت در ساخت اقدام کرده  که خوشبختانه از استقبال بسیار خوبی  از سوی سرمایه گذاران و شرکتهای  ساختمانی در سطح کشور برخوردار بوده است  ، در این فرایند پس از ارزیابی مالی ، اعتباری، توان اجرایی و فنی شرکت کنندگان، اشخاص ذیصلاح انتخاب می گردند . در حال حاضر پروژه های مجتمع خدماتی سرو، رویای کیش و دامون ساحلی دو در حال انجام است  و همچنین تعداد  7 پروژه مشارکتی دیگر به منظور سرمایه گذاری از طریق مشارکت در دستور کار قرار دارد .

در مورد مرکز همایش ها و نمایشگاههای کیش توضیح بفرمائید ؟

"مرکز همایش های بین المللی کیش" با در اختیار داشتن سالن های چند منظوره همراه با امکانات جانبی و کاملاً مجهز در فضایی به وسعت 13000 متر مربع احداث گردیده است. این مجموعه مکان مناسبی جهت برگزاری انواع جلسات ، همایش ها ، سمپوزیم ها ، کنگره های علمی و سایر گردهمایی ها به شمار می آید. از مزایا و امکانات ویژه این مرکز واقع شدن در محیطی آرام در نزدیکی نوار ساحلی جزیره زیبا و مرجانی کیش همراه با شرایط بسیار مناسب رفاهی ، تفریحی ، گردشگری ، اقامتی و بهره مندی از امتیازات خاص و ویژه مناطق آزاد تجاری می باشد.

این مرکز  شامل 6 سالن همایشی با ظرفیت های 750، 110 ، 60 ، 49 ، 44، 34 و اتاق های مذاکره با چیدمانهای مختلف و همچنین فضای نمایشگاهی خوب و رستورانی به گنجایش 400 نفر و همچنین با برخورداری از امکانات قابل ملاحظه پذیرای برنامه های مختلف در سطح ملی و بین المللی می باشد . امیدواریم با نابودی ویروس کرونا شاهد برگزاری مجدد رویدادهای ملی و بین المللی در جزیره کیش باشیم.

فعالیت واحد خدمات درمانی شرکت در زمینه ارائه خدمات بیمه ای به کارکنان و بومیان جزیره چگونه بوده است؟

باید به این نکته اشاره کنم که یک تحول بسیار بزرگی در خصوص ارائه خدمات بیمه ای و درمانی برای کلیه ای کارکنان سازمان، شرکتها و مؤسسات تابعه و همچنین بومیان محترم جزیره کیش  انجام گرفته .

افزایش مراکز طرف قرارداد از 121 مرکز به 3152 مرکز در سرزمین اصلی و جزیره زیبای کیش به جهت ارتقای کیفیت و کمیت و فراوانی انتخاب در راستای آسودگی خاطر بیمه شدگان و  همچنین جلوگیری از پرداخت نقدی بیمه شدگان با توجه به شرایط موجود اقدام شرکت برای رضایت بیشتر کارکنان بوده است.

در راستای آسودگی خاطر و رفاه بومیان، کل حق بیمه بابت بیمه درمانی بومیان علیرغم افزایش بالغ بر 100 درصدی را سازمان تقبل نموده است و بومیان بطور رایگان تحت پوشش قرار دارند.

به عنوان آخرین سوال

به منظور تسهیل و تسریع در امور انجام فعالیت های شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش چه تدبیری را اتخاذ خواهید کرد؟

در این خصوص مطالعات و بررسی های خوبی صورت گرفته و سعی داریم به زودی با ایجاد و راه اندازی " مرکز خدمات به مشتریان" کمک کنیم تا سرمایه گذاران و کار افرینان گرامی ضمن ارائه اطلاعات و راهنمایی های لازم به آنها،  نسبت به رفع هر گونه موانع در جهت سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار اقدامات لازم صورت گیرد.