توسعه بندر یکی از ضرورتهای رشد اقتصادی کیش

با هدف رشد اقتصادی و افزایش تبادلات بین المللی، بندرکیش توسعه می یابد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش،  مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش گفت: در شش ماه نخست سال 95، از بندر کیش 88136  تن کالا به بنادر داخلی و خارجی ارسال شده که از این میزان 85918 تن کالا به بنادر داخلی و 2218 تن کالا به بنادر خارجی صادر شده است.

سید اسماعیل موسوی افزود: در همین مدت 590499 تن کالای داخلی و 28263 تن کالای خارجی از بندر کیش به جزیره کیش وارد شده است.

وی یاد آور شد: با تکمیل احداث اسکله 35 هزار تنی، اسکله مکانیزه رو – رو، سيستم اعلام و اطفاء حريق سوله ها و بندر تجاری، شبکه برق رسانی و آبرساني به شناورها و  احداث ترمینال کانتینری میزان ورود و خروج کالاهای نفتی و غیر نفتی از این بندر افزایش می یابد.

موسوی در ادامه گفت: پس از تكميل اسكله 12 هزار تني، سازمان منطقه آزاد كيش عمليات ساخت اسكله 35 هزار تني را در شهريور سال 93 آغاز كرد تا پس از تکمیل این طرح امکان پهلو گیری شناورهای تا 35 هزار تن در بندرگاه کیش میسر شود. اسكله 35 هزار تني به طول350 متر در ضلع غربی حوضچه شرقی واقع شده و براي ساخت آن حوضچه تا منفی 13 متر لايروبي مي شود. اين اسكله تا شهريور ماه سال آينده به بهره برداري مي رسد.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در خصوص احداث اسکله مکانیزه رو – رو در بندر کیش گفت: این اسكله با هشت پست در بندرگاه کیش در حال ساخت است كه تا سال آينده به بهره برداري مي رسد و سرویس دهی هیدرولیك به كشتی های با ظرفیت 500 تا 5 هزار تنی را امكان پذير خواهد كرد.

اسکله های رو – رو (Link span) با قابلیت تنظیم ارتفاع شامل سه پست اسکله 5500 تنی و پنج اسکله 1500 تنی به منظور پهلو گیری بارجها و لندینگ کرافت ها ساخته شده و تسهیل و تسریع فعالیت ها، ساماندهی امور، دسترسی آسان مراجعه كنندگان به محل ترخیص كالاها، كاهش تردد ماشین های سنگین در بندر و افزایش نظم انجام فعالیت ها از جمله مزایای ساخت اسكله رورو در بندرگاه کیش است.

 وی خاطر نشان ساخت: اسكله های رو رو با حجم خاکی 120 هزار متر مکعب و حجم عملیات بتن ریزی دو هزار و 300 متر مکعب بوده و مراحل ساخت آن شامل هزار و 170 تن شمع کوبی و 950 تن عملیات فولادی است.

همچنین موسوی در خصوص تعداد ورود و خروج مسافر و وسایل نقلیه از بندر کیش عنوان کرد: در شش ماه نخست سال، تعداد 132109 مسافر از طریق سفر دریایی به کیش ورود و تعداد 139971 نفر از بندر کیش خروج کردند. در همین مدت نیز مجموع 166659  وسیله نقلیه از جمله خودروی سواری، کامیون و کامیونت به جزیره کیش ورود و تعداد 37344 وسیله نقلیه از بندر کیش خروج کردند.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در ادامه گفت: در این مدت تعداد 12500 سفر داخلی و خارجی نیز از طریق این بندر انجام شده است.

شایان ذکر است، ارتقاء زیر ساخت های بندرگاهی در جزیره کیش از جمله اقداماتی است که در سه سال گذشته به عنوان یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی جزیره مد نظر بوده است. تا چند سال گذشته با وجود ساخت اسکله دوازده هزار تنی، بدليل عمق چهار متري حوضچه امكان پهلو گيري کشتی های بزرگ در بندر كيش ميسر نبود كه اين امر روند صادرات و واردات و فعاليت هاي گسترده بازرگاني را با مشكل مواجه مي ساخت. در سه سال گذشته با استفاده از بزرگترین لایروب کشور حوضچه بندرگاه كيش لايروبي شده و عمق این منطقه به منهای ده متر رسید تا شناورهای پانزده هزار تن نيز بتوانند در بندر کیش پهلو بگيرند