بازدید هیات قطری از ظرفیت ها و زیر ساخت های ورزشی کیش

وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر در دومین روز از سفر خود به جزیره کیش از ظرفیت های گردشگری و زیرساخت های ورزشی جزیره بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جاسم بن سیف السلیطی وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر به همراه رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، سعید محمد مشاور رئیس جمهور، مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و برخی از معاونان و مدیران سازمان، ظهر دوشنبه 22 فروردین از پایانه جدید فرودگاه، بندرگاه، زمین فوتبال، چمن هیبریدی و استخر المپیک کیش بازدید کردند.

موقعیت استراتژیک منطقه آزاد کیش، وجود بندر تجاری مجهزی که در شمال شرقی این جزیره واقع شده دارای دو موج شکن غربی و شرقی به ترتیب یک هزار و 174 و 970 متر می باشد.

علاوه بر حوضچه قدیمی بندر کیش دو حوضچه جدید با مساحت حدود 106 هکتار نیز در این محل تعبیه شده است.

بندرکیش در حال حاضر دارای 20 پست اسکله عمومی، نفتی، رو-رو و مسافری با ظرفیت حداکثری آبخور 7 متر و نیم در حوضچه شماره یک بوده و در حوضچه شماره دو نیز اسکله هایی باظرفیت12 هزار تن ولایروبی با آبخور 9 متر و نیم می باشد.

بندرگاه کیش مجهز به یک پايانه مسافري دو طبقه به مساحت 11 هزار مترمربع است که دارای دو سالن ورودی و خروجی برای سرويس‌دهي به مسافران داخلي، خارجي و کارکنان شاغل در سکوهای نفتی است.

پایانه جدید مسافری فرودگاه بین المللی کیش با زیربنا 42 هزار متر مربع در 4 طبقه، رتبه سوم را در کشور از این حیث دارا است که طبقه اول آن مختص فضای جانبی مسافران و ورودی پل مسافربری هواپیما و پله‌ها و آسانسور ارتباطی به سالن های تحویل بار مسافران ورودی است.

در طبقه دوم این ترمینال، فضای کنترل گذرنامه، خروجی و بازرسی و در طبقه سوم رستوران و کافه تریا اختصاص داده شده و با داشتن سیستم‌های به روز و تجهیزات پیشرفته از مدرن ترین ترمینال‌های فرودگاهی کشور محسوب می‌شود و این طرح فول مکانیزه، شامل ویژگی‌های اجرایی پیشرفته‌ای است.

قسمت سالن ورودی حدود 2 هزار مترمربع و قسمت اداری 7 هزار متر مربع است و 10 پل متحرک و 5 پل ثابت برای جا به جایی مسافران همزمان می تواند به ده هواپیما متصل شود.

گفتنی است بازسازی و احداث چمن هیبریدی برای اولین بار در کشور به مساحت حدود 10 هزار متر مربع، بازسازی و احداث پیست تارتان 6 خط مطابق استاندارد های روز جهانی، بازسازی و احداث سایت ورزش های دو میدانی شامل پرش سه گام، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک و دو صد متر از جمله اقدامات صورت گرفته در مجموعه المپیک کیش است.