افتتاح مُدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش

با حضور سعید محمد مشاور رئیس جمهور مُدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش با اعتبار سرمایه گذاری750 میلیارد ریال صبح شنبه 12 شهریور به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سعید محمد با بیان این که پس از سال ها با متوقف شدن کار، با تلاش مضاعف مسوولان و پیمانکاران امروز شاهد بهره برداری از مُدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش هستیم، گفت: با توجه به این که در گذشته با توزیع آب تصفیه نشده در اراضی که سبب شور شدن زمین و آسیب رساندن به گیاهان می شد، خوشبختانه در بازه زمانی کوتاه با مدیریت صحیح این طرح به اتمام رسید.

همچنین سعید محمد در ادامه از آزمایشگاه های تخصصی تصفیه خانه فاضلاب که به عنوان تصفیه خانه مرجع فاضلاب در جزیره کیش است بازدید کردند.  

سعید پورزادی معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با افتتاح مُدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش، ظرفیت فاضلاب جزیره به 17500 متر مکعب در روز می رسد.

پورزادی افزود: تا پایان امسال، ۲۵۰۰ متر مکعب دیگر به عنوان حوضچه رزرو نیز به ظرفیت تصفیه خانه اضافه خواهد شد، گفت: در گذشته تصفیه آب به طور کامل انجام نمی شد.

پورزادی با اشاره بر اهمیت شاخص های مدیریت آب شیرین و حفظ محیط زیست این منطقه، اظهار داشت: با کلنگ زنی تصفیه خانه جنوب جزیره که در سفر بعدی مشاور رئیس جمهور کشورمان عملیاتی خواهد شد تا سال آینده صد در صد به عنوان نخستین شهر در سطح کشور، فاضلاب این منطقه تصفیه می شود.

پورزادی خاطر نشان کرد: این مهم به عنوان یکی از شاخص های شهر اکولوژیک محسوب می شود که در این شاخص رشد خوبی را خواهیم داشت.

وی اظهار داشت آزمایشگاه های تخصصی تصفیه خانه فاضلاب کیش در سه ماه گذشته با سرمایه گذاری مستقیم سازمان منطقه آزاد کیش تجهیز شد و کلیه آزمایشات "بی او دی فایو، بی او دی، تی دی اس، ای سی" و سایر آزمایشات میکروبی به صورت روزانه در چند مرحله با انجام نمونه گیری توسط کارشناسان مجرب آزمایشگاهی انجام می شود.

سعید پورزادی در ادامه افزود: استانداردهای خروجی توسط این آزمایشگاه نظارت و کنترل می شود و پسابی که از استاندارد های بالا برخوردار نباشد از تخلیه به محیط زیست خودداری می شود و مجدد این پساب به داخل تصفیه خانه هدایت می شود و  پیش تصفیه روش انجام خواهد شد.

پورزادی خاطر نشان کرد: با راه اندازی و تجهیز این آزمایشگاه و با ارتقاء شاخص های زیست محیطی، بحث های کنترل آلودگی را در سطح جزیره کیش خواهیم داشت.

لازم به ذکر است با افتتاح مُدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش؛ فرصت های جدید شغلی به صورت مستقیم برای 50 نفر و غیر مستقیم برای 55 نفر فراهم می شود.