رونمایی از طرح صدف برای ارتقای فرهنگ ارزشمند کیشوندی

طرح فرهنگی اجتماعی “صدف” متشکل از دو بخش “کیش بان” و “مهر کیش” مطابق با ارزش های اسلامی ایرانی در جزیره کیش اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سید علیرضا فاطمیان پور سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان، در نشستی که عصر امروز بیستم آبان، با حضور اصحاب رسانه کیش برگزار شد، جزئیات طرح صدف را تشریح کرد و گفت: تمایز جزیره کیش با دیگر شهرهای کشور به دلیل رعایت هنجارها و فرهنگ سازی در زمینه های مختلف فرهنگی اجتماعی، برای بسیاری از مردم ملموس است.

وی تصریح کرد: طرح “صدف” برنامه ای برای سازماندهی و هدایت ظرفیت های مردمی در جهت پاسداشت و حفظ ارزشهای فرهنگی اجتماعی جزیره کیش، مطابق بر سبک زندگی ایرانی اسلامی می باشد.

فاطمیان پور با اشاره تبلور آرامش در جزیره کیش برای اقشار مختلف جامعه به ویژه خانواده ها افزود: ارتقا و تقویت مسائل فرهنگ سازی شده در جزیره کیش از سهل انگاری و کمرنگ شدن موضوعات مهم فرهنگی اجتماعی از سوی ساکنان و‌ گردشگران جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر تامل جدی در برنامه ریزی های فرهنگی از سوی این معاونت اظهار داشت: برای حل موضوعات و چالش های پیش رو باید با برنامه ریزی جامع و هوشمندانه همچنین مشارکت مردمی و ایده های نو گام برداشت.

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: در “طرح صدف” به همه ابعاد از جمله عفاف و حجاب، ارتقا کیفیت خدمات، رعایت مسائل زیست محیطی، مقابله با ناهنجاری ها و بسیاری موارد دیگر توجه شده است.

فاطمیان پور در ادامه این مطلب بیان داشت: بخش اول این طرح با عنوان “کیش مهر” برای نظارت عمومی مردمی و برپایی کمپین های رسانه ای شامل محصولات کودک و نوجوان، بیلبوردها، تیزرهای تبلیغاتی متعدد، تولید پادکست، عضویت افتخاری و سامانه شکایت مردمی جهت ترویج ارزش های فرهنگی و اجتماعی و بخش دوم نیز با عنوان “ کیش بان” برای نظارت ساختارمند داوطلبانه مردم در برقراری نظم شهری بر اساس قوانین و ضوابط مناطق آزاد و همکاری مستمر با نیروهای انتظامی در حفظ فرهنگ جزیره کیش برنامه ریزی شده است.

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش وظایف “کیش بان” را حفظ حریم خانواده با تاکید بر عفاف و حجاب، نظم و آرامش شهری، حقوق شهروندی، محیط زیست، اموال و اماکن عمومی، هنجارهای اجتماعی و مقررات محلی برشمرد.

وی افزود: کیش بانان به عنوان مرجع قابل اعتماد ساکنان و گردشگران، وظیفه گشت زنی و ارسال گزارشات لحظه ای از هرگونه مسئله ای در سطح شهر به مرکز طرح “صدف”را دارند و در حقیقت واسطه ای بین دولت و مردم هستند.

فاطمیان پور در تکمیل این موضوع گفت: پس از انتخاب کیش بانان، دوره های آموزشی مورد نیاز آنها برگزار می شود تا با افزایش مهارت های کلامی، زبانی و شغلی همچنین آگاهی از قوانین و ضوابط بتوانند خدمات شایسته و درخور شان ساکنان و گردشگران ارائه دهند.

گفتنی است موضوعاتی از قبیل تشکیل شورای سیاست گذاری و کمیته راهبری طرح صدف، طراحی لباس مخصوص برای کیش بانان، ارجاع موضوعات مطرح شده از سوی کیش بانان به حوزه های مربوطه جهت بررسی از سوی دبیرخانه طرح صدف، پخش پادکست های تهیه شده جهت فرهنگ سازی در پرواز ها، فرودگاه و بندرگاه کیش و اجرای طرح صدف در حوزه کارمند و ارباب رجوع دیگر مواردی بود که سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست به آنها اشاره کرد.