آمادگی کیش و هلند برای همکاری در زمینه مدیریت آب، فاضلاب و پسماند

با تاکید دکتر مظفری بر مدیریت پسماند در جزیره کیش، سازمان منطقه آزاد کیش و هلند برای همکاری های مشترک در زمینه آب، فاضلاب و پسماند اعلام آمادگی کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش دکتر غلامحسین مظفری مدیر عامل این سازمان در نشست با سفیر هلند و متخصصان حوزه های زیرساختی، آب، فاضلاب و پسماند این کشور که 12 آذر در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد؛ با بیان اینکه مذاکرات خوبی در زمینه های مختلف با "ژاک ورنر"سفیر هلند انجام شده است، از نگاه مثبت وی به آغاز همکاری با سازمان منطقه آزاد کیش قدردانی کرد و گفت: موضوع پسماند یکی از چالش های جدی این جزیره زیبا است که سازمان منطقه آزاد کیش در آینده نزدیک همکاری های مشترک خود را با هلند در این زمینه آغاز می کند.

 دکتر مظفری به تاثیرات نا خوشایند موضوع پسماند که در صورت عدم مدیریت صحیح بر جوامع بشری نمایان می شود اشاره کرد و گفت: تولید میلیون ها تن زباله که بخش بزرگی از آنها تجدید ناپذیر است و در طبیعت زیبا رها می شود؛ به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر زندگی بشر تاثیرات بدی خواهد داشت و این امر باید از سوی تمامی دست اندر کاران این حوزه در سراسر دنیا به صورت جدی پیگیری شود. 

 وی با تاکید بر مدیریت صحیح پسماند که از برنامه های در اولویت سازمان منطقه آزاد کیش است افزود: فعالیت ها و پیشرفت های خوبی برای حل چالش های پسماند با استفاده از فن آوری های نو در طول سال های اخیر انجام شده است که همزمان با این پیشرفت ها، باید برای تولید ثروت از پسماند تلاش کنیم و با نهادینه کردن فرهنگ تولید کمتر زباله در جامعه، هر روز بیش از پیش، آن را ترویج دهیم.  

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، آماده سازی مواد قابل بازیافت برای بهره برداری مجدد از حجم قابل توجه پسماند ها را امری موثر بر اقتصاد برخی کشور ها برشمرد و گفت: این موضوع که تحت عنوان اقتصاد پسماند از آن یاد می شود؛ فرصت بسیار خوبی بر ای ثروت سازی در این حوزه است. 

 وی در ادامه افزود: سازمان منطقه آزاد کیش با برگزاری سمینار آب، فاضلاب و پسماند، در نظر دارد که یافته ها و تازه های این صنعت را با استفاده از نقطه نظرات ارزشمند متخصصان هلندی و به کار گیری تجربیات آنان، جزیره کیش را به عنوان جزیره سبز و دوست دار محیط زیست معرفی کند.

دکتر مظفری همچنین در خصوص برنامه های تفکیک زباله و پسماند در کیش گفت: آمار دفن زباله و پسماند در کیش بسیار بهتر از سرزمین اصلی بوده اما توقع ما برای رقم زدن اتفاقات بهتر و بزرگتر، فراتر از این است؛ به همین منظور شرکت عمران آب و خدمات منطقه آزاد کیش نیز مقدمات تفکیک پسماند از مبدا را با پیش بینی 5هزار کانتینر تفکیک زباله در منازل و قرار دادن 400 فنس در سطح شهر آغاز کرده است که با برنامه ریزی های صورت گرفته توسعه خواهد یافت.

 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست با بیان اینکه برای دستیابی به هدف "کیش بدون پلاستیک" تلاش های بسیاری از سوی تمامی مسئولان در بخش های مختلف سازمان انجام شده است گفت: دستیابی به راه حل و جلوگیری از تولید روزانه 9 تن زباله پلاستیکی در جزیره کیش،  با جدیت تمام باید در اولویت برنامه های ما باشد که در این زمینه فرهنگ سازی در حال انجام است و تلاش مردم نیز در این زمینه قابل ستایش می باشد.

 وی با تاکید بر مدیریت پسماند و برنامه ریزی صحیح در این حوزه با استفاده از تجربیات کشور های دیگر بویژه هلند افزود: در این حوزه، پویش هایی باید راه اندازی شود و برای فرهنگ سازی ریشه ای باید کتابچه های آموزشی مناسب تهیه کنیم و در اختیار دانش آموزان و مدارس قرار دهیم.

 وی افزود: در مقوله فاضلاب نیز در جزیره کیش، بخش عمده ای از آن به چرخه باز میگردد و برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار میگیرد که در این زمینه هم از تجربیات متخصصان و صاحب نظران هلند به عنوان کشوری موفق و پیشرو در این حوزه بهره خواهیم گرفت. 

 دکتر غلامحسین مظفری با تاکید بر توجه به زیر ساخت ها در بخش های مختلف گفت: سازمان منطقه آزاد کیش در فعالیت های حوزه زیرساختی با تمام توان پیش می رود و طی جلسات مختلف با مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات مقرر شد برنامه ریزی ها در راستای دستیابی به اهداف مهم سازمان، کوتاه مدت نباشد و  تا 30 سال آینده را شامل شود. 

 وی در پایان ضمن ابراز خرسندی از برپایی این نشست و اعلام آمادگی برای همکاری با هلند افزود: کشور هلند در سه حوزه آب، انرژی و غذا با کیش مشترکات زیادی دارد و کیش با دارا بودن آفتاب دائمی و انرژی های تجدید پذیر و پاک، در بخش تولیدات گلخانه ای با استفاده از تجربیات نخبگان، اندیشمندان و متخصصان ایرانی و با همکاری هلند می تواند در سطح وسیع بخشی از نیاز منطقه را پوشش دهد.

ژاک لویی ورنر سفير هلند در ایران نيز در اين نشست، ضمن قدرداني از مهمان نوازي دكتر مظفري و مهندس مقدس زاده گفت: در خصوص موضوعات مختلف با مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش مذاكراتي انجام شده است و از بخش هايي از جزيره بازديد كرديم و قطعا باز هم به جزيره سفر مي كنم. 

 وي با بيان اينكه اقتصاد جهان به ويژه ايران در وضعيت خاصي قرار دارد افزود: شماري از كشور هاي اروپايي از جمله هلند به ساز وكار اینستکسINSTEX  وارد شده اند و اميدوارم اين امر مسير را براي تجارت با ايران مهيا كند. سفير هلند در ادامه عنوان كرد: اگر بحث تراكنش هاي مالي در حوزه غذا و دارو تسهيل شود، در بخش هاي ديگر نيز شاهد گشايش خواهيم بود اما در حال حاضر تمركز ما بر روي آب و پسماند و حوزه هاي مرتبط با آن مي باشد و باید شرايطی را فراهم كنيم تا زمانی که مسیر هموار شد، بلافاصله عمل كنيم و مشاركت در حوزه هاي مختلف را تسريع بخشيم. 

 "ورنر" تاکید کرد:  با توجه به اينكه هلند به توافق نامه زيست محيطي پاريس پيوسته و اين امر را در دستور كار قرار داده است، اميدوارم ايران نيز به اين توافق نامه بپیوندد و مشكلات در اين زمينه حل شود. 

 وي افزود: ما همواره بر همكاري با ايران در كسب و كار ها تاكيد داريم و اگر هركس نقش خود را درست ايفا كند؛ به سوي اهداف توسعه پايدار گام بر مي داريم.

 سفير هلند ادامه داد: در حوزه كشاورزي هوشمند نيز مذاكراتي در تهران انجام شد كه در این زمینه همكاري با ايران خواهيم داشت و سفارت هلند نيز از تعامل بين كارآفرينان، صاحبان كسب و كار و بخش دولتي و خصوصي حمايت مي كند.