کیش دارای طرح جامع سیما و منظر شهری می شود

به منظور صیانت از ارزشهای معماری و شهرسازی اصیل و بومی و جلوگیری از رواج الگوهای غیر بومی و نامنظم در نماهای شهری، طرح جامع سیما و منظر شهری در کیش اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سعید پورزادی معاون عمرانی و زیربنایی سازمان با اشاره به برگزاری هشتمین جلسه کمیته سیما و منظر شهری با حضور اساتید رشته های معماری و شهرسازی کشوری، معاونان و مدیران و کارشناسان این سازمان گفت: مقرر شد شرکت عمران، آب و خدمات با بکارگیری مشاور نسبت به تهیه سند طرح جامع سیما و منظر شهری اقدام کند.

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان ادامه داد: سند جامع ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری  با بررسی و مطالعات محیطی و بر اساس اهداف بالادستی برنامه های دولت و مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی سال ۱۳۸۷ و دستورالعمل ماده ۱۶۹ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور، تهیه و تدوین و توسط شرکت عمران، آب و خدمات کیش اجرایی خواهد شد.

  سعید پورزادی با بیان این که این سند یکی از طرح های جامع توسعه و عمران شهری و یک سند راهبردی برای سیما و منظر شهری است؛ تاکید کرد: صیانت از هویت بومی، ارزش های معماری و شهرسازی ایرانی - اسلامی و ارتقاء کیفیت فضاهای شهری، یکی از دغدغه ها و اولویت های مهم نظام تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری معماری و شهرسازی کشور محسوب می شود از اینرو درصد هستیم با اجرایی کردن طرح جامع سیما و منظر شهری کیش در  این راستا گام برداریم.

وی ادامه داد: نظارت بر نماهای ساختمان های در حال احداث قبل از پایان کار، جلوگیری از درهم ریختگی دیداری وعدم گسترش نماهای ناسازگار با فرهنگ بومی­ کیش، مدیریت هماهنگ در حوزه نمای ساختمانی در راستای نظم دهی به منظرشهر و کاهش موازی­کاری ها از مهمترین اهداف دستورالعمل نحوه تشکیل و مدیریت کمیته های ساماندهی سیما و منظر شهری محسوب می شود.

پورزادی اظهار داشت: با بکارگیری فن آوری های نوین و توجه به مقررات ملی ساختمان، در راستای تحقق مباحث زیبایی شناسی و  وحدت بخش در سیما و منظر شهری از جمله خط آسمان، خط زمین، ترکیب بندی احجام در نما ها و دوام و ماندگاری آن در شرایط اقلیمی و به نوبه آن ارتقاء سیما و منظر شهری کیش گام برخواهیم داشت.  

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که در سند جامع سیما و منظر شهری کیش به بافت های تاریخی و قدیمی کیش، اماکن کسب و کارهای دریا محور و حفاظت از محیط زیست توجه ویژه شده است؛ افزود: توجه به مقوله پلان از جایگاه مبلمان و سبزینه های شهری، نما از حیث مصالح ساختمانی، رنگ، نوع ساخت و ساز و پایداری آن بر اساس شرایط اقلیمی جزیره و نیز پردازش نمای پنجم یا بام ها از جمله مواردی است که در طرح جامع سیما و منظر شهری مد نظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به توجه برخی سرمایه گذاران به نمای پنجم یا بام ساختمان ها افزود: به دنبال این هستیم که با اجرای سیاست تشویق، نمای پنجم و جداره های ساختمان های جزیره کیش را با توجه به شرایط اقلیمی، به صورت سبز و ساختمان های سبز مطرح کنیم.

"سعید پورزادی" نورپردازی و ایجاد زندگی شبانه در کیش و افزایش آمد و شد در ساعات شبانه را با توجه به شرایط اقلیمی جزیره بسیار با اهمیت و در راستای جذب گردشگر دانست وخاطر نشان کرد: در فرودگاه، بنادر، سواحل، بنا های تاریخی و جای جای جزیره از یک نوع نورپردازی مهندسی شده استفاده خواهد شد که با حداقل مصرف انرژی، سیما و منظر شهری کیش را ارتقاء دهیم.

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به سه مقوله مهم ساختار، روش و محتوا در ساماندهی سیما و منظر شهری کیش گفت: ساختار ساماندهی، در کمیته سیما و منظر شهری شکل گرفته و در تحقق روش اجرای طرح جامع کیش، نیازمند مشارکتهای و همکاری های مردمی در مباحث امور مهندسی می باشیم و در اجرای محتوا نیز به دنبال شکل دادن سیما و منظر مناسب روز و شب در جزیره کیش بر اساس الگوهای معماری های اصیل کشورمان هستیم.

وی در پایان از تمامی سرمایه گذاران خواست قبل از اجرای نمای پروژه های خود، مجوز تاییدیه نما را از کمیته سیما و منظر شهری دریافت کنند.