مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش:

صنعت هوایی پس از صنعت نفت و خودرو سازی عظیم‌ ترین شاخه اقتصادی شناخته می‌شود

دكتر مونسان در آيين افتتاح هشتمین نمایشگاه هوایی و هوانوردی کشور صنعت هوایی را پس از صنعت نفت و خودرو سازی عظیم‌ ترین شاخه اقتصادی شناخته شده عنوان كرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، دکتر مونسان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان این نمایشگاه، ضمن اشاره به اینکه جهان با سرعت خارق العاده ای در حال تغییر کردن است، گفت: تکنولوژی به عنوان عامل اصلی این تحولات، مهم ترین تاثیر را در پدید آمدن عصر ارتباطات داشته است.

وی افزود: اقتصاددانان توسعه و تنوع حمل و نقل را  رمز کامیابی انسان در عصر حاضر دانسته و آنرا یكی از پایه های اساسی توسعه متوازن و پایدار كشورها می دانند چرا كه شبكه های حمل و نقل با مولفه های مهمی چون اقتصاد، امنیت و عدالت ارتباط تنگاتنگ پیدا كرده‌اند. با مروری به فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی كشورها، همبستگی مستقیم بین توسعه حمل و نقل و دستیابی به نرخ رشد اقتصادی بالاتر به وضوح به چشم می خورد.

مونسان از اختراع هواپیما و دسترسی انسان به بزرگترین آرزوی خود یعنی پرواز به عنوان بزرگترین دستاورد بشر در حمل و نقل یاد کرد و مهم ترین دلیل توسعه و پیشرفت سریع علمی و تکنولوژی در قرن بیستم دانست.

وی ادامه داد: جنگ جهانی دوم و تلاش کشورهای متخاصم برای برتری هوایی در میادین نبرد نيز سبب شد تا علوم و صنعت هوایی بسیار سریع رشد کرده و پس از جنگ, رشد خدمات حمل و نقل هوایی توانست به توسعه اقتصاد جهانی کمک شایانی بنماید.

مونسان با بیان اینکه امروزه قریب به 1400 ایرلاین با 25 هزار فروند هواپیما در 50 هزار مسیر, بار و مسافر جابجا می‌کنند، یاد آور شد: درآمد حدود 2.5 تریلیون دلاری صنعت هوانوردی و اشتغال نزدیک به 60 میلیون نفر در این حوزه, حجم بزرگی از گردش مالی و مشاغل حمل و نقل را به این صنعت تخصیص داده است. بر اساس آمارها تنها در سال 2013 بیش از سه میلیارد مسافر و 50 میلیون تن بار از طریق خطوط هوایی جابجا شده که به لحاظ ارزشی 35 در صد ارزش کل بار جابجا شده در جهان بوده است.

وی در خصوص تعداد پرواز های انجام شده در داخل کشور گفت: در همین سال در کشور ما نیز حدود 350 هزار پرواز انجام شده که در نتیجه 25 میلیون مسافر شامل 8.5 میلیون مسافر بین المللی و 16.5 میلیون مسافر داخلی جابجا شده اند.

وی افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، ترافیک حمل و نقل هوایی در جهان تا 15 سال آینده دو برابر خواهد شد و منطقه خاورمیانه در بین سایر مناطق جهان بیشترین رشد را به خود اختصاص می دهد.

مونسان یاد آور شد: اگر زمان را به عنوان یک سرمایه و عامل سرعت بخشیدن به توسعه بدانیم, حمل و نقل هوایی در کوتاه کردن مسیر پیشرفت کشور نقش بسیار مهمی داشته و باید مورد توجه خاص قرار بگیرد .

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش خاطر نشان ساخت: با توجه به ظرفیت سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع هوایی و هوانوردی ایران با برآورد سالانه پنج میلیارد دلار, کشور تا 10 سال آینده نیاز به حداقل 400 هواپیمای جدید دارد که از این تعداد حدود 240 فروند هواپیما با ظرفیت 80 تا200 صندلی است که بتوانند مسیر‌های داخلی و کشورهای اطراف را پوشش دهند و بین 30 تا 40 در صد هم هواپیماهای پهن‌ پیکر و دور پرواز هستند که عددی بین 120 تا 160 هواپیما را تشکیل می دهند.

وی در خصوص ظرفیت های فرودگاهی کشور گفت: به نظر می رسد ظرفیت فرودگاهی کشور نیز با برنامه های توسعه طلبانه خرید هواپیماهای جدید همخوانی دارند, هر چند در  حال حاضر از ۶۹ فرودگاه غیرنظامی کشور, بنابر اظهار دست اندرکاران, تنها شش فرودگاه مهرآباد، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و كیش اقتصادی هستند و بقیة فرودگاه های كشور کم و بیش اقتصادی نیستند.

مونسان ضمن اشاره به اینکه تنها توسعه فیزیکی نمی تواند در ارتقاء حمل و نقل هوایی کشور موثر باشد، یاد آور شد: باید ابعاد مختلف و موثر در توسعه این بخش مانند تشویق برای سرمایه گذاری خصوصی, تربیت نیروی متخصص و فرهنگ سازی و تبلیغات در جامعه را نیز همگام با توسعه فیزیکی در نظر گرفت.

وی ادامه داد: خوشبختانه پس از اجرای بر جام و با تدبیر دولت یازدهم حرکت پر شتابی در حوزه حمل و نقل هوایی و صنایع وابسته آغاز شده و تبادلات بین المللی ایران در این بخش رونق روز افزون داشته است .

مونسان در خصوص از سر گیری پرواز های خارجی پس از بر جام گفت: از سرگیری پرواز شرکت‌های هواپیمایی بریتیش ایرویز، ایرفرانس، کی ال ام، لوفت هانزا و چند شرکت دیگر, صدور مجوز براي بيش از 66 هزار پرواز بین المللی, عقد قرار دادهای خرید هواپیماهای جديد, خرید تجهیزات مورد نیاز فرودگاهی و هدایت ناوبری جدید, بر قراری پروازهای جدید در مسیر ایران به اروپا، ارتقاء ایمنی پروازهای هوایی به دلیل دسترسی به قطعات اصلی, از دستاوردهای مهم دولت در سه سال اخیر در این بخش بوده است.

وی با بیان اینکه صنعت توریسم به عنوان یكی از پر درآمدترین صنایع جهان در آغاز هزاره سوم بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی كشورها را بخود اختصاص داده، افزود: پس از صنعت نفت و خودرو سازی عظیم‌ ترین شاخه اقتصادی شناخته می‌شود و سیستم حمل و نقل هوایی عمده‌ترین عنصر تشكیل دهنده صنعت گردشگری بین المللی است كه بخشی از هزینه‌های گردشگران را به خود اختصاص می‌‌دهد، به طوری كه در برنامه‌ ریزی‌های مربوط به توسعه گردشگری، توجه به این بخش و ظرفیت‌های حال و آتی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و خواهد بود.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: ایران جزو ده کشور برتر در جذابیت های گردشگری است لیکن تنها نیم در صد از درآمدهای این صنعت را جذب نموده است و با توجه به اینکه غالب سفرهای بین المللی از دروازه های فرودگاهی آغاز می شود, برای دستیابی به درآمدهای گردشگری خارجی و افزایش چشمگیر اشتغال در این صنعت, نیازمند توسعه و باز سازی ناوگان هوایی و خدمات مربوطه هستیم.

وی گفت: سازمان منطقه آزاد کیش با هدف تبدیل کردن کیش به یکی از مقاصد گردشگری بین المللی, اقدامات گسترده‌ای در زمینه خدمات حمل و نقل هوایی شامل توسعه فرودگاهی و توسعه ناوگان هوایی انجام داده است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، در خصوص اقدامات پروژه های فرودگاهی در کیش گفت: با تخصیص 4 هزار میلیارد ریال بودجه, پروژه هایی مانند ساخت ترمینال بین المللی کیش با زیربنای 42هزار متر مربع و با ظرفیت پذیرش 5/4 میلیون مسافر در سال, خرید تجهیزات ناوبری و هوانوردی, ترمیم و تعریض باند جنوبی برای پذیرش هواپیماهای پهن پیکر مانند ایرباس A380 و توسعه تجهیزات زمینی در دست اقدام بوده یا به پایان رسیده است.

همچنین وی در خصوص توسعه فرودگاه جزیره هندورابی عنوان کرد: برای توسعه فرودگاه جزیره هندورابی, با هزار میلیارد ریال بودجه, پروژه احداث باند فرودگاه و سطوح عوامل پروازی اجرا شده که عملیات ساخت باند پروازی آن به پایان رسیده است.

وی در ادامه گفت: شركت هواپيمايي کیش نیز براي افزايش ناوگان هوايي خود، خريد ده فروند هواپيماي جديد را در دستور كار قرار داده است كه بتازگي 4 فروند هواپيما خريداري و به ناوگان خود افزوده است.

مونسان در پایان از خداوند متعال براي تمامي مسئولان برگزار كننده، شركت كنندگان، متخصصان، خبرنگاران و کارشناسان داخلی و خارجی حاضر در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه, سلامتی و توفيق روز افزون خواستار شد و گفت: امیدوارم که با تلاش شما بزرگواران نتایج برگزاری اين نمایشگاه مهم, به ویژه در این مقطع حساس, سرعت گام های توسعه کشور را به سوی اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و برنامه های توسعه طلبانه دولت تدبیر و امید افزایش دهد.

لازم به ذکر است هشتمین نمایشگاه هوایی کیش از 26 تا 29 آبان در جزیره کیش بر پاست