سامانه هوشمند اشتغال طرحی موفق در استانداردسازی شرایط کسب و کار درکیش

هدف راه اندازی و استفاده گسترده از سامانه هوشمند اشتغال، رعایت حقوق کارگران و کارفرمایان و بهینه سازی فضای کسب و کار درجزیره کیش است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدعلی جلایر مدیر واحد کار و خدمات اشتغال این منطقه آزاد با اشاره به ضرورت توجه جدی کارفرمایان و کارگران به مزایای سامانه اشتغال گفت: هدف از راه اندازی و استفاده گسترده از سامانه هوشمند اشتغال صیانت از حقوق کارگران و همچنین حمایت از کارفرمایان و سرمایه گذاران  در بهینه سازی فضای کسب و کار جزیره کیش است.

وی ساماندهی اموراشتغال و ثبت قراردادهای کارگران ، تجمیع اطلاعات افراد شاغل درکارگاه های سطح جزیره،دستیابی به اهداف دولت الکترونیک، کاهش مراجعات اداری و تسهیل دسترسی شرکت ها به قوانین و مقررات کار را از دیگرمزایای این سامانه هوشمند برشمرد وگفت: پیش از این، قرارداد ۱۲ هزار کارگر در سامانه هوشمند اشتغال ثبت شده و تنها اطلاعات کارگران قابل مشاهده بود، اما در حال حاضر با به روز رسانی این درگاه الکترونیکی،کارگران و کارکنان می توانند به فایل قراردادهای کار نیز دسترسی داشته باشند.

محمدعلی جلایر افزود: طبق ماده ۱۰ مقررات اشتغال در مناطق آزاد و همچنین ماده ۱۰ قانون کار در سرزمین اصلی، قرارداد بین کارفرما و کارگر در ۳ نسخه تنظیم می شود و هرنسخه باید در اختیار کارگر، کارفرما و اداره کار محل فعالیت قرارگیرد که با راه اندازی این سامانه هوشمند، ضمن اعمال قانون  از اجحاف به حقوق کارگران در تحمیل قراردادهای سفید کار پیشگیری میشود

مدیر واحد کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش تاکیدکرد:  هرگونه اطلاعات مربوط به قرارداد، تغییرات آن و همچنین روند ترک کار باید در سامانه هوشمنداشتغال ثبت شود

 دکترجلایر افزود: کارفرما موظف است برای جلوگیری از هرگونه ادعایی مبنی بر اخراج و تحمیل خسارت های احتمالی به کارگاه، اطلاعات ترک کار کارگر را در سامانه ثبت نموده تا در صورت طرح دعوا از سوی کارگر به هیات رسیدگی، طبق اطلاعات درج شده در سامانه، صحت یا عدم صحت موضوع اخراج و مدت کارکرد قابل استناد باشد.

به گفته مدیر واحد کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش مفاد قانون کار در سرزمین اصلی ۲۰۳ ماده است در صورتیکه برای تسهیل امور سرمایه گذاری و اشتغال مفاد مقررات کار مناطق آزاد به ۵۱ ماده کاهش داشته و منعطف تر شده است.

 دکترجلایر با بیان اینکه  اگرچه تمامی امور با توافق بین کارفرما و کارگر انجام می شود اما به معنای از بین رفتن حقوق هیچ یک از طرفین نیست ، اظهار داشت : با راه اندازی مجدد این سامانه وظایف و مسئولیت های کارگران و کارفرمایان در قبال یکدیگر  بصورت قانونی ثبت و حقوق طرفین  بیش از پیش رعایت خواهد شد.

محمدعلی جلایر مدیر واحد کار و خدمات اشتغال کیش گفت: کارگر یا کارفرما به محض ورود به سایت JOB.KISH.IR  و وارد کردن شماره همراه، از سوی سامانه پیامکی سازمان منطقه آزاد کیش رمز عبور دریافت می کنند.

وی در پایان افزود: کارفرما می تواند با وارد کردن رمز عبور قرارداد و اطلاعات کارکنان خود را  به راحتی در سامانه بارگذاری و ثبت کند؛ همچنین کارکنان و کارگران می توانند قراردادهای خود را مشاهده و دریافت نمایند.