رونق گردشگری کیش مرهون پویایی فعالیت تمام حوزه ها

اهتمام جدی مردم و مسئولان در رعایت قوانین و مقررات بهداشتی موجب رونق گردشگری کیش درماه های اخیرشده است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مسئولان این سازمان و تمامی نهادهای جزیره با وجود بحران شیوع کرونا، در راستای دستیابی به اهداف کلان حوزه گردشگری و حفظ شرایط معیشتی کسبه کیش، با تشدید نظارت بر رعایت قوانین بهداشتی این روزها پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور هستند.

بر اساس این گزارش آمار ورود مسافران نشان می دهد که در مقایسه با سه ماهه سوم پارسال، جزیره کیش درپاییزو زمستان امسال گردشگران بیشتری رامیزبانی کرده و ظرفیت هتل های جزیره در بسیاری از روزهای ماه گذشته تکمیل بوده است.این در حالی است که اسفند سال گذشته با شیوع ویروس کوووید 19 در سرتاسر دنیا تمامی فعالیت های گردشگری کیش به ویژه پذیرش مسافران در هتل ها به طور کامل متوقف شده بود و کسب و کارهای این جزیره گردشگری، ضرر و زیان زیادی متحمل شد.

تلاش بی وقفه دست اندر کاران مبارزه با ویروس کرونا مستقر در همه نهاد های جزیره موجب شد تا با سختگیری ها و تشدید قوانین ورود مسافران،کنترل مستمر اعمال ضوابط بهداشتی در مبادی ورودی، بازارها، هتل ها و دیگر اماکن عمومی همچنین حساسیت های همه اقشار برای پویایی فعالیت ها در این منطقه گردشگری امروز شرایط به گونه ای مهیا شود که گردشگری کیش و دیگر کسب و کارهای مرتبط رونق گرفته و فضای پرنشاطی ایجاد شود.

بر اساس این گزارش سازمان منطقه آزاد کیش با اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه از گسترش شیوع بیماری کرونا،جدیت در انجام مطالعات، برنامه ریزی و تغییر روش فعالیت های اقتصادی برای گذار از شرایط موجود و رسیدن به ثبات نسبی در جزیره،کوشید تا همزمان در زمینه صیانت از حقوق فعالان گردشگری و سرمایه گذاران بخش خصوصی و تامین امنیت و سلامت ساکنان و گردشگران عملکردی مطلوب داشته باشد.

مسیح الله صفا رییس جامعه هتلداران کیش نيز با بيان اينكه جزیره کیش تنها نقطه در کشور است که دستورالعمل های بهداشتی فراتر از حد استاندار و طبق مصوبات ستاد ملی کرونا و شورای سلامت کیش به خوبی رعایت می شود و این امر موجب کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان در جزیره شده است.

صفا بابیان اینکه انتشار خبر کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان در جزیره موجب شد تا گردشگران زیادی از سراسر کشور به جزیره کیش سفر کنند گفت: در جلسه اخیر ستاد تمهیدات پیشگیرانه شورای سلامت کیش ورود گردشگران با خودرو که پیش بینی می شود حداقل 2 بار در طول مسیر برای صرف غذا توقف کنند و احتمال آلودگی به ویروس کرونا و انتقال آن به جزیره را دارند، برای حفظ ثبات وضعیت جزیره ممنوع اعلام شد.

وی افزود: با در نظر گرفتن این قوانین وتلاش همه اصناف، دست اندر کاران کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس، هتل ها، بازارها، رستوران ها ، خطوط هوایی، جنگ های شبانه ،کنسرت ها و وسایل نقلیه عمومی با نظارت شورای سلامت، 98 درصد ظرفیت هتل های کیش تکمیل می باشد.

رحمان سادات نجفی مدیر عامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش نیز با ابرازخرسندی از تعامل مسئولانه بازاریان و کسبه برای رعایت ضوابط بهداشتی در بازارهای جزیره کیش گفت: سیاست ما ایمن سازی حداکثری برای استمرار فعالیت ها بود از این رو با حمایت و همکاری بازاریان و نظارت های دقیق روزانه شرایط ایمنی برای گردشگران و ساکنان در بازارهای کیش ایجاد شده است.

وی افزود: آموزش بهره برداران و نیروهای فروش درغرفه های تجاری و همچنین نیروهای خدماتی بازارها برای آشنایی کامل با ضوابط پیشگیری ازکرونا ، ضد عفونی روزانه سطوح ، الزام افراد برای استفاده ازماسک در بازارها و ممانعت از ورود افراد بدون ماسک به مراکز تجاری راهکارهایی است که با جدیت درجزیره کیش اجرایی شده و اعتماد گردشگران را برای استفاده ازخدمات این مراکز به همراه داشته است .

بر اساس این گزارش نگاهی گذرا به عملکرد معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش درسالهای اخیر بیانگر تلاش این سازمان درایجاد زیرساختهای مناسب و بستر های مطلوب برای افزایش جذب گردشگر و رضایتمندی آنان است.

́انعقاد تفاهم نامه همکاري با شرکت هواپیمایی ترکیش جهت معرفی ظرفیتها و جذابیت هاي جزیره کیش در سطح بین المللی، افزایش مقصدهاي پرواز خارجی بصورت دوره اي و موقت با هدف ایجاد بازارهاي جدید، بروز رسانی شیوه نامه هاي دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگري،نظارت بر فعالیت هتل ها و مراکز اقامتی و شیوه نامه های تدوین شده، نظارت و ساماندهی مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگري و مراکز پذیرایی و هتل ها، بازدیدهاي ادواري و ایجاد و راه اندازي سامانه رسیدگی به شکایات را می توان از جمله فعالیت های این معاونت برشمرد.

برنامه ریزي و اتخاذ تمهیدات برای بررسی معماري معاصر جزیره با هدف حفظ ابنیه تاریخی، زمینه سازي براي احیاء، مرمت و ثبت آثار و همچنین هویت بخشی به معماري این منطقه، برنامه ریزي جهت ثبت ملی سازه هاي آبی و ایجاد سایت گردشگري قنات کیش، برنامه ریزي و تهیه طرح توجیهی مبتنی بر تعریف محور گردشگري با هدف جلب و جذب سرمایه گذاري در زمینه میراث فرهنگی و صنایع دستی در محدوده شهر تاریخی حریره، تهیه طرح سایت موزه جهت راه اندازي در ساختمان پژوهشگاه شهر حریره؛ بخش دیگری از فعالیت های معاونت گردشگری سازمان با هدف توسعه گردشگري و میراث فرهنگی این جزیره زیبای مرجانی به شمار می آید.

همچنین انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه شهید بهشتی جهت اجرای طرح های توسعه ای گردشگری در جزیره و امضا تفاهم نامه با کمیسیون گردشگری اتاق ایران برای همکاری های مشترک در حوزه گردشگری، صنایع دستی، اقتصاد ورزش، و ایجاد زیر ساخت های فن آورانه از جمله مواردی بود که مورد توجه معاونت گردشگری برای دستیابی به سیاست های کلان سازمان قرار گرفته است.

همانگونه که کیش در بیشتر حوزه ها از جمله گردشگری به عنوان یک برند شناخته شده است، تلاش می شود تا این جزیره 92 کیلومتر مربعی پس از گذراندن بحران شیوع کرونا رونق گردشگری و تحولات اقتصادی بزرگ را تجربه کند.

در حال حاضر علاوه بر 50 هتل فعال و حدود14 هزارتخت اقامتی در جزیره کیش ،60 هتل دیگر تیز باهدف افزایش ظرفیت پذیرایی مسافران در حال ساخت است .ضمن اینکه آمارها نشان می دهد حجم سرمایه گذاری در تاسیسات گردشگری کیش و ایجاد جاذبه های جدید در این حوزه رو به افزایش است.