خروج آهوان از فرودگاه کیش با هدف ایمنی مسافران و حفاظت از حیات وحش

با هدف ایمنی مسافران و حفاظت از حیات وحش، عملیات خروج آهوان از فرودگاه کیش اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در راستای افزایش ایمنی جهت نشست و برخاست هواپیما و هم چنین حفظ و نجات جان مسافران، فرودگاه کیش پس از بررسی های لازم توسط اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش اقدام به عقد قرار داد با پیمانکار مجرب جهت خروج آهوان از محوطه فرودگاه کیش نموده است.

در این طرح که توسط متخصصان و کارشناسان حوزه محیط زیست انجام خواهد شد، آهوان موجود در فرودگاه با روش های علمی و تجربی و در نظر گرفتن شرایط ایمن برای آهوان و جلوگیری از آسیب فیزیکی به آنان اجرا خواهد شد.

مدت زمان اجرای این طرح حدود یکسال در نظر گرفته شده است.

مهندس محمدی مدیر کل فرودگاه بین المللی کیش، ضمن ابراز خرسندی از اجرای این طرح اظهار داشت: پس از سال ها پیگیری این طرح در فرودگاه با همکاری شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های جزیره کیش به انجام خواهد رسید تا ایمنی پروازها در این فرودگاه تامین شود. 

 وی افزود جهت اجرای این طرح نیاز به ترمیم و بازسازی فنس پیرامون فرودگاه بود که حدود 15 کیلومتر از فنس طی دو سال گذشته کاملاً نوسازی شد.

آهوان كيش يكي از جاذبه هاي بي بديل براي گردشگران دوستدار طبيعت در اين جزيره زيباست و احساس مسووليت محيط بانان، كيشوندان و گردشگران نسبت به سلامت آهوان در اين منطقه يك رويكرد مثال زدني است.

شایان ذکر است ۳۰ راس آهوی ایرانی در سال ۱۳۶۳ جهت زندگی و تولید مثل به کیش منتقل شد که با توجه به فراهم شدن وضعیت مناسب، شمار آن‌ها در آخرین سرشماری سال ۱۳۸۹ به بیش از ۶۵۰ راس رسیده است. سازمان منطقه آزاد کیش در سال های گذشته برای افزایش جذابیت‌های طبیعی و گردشگری این منطقه شروع به ساخت پارک حیات وحش در زمینی به مساحت دویست هکتار کرد. این سازمان همراه با اجرای طرح حصار بندی، تعدادی آبشخور برای تامین آب و علوفه مورد نیاز آهوان در زیستگاه‌های آن‌ها احداث کرد.
گفتنی است با توجه به اینکه نسل این آهو که علاوه بر کشورمان در بخش‌هایی از آسیای مرکزی زندگی می‌کند به علت شکار بی‌ رویه در معرض انقراض است در جزیره کیش به منظور حفاظت از این جانوران زیبا تمهیدات خاصی اندیشیده شده و محافظت  از این جانوران یکی از برنامه های دائمی سازمان منطقه ازاد کیش است