دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کار آفرینان کیش:

تدوین برنامه راهبردی، کلید طلایی دستیابی به اهداف کلان در مناطق آزاد است

محسن قریب تدوین برنامه راهبردی 4 ساله را موجب آگاهی و برنامه ریزی صحیح فعالان اقتصادی مناطق آزاد عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محسن قریب دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کار آفرینان کیش در نشست هم اندیشی سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف جزیره، با تاکید به اشراف دکتر سعید محمد نسبت به مقررات مناطق آزاد و توانایی وی در مدیریت صحیح این مناطق گفت: مناطق آزاد برای فعالیت های سرمایه گذاری، توسعه ای و صادراتی به ویژه فناوری های نوین ظرفیت و جایگاه بسیار ارزشمندی هستند که این باور باید در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز وجود دشته باشد تا به تصمیم گیران کشور تسری یابد.

دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کار آفرینان کیش افزود: مشکلاتی در مناطق آزاد از گذشته وجود داشته که همچنان حل نشده باقی مانده و از دکترسعید محمد درخواست دارم تا برنامه راهبردی 4 ساله خود را که مقارن با برنامه ششم توسعه کشور است برای مشخص شدن فعالیت ها در مناطق آزاد تدوین و ارائه کند.

وی در ادامه این مطلب اظهار داشت: طبق سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه تاکید بر افزایش ظرفیت 5 برابری گردشگر به کل کشور می باشد که این برنامه با هدف افزایش ظرفیت گردشگر ورودی کشور به 20 میلیون نفر در سال اجرا خواهد شد.

محسن قریب همچنین به حضور حدود 2 میلیون گردشگر ورودی در کیش پیش از شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: شاخصه اصلی ما در منطقه آزاد کیش امر گردشگری بوده و باید برای رساندن این ظرفیت به 5 برابر تلاش کنیم که این امر با ساخت پایانه جدید فرودگاه جزیره میسر خواهد شد و تعداد گردشگران از 2 میلیون به 6 میلیون ارتقا خواهد یافت.

قریب در ادامه سخنان خود تدوین برنامه راهبردی را موجب آگاهی تمامی فعالان اقتصادی و پیمودن مسیری روشن برشمرد که مطالبه گری و پرسش و پاسخ در رسانه ها را نیز شفاف خواهد کرد تا از وضعیت کنونی مطلع شوند و اهداف مد نظر مناطق را به درستی منعکس کنند.

دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کار آفرینان کیش توجه به موضوعات فرادستی و رفع موانع مناطق آزاد را با حضور مدیری توانمند و چهره ای ملی چون دکتر سعید محمد میسر دانست و بازبینی قوانین مالیات بر ارزش افزوده و جلوگیری از هجمه های وارده به مناطق آزاد را خواستار شد.

نیاز به بازبینی شرایط موجود در مناطق آزاد کشور برای رقم خوردن اتفاقات بزرگ تر در سطوح بین المللی و بستر سازی برای سرمایه گذاری های خارجی و راه اندازی پرواز های بین المللی به کیش ، رفع دوگانگی حاکمیتی و عدم تمکین دستگاه های اجرایی به قوانین مناطق آزاد، رفع دیدگاه های منفی مانند قاچاق کالا در مناطق آزاد، توجه به مراکز اقامتی، هتل ها، مراکز پذیرایی و کمک به رفع فرسودگی ناوگان حمل و نقل جزیره به دلیل ممنوعیت  ورود خودرو از جمله موارد مطرح شده از سوی محسن قریب در این نشست هم اندیشی بود.

دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کار آفرینان کیش در بخش دیگر استفاده از مدیران منطقه در هیات مدیره مناطق آزاد برای تسریع در تصمیم گیری ها، انتصاب مدیران با تجربه آگاه به شرایط هر منطقه، برنامه ریزی برای تولید محتوای مطلوب و معرفی ظرفیت های ایران در اکسپو دبی برای جذب بخشی از 25 میلیون گردشگر این کشور به کیش، برنامه ریزی برای جام جهانی قطر 2022 و میزبانی از تیم ملی ایران، برقراری پرواز و خط کشتیرانی در این رویداد برای آغاز فعالیت های تجاری بین ایران و قطر را از جمله نیاز های منطقه آزاد کیش عنوان کرد.

همایون ابوالحسنی نایب رئیس جامعه مراکز پذیرایی کیش نیز در این نشست با تشریح بخشی از معضلات و مشکلات فعالان اقتصادی جزیره گفت: تامین نیروی انسانی و نگهداشت آنها به دلیل هزینه های بالای مسکن در کیش بسیار دشوار و هزینه ها برای تامین یک نیروی انسانی حداقل 50 درصد بالاتر از سرزمین اصلی است بنابراین حمایت مسئولان برای ساخت کمپ یا خوابگاه پرسنلی کمک بزرگی به فعالان اقتصادی خواهد کرد.

به گفته نایب رئیس جامعه مراکز پذیرایی کیش کاهش بروکراسی اداری در بحث صدور مجوزها و تخصیص سهمیه کالای اساسی به کیش با توجه به گردشگر پذیر بودن و حجم مسافران ورودی در مراکز پذیرایی از مهمترین معضلات حال حاضر می باشد.

و در پایان تصریح کرد: امید است که با سوابق خوب اجرایی دکتر محمد مشکلات مناطق آزاد به ویژه کیش به حداقل برسد.