بهره برداری از نخستین زمین چمن ترکیبی( هیبریدی )کشور در جزیره کیش

سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش بهره برداری از نخستین زمین چمن ترکیبی کشور (هیبریدی) در کیش را گامی مهم برای منطقه و جامعه فوتبال عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سعید پورزادی سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی این سازمان با اشاره به این که بیش 300 روز به برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال  قطر 2022 زمان باقی مانده است افزود: این رویداد یک پتانسیل بسیار خوبی هست که جزیره کیش از این ظرفیتی که جام جهانی در محدوده نزدیک به جغرافیایی آن از نظر اقلیمی، الگوهای سرزمینی و همچنین موضوعاتی که بتواند ظرفیت های فرهنگی را ایجاد می کند به نحو شایسته در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و ورزشی از این هم پیوندی بهره لازم را ببرد.

پورزادی عنوان کرد: در تمام برنامه ریزی ها این موضوع را باید مد نظر قرار دهند که بتوانند از این پتانسیل به بهترین نحو ممکن استفاده کنند یعنی در حوزه عمرانی این وظایف بر عهده ماست که با کمک و هم فکری سایر معاونت های سازمان در بخش های گردشگری، ورزشی و اقتصادی و فرهنگی و با کمک جامعه سرمایه گذاران کیش که نقش بسیار مهمی را در این زمینه می توانند ایفا کنند باید بتوان به عنوان دو بازو از این ظرفیت بهره برد.

سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: سازمان 5 زمین را در جزیره پیش بینی کرده که یکی از این زمین ها ترکیبی (هیبریدی) بوده و برای نخستین بار در ایران عملیاتی می شود و گامی دیگر برای فوتبال کشور محسوب می شود.

پورزادی جایگاه فوتبال و جوانان کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: به عنوان مسوولیت اجتماعی و یک وظیفه در این مسیر مهم پیشگام خواهیم شد تا بتوانیم این رویداد مهم را برای کیش و جامعه فوتبال کشور اجرایی کنیم.

پورزادی با بیان این که پس از مصاحبه دکتر محمد و با دستور سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش اقدامات لازم برای این 5 زمین سرعت ویژه ای به خود گرفته است افزود: خدمات مربوط به اسناد فنی و انتخاب پیمانکار و سرمایه گذار ذیصلاح برای کاشت چمن و اجرای آن علی رغم این که برای نخستین بار در ایران انجام می شود و با توجه به این که مطالعات فنی خاصی هم وجود نداشت در دو هفته گذشته مطالعات در حوزه معاونت عمرانی به پایان رسیده و اسناد برای برگزاری مناقصه ارسال و تامین مالی نیز در این زمان کوتاه انجام شده و همچنین اقدامات بعدی در ارتباط با فنس، استادیوم و فضای دهکده المپیک بوده که در حال انجام است.

سعید پورزادی با تاکید بر اجرای هر چه بهتر این طرح افزود: این طرح برای نخستین بار در کشور اجرا خواهد شد و اعتقاد ما بر این است که باید از نظریه و مشاوره همه از جمله پیکسوتان خوش نام و کسانی که تجربیات بسیار خوبی در این زمینه دارند استفاده خواهیم کرد و این افراد با سفر به کیش پتانسیل ها و ظرفیت ها را مشاهده و در جلسات کارگروه های حوزه معاونت عمرانی و زیربنایی شرکت کرده و بازدیدهای مکرری با آن ها خواهیم داشت.

سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: با توجه به تخصصی بودن این اقدام مهم، بودجه زیادی برای این طرح  در نظر گرفته شده است و  همچنین در نظر داریم تا از ظرفیت های پیشکسوتان فوتبال که دارای تجربه های بین المللی و آشنایی با جامعه فوتبال سایر کشورها هستند استفاده کنیم و در بازدیدی که از زمین های چمن به عمل آمد حمید استیلی یکی از پیشکسوتان این رشته ورزشی نیز حضور داشت.

وی به تشکیل کمیته تخصصی 2022 سازمان منطقه آزاد کیش اشاره کرد و گفت: از پیشکسوتان و افراد با تجربه در کنار نیروهای فنی خود در قالب یک کمیته تخصصی 2022 سازمان منطقه آزاد کیش استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم تمام فضاهای مورد نیاز از قبیل فضاهای ورودی، پشتیبانی ها، سالن های بدنسازی، نوع ترکیب چمن، فضای تماشاچیان و نوع مراسم هایی که پیش بینی می شود را درست تعریف کنیم.

پورزادی با بیان این که این کار باید از دو سال گذشته انجام می شد گفت: متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است اما ظرف کمتر از یک ماه این اقدامات آغاز شده است و معتقدیم که این کار با کمک سرمایه گذاران کیش محقق خواهد شد و سازمان منطقه آزاد کیش نیز وظیفه خود می داند که برای فوتبال کشور و در راستای مسوولیت اجتماعی برای جامعه کیش این اتفاق مهم را رقم بزند.

سعید پورزادی تصریح کرد: جلساتی با رئیس سابق فدراسیون فوتبال برگزار شده بود که بر اساس برنامه ریزی در نظر گرفته شده جلسات مداومی با اعضای جدید این فدراسیون نیز خواهیم داشت همچنین جلساتی با معاونان وزیر ورزش برگزار و تداوم خواهد داشت..

وی در خصوص زمین مخزن دهکده المپیک افزود:  کشت چمن ها در سه زمین انجام خواهد شد که پس از آن چمن ها به صورت رول در ابعاد مختلف در نظر گرفته شده و به زمین های اصلی انتقال داده می شود و به خاطر این که این سه زمین زیر ساخت آن مهیا شده برای ذخیره روی آن نیز یک کشت چمن دیگر انجام می شود که زمین های تمرینی خط کشی و نوپردازی خواهد شد تا در شب و روز قابل استفاده شود.