بانک ها می توانند در پیشگیری از شیوع کرونا موثر باشند

اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از سوی بانک ها و موسسات مالی جزیره کیش به عنوان یکی از مکان های پر تردد افراد جهت دریافت خدمات بانکی موجب کنترل شیوع بیماری کرونا می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در هم اندیشی سازمان منطقه آزاد کیش و روسای بانک ها و موسسات مالی که دیروز در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد؛ مصطفی خانزادی معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش بر ضرورت نقش بانک ها در حفظ سلامت اقشار مختلف جامعه، و رونق اقتصادی در جزیره کیش تاکید کرد و گفت: مجموعه بانک ها و موسسات مالی به عنوان جایگاه های توسعه یافته اقتصادی باید همراه و همدل با دیگر مدافعان سلامت در رعایت و اجرای ضوابط بهداشتی با هدف فرهنگ سازی میان مردم در این امر مهم پیشگام باشند.

در ادامه این جلسه محمدرضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش خسارات ناشی از شیوع بیماری کرونا را بالغ بر ده برابر نسبت به زمان آغاز این بیماری عنوان کرد و افزود: تا کنون برای ریشه کن شدن این بیماری راه کاری ارائه نشده است ولی تنها راه پیشگیری از شیوع بیماری کرونا رعایت ضوابط بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی است که در کوتاه مدت طراحی و اجرایی شده است.

رضانیا خاطر نشان کرد: بر اساس غربالگری های انجام شده در کیش، تا کنون ۱۲۸۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند و 12 نفر از مبتلایان جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به میزان آمار کشور و جهانی پایین تر هست. 

وی افزود: این موضوع نشان دهنده ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت توسط کادر درمان و دستگاه های اجرایی مستقر در این منطقه است.

وی مراجعات حضوری مردم به بانک ها و موسسات مالی را در شیوع بیماری کرونا موثر دانست و گفت: برخی اماکن از ریسک بالایی برای انتقال بیماری برخوردارند. بنابراین رعایت ضوابط بهداشتی از جمله حفظ فاصله گذاری اجتماعی در بانک ها و موسسات مالی الزامی است.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش ابراز امیدواری کرد و افزود: اکثر بانک ها و موسسات مالی نظارت دقیق بر رعایت ضوابط بهداشتی در مجموعه های خود دارند، اما برخی نیز به این موضوع بی توجهی می کنند که بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا بی اهمیت شمردن ضوابط بهداشتی جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

گفتنی است افزایش سقف تراکنش ها به ۱۵میلیون تومان، استعلام های بانکی، عدم گردش وجوه نقدی، کاهش نیروی انسانی و ساعت کاری و سایر خدمات آنلاین بانک ها و موسسات مالی از جمله مباحثی بود که در نشست هم اندیشی روسا و نمایندگان بانک ها و موسسات مالی با سازمان منطقه آزاد کیش مطرح شد.