ارزیابی و آزمایش ترمینال جدید فرودگاه کیش در پذیرش پروازهای خروجی

نخستین پرواز خروجی از ترمینال جدید فرودگاه کیش به مقصد مشهد در سالروز میلاد امام رضا ( ع) با یک فروند هواپیمایMD شرکت هواپیمایی کیش صبح چهارشنبه 10 خرداد انجام شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، پس از پذیرش آزمایشی ده پرواز ورودی با 2000 گردشگر، ترمینال جدید فرودگاه کیش صبح چهارشنبه 10 خرداد 1402 شاهد بدرقه نخستین پرواز خروجی به مقصد مشهد جهت ارزیابی کاستی‌های احتمالی و زمینه سازی برای بهره برداری کامل بود.

آزمایش گیت های انتظامی، امنیتی و احراز هویت، سیستم مونیتورینگ، آزمایش سیستم‌های هوشمند انتقال بار و مسافر، آزمایش مسائل آزمایش کناره گیری هواپیما‌ها و اتصال به پل‌های تلسکوپی، بارگیری، سیستم‌های تهویه پایانه، پله های برقی، آسانسور و حمل و نقل شهری از جمله مواردی است که در مرحله پیش بهره برداری ترمینال جدید فرودگاه در پروازهای خروجی انجام شده است.

سعید پورزادی عضو هیات مدیره و معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش پس از بدرقه مسافران، در مصاحبه با خبرنگاران با بیان این که ترمینال جدید فرودگاه بین المللی کیش هدیه ای به مردم شریف ایران است؛  افزود: این ترمینال در سه قرارداد جداگانه ریالی و ارزی توسط سازمان منطقه آزاد کیش با هزینه 2 هزار میلیارد تومان ساخته شده است و پس از پشت سر گذاشتن آزمایش های مختلف، در آینده نزدیک با حضور مسوولان کشوری افتتاح خواهد شد.

سعید پورزادی ادامه داد : تمام سالن های ترمینال جدید فرودگاه‌ به صورت آزمایشی فعال شده اند تا پس از تکمیل آزمایش‌های ضروری و کسب استاندار‌های لازم به بهره برداری کامل برسند.

وی ظرفیت پذیرش این ترمینال را 6 میلیون گردشگر در سال و آن را مهمترین و مکانیزه ترین پایانه در کشور و تاثیرگذار در حوزه گردشگری و تجارت عنوان کرد و افزود: متخصصان داخلی در طراحی و ساخت تجهیزات پایانه مسافربری جدید فرودگاه کیش نقش بسزایی داشتند و بخشی از تاسیسات الکتریکی، مکانیکی و ناوبری این ترمینال توسط مهندسان توانمند کشورمان ساخته شده و پل‌های تلسکوپی نیز توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی طراحی و تولید شده است.

سعید پورزادی از بازسازی سالن قدیم ترمینال فرودگاه کیش در نیمه دوم امسال خبر داد و اظهار داشت: با توجه به استقبال شرکت های هواپیمایی در برقراری پرواز از مبدا کیش به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس، ترمینال قدیم بعد بازسازی  به ترمینال پروازهای خارجی اختصاص پیدا خواهد کرد.

گفتنی است مساحت کل زمین پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش 25 هکتار  و زیربنای ساختمان آن 49 هزار مترمربع است.