آغاز نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش در شب عيد مبعث

نخستین جشنواره نی انبان با حضور 14 گروه هنری داخلي و نوازندگانی از فرانسه و مجارستان عصر چهارشنبه 20 اسفند در جزیره کیش آغاز می شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، خسرو نشان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در نشست خبری نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی؛ برگزاری این رویداد را زمينه ساز ایجاد ارتباط های سازنده میان نوازندگان این هنر ارزشمند در سطح جهان عنوان کرد.

به گفته رئیس نخستین جشنواره نی انبان کیش هنر ارزشمند نواختن نی انبان در گستره جغرافیایی کشور های اتریش، آلمان، اسپانیا، اسکاتلند، ایسلند، انگلستان، فرانسه، مجارستان، ترکیه، یونان، تا شبه قاره هندوستان توسعه یافته است.

خسرو نشان گفت: ساز نی انبان در جنوب کشور از امتیاز ممتازی برخوردار است از این رو پایه گذاری یک جشنواره خوب می تواند منجربه اقدامات ارزنده ای در این حوزه هنری شود.

نشان با بیان این که به دليل شرايط ناشي از كرونا در یک سال گذشته آسیب های فراواني به تاسیسات و نهادهای گردشگری کشور وارد شده، اظهار داشت: با یک مدیریت صحیح فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی این منطقه به عنوان قطب گردشگری جایگاه خود را در حوزه گردشگری فرهنگی حفظ کرده است.

وی با شاره به این که ایده برگزاری این جشنواره برای نخستین بار توسط فواد توحیدی دبیر این جشنواره مطرح شد افزود: پس از ارائه طرح پیشنهادی برگزاری جشنواره نی انبان، موضوع بررسی شد و با سرعت بخشیدن به اجرایی این طرح امروز شاهد برگزاری این رویداد مهم در جزیره کیش هستیم.

رئیس نخستین جشنواره نی انبان کیش در خصوص ساماندهی موسیقی بومیان کیش خاطر نشان کرد: پس از ساماندهی موسیقی بومیان این منطقه، بنیان پژوهشی در موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش تحقق یافت.

خسرو نشان تصریح کرد: اجرای 19تراک از موسیقی بومیان کیش به عنوان اقدامی ارززشمند و مهم می تواند آغاز پژوهش های متعددی در این زمینه باشد.

نشان افزود: شاید تصور اينكه بومیان کیش موسیقی خاص و ویژه ای متمایز از ساير مناطق دارند كمي سخت باشد، اما وجود اين موسيقي خاص، مبين فرهنگ غني موسيقيايي اين منطقه است.

وی با تاکید بر این که ساز نی انبان، سازی است که علاقمندان و مخاطبان زیادی با این هنر آشنا هستند اظهار داشت: کسانی که در جنوب کشور زندگی می کنند از آغاز دوران کودکی خود با نواهای این ساز آشنا شدند و در سطح گستره ملی علاقمندان بسیار زیادی به سمت این هنر جذب شدند.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به این که ساز نی انبان در سال ۹۴ به عنوان یک اثر ملی به ثبت میراث فرهنگی رسید و در گستره استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خورستان به این ساز توجه ويژه اي شد، گفت: برگزاری رویداد های فرهنگی و هنری که بتواند در دراز مدت برند گردشگری کیش را حفظ کند مورد حمایت سازمان منطقه آزاد کیش قرار می گیرد.

فواد توحیدی دبیر نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش با بیان این که 14 گروه شرکت کننده از داخل کشور و میهمانان خارجی در این جشنواره حضور دارند افزود: نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش امروز چهارشنبه 20اسفند از محل امفي تئاتر ساحلي کشتی یونانی آغاز می شود

توحیدی اظهار داشت: پس از برگزاری برنامه های پیش بینی شده در اسکله تفریحی مرجان، افتتاحی جشنواره بین المللی نی انبان کیش در مجموعه میکا برگزار خواهد و تا پاسی از شب مراسم نوازندگی هنرمندان در اسکله تفریحی ادامه خواهد داشت.

لازم به ذكر است اين جشنواره تا جمعه ٢٢ اسفند ادامه خواهد داشت و گروه هاي شركت كننده فردا و جمعه نيز از ساعت١٦ تا ١ بامداد با حضور در پارك ساحلي كشتي يوناني، مرجان و مجموعه آواي خليج فارس قطعات شنيدني را براي ساكنان و گردشگران اجرا مي كنند.