توسعه فضاهای آموزشی كيش با معماري بومي و محور حفظ محيط زيست

با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش مجموعه سبز آموزشی مبین خلیج فارس با رعايت استانداردهاي ساختماني، توجه به معماري بومي و الگوهاي زيست محيطي در جزیره کیش احداث شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این مجموعه آموزشی كه در زمینی به مساحت 3 هزار و 334 متر مربع در منطقه میر مهنای جزیره کیش واقع شده يك مدرسه 10 كلاسه است كه در روند طراحي و ساخت آن ضمن توجه ويژه به سبك معماري بومي جنوب كشور و رعايت تمامي اصول استاندارد ساختمان سازي تلاش شده است تا با روش هاي پيشرفته انرژي مورد نياز مجموعه با منابع تجديد پذير انرژي تامين شود.

عملیات اجرایی این مجموعه آموزشی با زير بناي 1300 متر مربع در مهر سال 1394 و با حمايت سازمان منطقه آزاد كيش آغاز شد و در سال 95 به پایان رسيد. نماز خانه، کارگاه، کتابخانه، سایت کامپیوتر، فضای اداری، آب انبار، سرایداری، سرویس های دانش آموزشی و منابع بتنی آب از جمله بخش های مختلف این مجموعه آموزشی ده کلاسه است.

در روند طراحي و ساخت اين مدرسه به سبك معماري سنتی و بومي مناطق حاشيه خليج فارس توجه خاصي شده است. با توجه به اقليم گرم و خشك اين مناطق ساختمان مدرسه داراي رواق، سايبان و ناودان هاي رو باز با استفاده از كاشي هاي لاجوردي و برگرفته از بناهاي قديم جنوب كشور است كه با بكارگيري مصالح پركاربرد در اين شرايط آب و هوايي از جمله چوب و سيمان بخوبي توانسته است يك معماري سنتي و بومي را در قالب ساختماني پيشرفته و زيبا محقق كند.

دهليز راه پله ها نيز با استفاده از طرح كبوترخانه هاي قديم داراي حفره هاي 20 در 20 و در رديف هاي 3 تا 4 عددي است كه در مجموع 60 حفره ايجاد شده با طلق هاي رنگي مانند ساختمان هاي سنتي كشورمان پوشيده شده است تا ضمن جلوگيري از ورود حشرات بر زيبايي بناي ساختمان افزوده و بناهاي كهن ايران زمين را در ذهن بينندگان تداعي كند.

در این مدرسه با هدف فرهنگ سازی در بین دانش آموزان به طور عملی از انرژی های تجدید پذیر استفاده می شود. آب گرمکن، نور افکن و اسپیلت های خورشیدی، پنل خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز یخچال ها، و توربین بادی به صورت هیبریدی ( سولار خورشیدی و توربین بادی ) جهت تبدیل انرژی خورشید و باد به برق از جمله بخش هایی هستند که با هدف ترویج فرهنگ جایگزینی انرژی های تجدید پذیر با سوخت های فسیلی و منابع تجدید ناپذیر انرژی در این مجموعه بکار گرفته شده است.

مدیریت منابع آب یکی دیگر از مزیت های مجموعه سبز آموزشی مبین خلیج فارس در جزیره کیش است. تصفیه آب خاکستری (آب حاصل از روشویی ها) و جمع آوری آب در این کولرها و ذخیره آب حاصل در منبع بتني در زير آب انبار ساخته شده در حياط مدرسه  و استفاده از اين آب براي آبياري فضاي سبز مجموعه يكي ديگر از طرح هاي نويني است كه در مدرسه سبز مبين در جزيره كيش اجرا شده است. اين آب انبار كوچک كه در گوشه حياط جا گرفته  سمبلي از نمادهاي ماندگار در منطقه جنوبي ايران اسلامي است.

ساخت گلخانه جهت پرورش گياهان بومي و در حال انقراض و كاشت تمامي درحتچه هاي كمياب مانند كهور ايراني، درمان عقرب، ابريشم مصري، برهان، آكاسيا، چتری، دلونيكس و كنار وبيش از 40 گونه متنوع با همكاري كارشناسان محيط زيست سازمان منطقه آزاد كيش از ديگر نو آوري ها در ساخت اين مدرسه است. جلب توجه دانش آموزان به انواع مختلف گونه هاي گياهي در محيط شهر خود، تلاش براي حفظ گونه هاي كمياب و در حال انقراض و  حفظ و بسط دوستي دانش آموزان با طبيعت از جمله دستاوردهاي اين طرح نو آوارانه است.

در اين  مجموعه امكانات و تجهيزات پيشرفته جهت حفظ ايمني دانش آموزان نيز فراهم شده است به گونه اي كه تمامي فضاهاي آموزشي مدرسه سبز مبين، مجهز به سيستم هاي  اعلام حريق، كپسول هاي آنش نشاني و دوربين هاي مدار بسته است. جهت حفظ ايمني دانش آموزان در كنار درب كلاس ها به راهرو، فرو رفتگي هايي تعبيه شده است كه در مواقع حادثه و خروج اضطراری دانش آموزان از كلاس، در باز شدن سريع درب ها و تردد ايمن آنها خللي ايجاد نشود.

در نماي اين ساختمان از چوب ترمو پاين، رنگ  مخصوص نما و سنگ  قرمز تراورتن از معادن كشورمان استفاده شده است، اسکلت ساختمان دو طبقه این مجموعه بتونی است و تمامی فضاهای داخلی تا ارتفاع یک متر و کف ساختمان  از سنگ مرمریت پوشیده شده است.

درب هاي فلزي مدرسه نيز با PVC رنگي روكش شده و يك دريچه ديد به ابعاد 40 در 80 سانتيمتر همراه با لاستيكهاي درز گير مطابق با استاندارد مدارس بين المللي در آن تعبيه شده است.

تمامي كلاس هاي اين مدرسه مجهز به دو دستگاه اسپيلت است تا ضمن بالا بردن راندمان مدت زمان ماندگاري اين دستگاه ها افزايش يابد. روشنايي فضاها نيز با استفاده از چراغ هاي LED و كم مصرف با نور طبيعي تامين مي شود.

لازم به ذكر است مجموعه سبز آموزشي مبين خليج فارس با حمايت سازمان منطقه آزاد كيش و توسط  موسسه خيريه فرهنگي همراه افق قريب در جزيره كيش ساخته شده است.

راه اندازي آزمايشگاه كشت و بافت در جهت آموزش كشاورزي و تكنولوژي مجموعه رويان، سيستم بازيافت زباله و توليد بيوگاز، سيستم تفكيك زباله، ساخت سالن اجتماعات و كارگاه هاي جانبي، بهره گيري از آكواريوم هاي ماهي هاي تزئيني  و ماهيهاي آب شور و شيرين و تعبيه قفس نگهداري پرندگان  بومي و زينتي از جمله برنامه هاي آتي اين مجموعه سبز آموزشي در جزيره كيش است.