صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی مبتنی بر مهارت‌های بهره‌برداران

حسین همتی صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی مبتنی بر مهارت‌های بهره‌برداران را گامی دیگر در راستای پیشرفت اقتصادی و استانداردهای جهانی در جهت تسهیل فرآیندهای کسب و کار عنوان کرد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جلسه معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری  با اعضای هیئت‌ مدیره بازار ونوس، با محوریت تسهیل فرایندهای کسب و کار در جزیره کیش برگزار شد.

همتی با بیان این که  چنین نشست هایی ضمن این که زمینه ساز شناسایی اطلاعات دقیق‌‌تر نسبت به مسائل جاری در حوزه های اقتصاد جزیره می شود سبب برقراری ارتباط موثر با فعالان اقتصادی خواهد شد.

وی تصریح کرد: تمام تلاش خود را برای مرتفع کردن مشکلات موجود در فرآیندهای اداری سازمان منطقه آزاد کیش و حتی قوانین بالادستی به کار خواهیم گرفت.

همتی جامعه بازاریان و بازرگانان کیش را پل ارتباطی، امین و پیگیر با سازمان معرفی کرد و اظهار داشت: پیگیری  حقوق بازاریان در راستای تسهیل فرایندهای کسب و کار است.

وی "برخوداری بهره برداران از مهارت های لازم" را یکی از شاخص های مهم برای دریافت مجوز های فعالیت اقتصادی برشمرد و افزود: این مهم باید به تدریج تسهیل شود و صلاحیت حرفه‌ای بهره‌بردار، مورد توجه قرار گیرد.

همتی همچنین در خصوص استفاده از مشاعات توسط بازارها، گفت: بهره‌برداری از این فضاها باید به‌نحوی در نظر گرفته شود که صرف ایجاد درآمد برای بازار به‌صورت غیرحرفه‌ای نباشد.

وی با اشاره به دستور مدیرعامل سازمان در جهت تسهیل فرآیندهای کسب و کار تاکید کرد: مجوزها هیچ‌گونه حق مالکیتی جهت بهره‌بردار ایجاد نخواهد کرد از این رو می‌توان غرفه‌های بیشتری را در بازار فعال کرد.

وی با اشاره به صدور مجوزهای اداری در محیط تجاری بازار تصریح کرد: اخطار به افراد فاقد مجوز و یا کاربری غیرمجاز، در دستور کار قرار گرفته است.

رحمان سادات‌نجفی با اشاره به برخی مشکلات بازار ونوس مانند تهاتر با مالکان، افزود: نمی‌توان مالکان را ملزم به اجاره‌ یا بهره‌برداری از املاک‌شان کرد، باید قوانینی وضع شود تا مالکان صلاح غرف را در فعال بودن آنها ببینند.

سادات‌نجفی، تعامل بازرگانی را بسیار خوب و تسهیل‌کننده دانست و با اشاره به طرح بازسازی ونوس و جلساتی با شهرسازی و شرکت عمران، آب و خدمات ادامه داد: ایمنی، اطفا و اعلام حریق از جمله مهم‌ترین ملزومات این بازار و شروط سازمانی برای مجوز ساخت و ساز است که طرح‌ آن برنامه‌ریزی شده است.

همچنین مدیرعامل بازار ونوس، با اشاره به این که بیش از ۲۰ غرفه در بازار ونوس، به‌صورت سرقفلی هستند و موفق به دریافت مجوز فعالیت اقتصادی نشده‌اند؛ به برنامه‌ی بلندمدت بازسازی بازار اشاره کرد و افزود: در خصوص اخذ مجوزها و موارد دیگر نیاز به مساعدت سازمان منطقه آزاد کیش داریم تا غرف طبقات بالا در عرصه‌ی تجاری فعال شوند.

محمدعلی ناظم به مشاعات بیرون بازار اشاره کرد و با تاکید بر عدم اجازه بهره‌برداری از این فضاها، افزود: حذف بخشی از پارکینگ در ورودی ۵بازار و استفاده‌ی بهینه و دارای ارزش افزوده از این فضا باشد.

ناظم مالیات و گمرک را از دیگر معضلاتی که گریبانگیر همه‌ی فعالان اقتصادی در کیش شده است، اساره داشت  و افزود: مشکلات برق و تعداد کنتور محدود و هزینه‌های گزاف و تصاعدی بهای ماهانه در ونوس نیز از دیگر مشکلات بهره‌برداران این بازار است.

لازم به ذکر است معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش چهارشنبه هر هفته جلسه ای با یکی از بازارهای کیش با هدف تسهیل فرایندهای کسب و کار برگزار می کند.