توسعه همگون شهری در دستور کار شرکت عمران آب و خدمات کیش

عبد النبی شرفی در نشست خبری با اصحاب رسانه رویکرد شرکت عمران آب و خدمات را توجه به نقاط مغفول مانده شهری جزیره کیش عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، نشست خبری عبد النبی شرفی مدیرعامل شرکت عمران،آب و خدمات با هدف تشریح عملکرد 4 ماه گذشته این شرکت، صبح امروز یکشنبه 4 مهر با حضور اعضای هیئت مدیره و معاون امور شهری این مجموعه همچنین جمعی از اصحاب رسانه جزیره در سالن اجتماعات شرکت برگزار شد.

عبد النبی شرفی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش در نشست خبری با تشریح چگونگی توسعه شهری در این بازه زمانی گفت: رویکرد شرکت به گونه ای است که پس از تصمیم گیری در هیات مدیره برنامه ای برای توسعه همگون شهری ترسیم و اولویت بندی طرح های عمرانی فراخور نیاز ساکنان در  نقاط مغفول مانده سطح شهر انجام شد.

شرفی افزود: فعالیت در حوزه زیبا سازی و بهسازی فضا و معابر سفین جدید و قدیم آغاز شده، جنگل ها و فضای سبزی که برای ساکنان آن منطقه مشکل و معضل ایجاد کرده بود مورد بررسی قرار گرفت تا برای پیشگیری از جرم های احتمالی در چنین فضاهایی تبدیل به مکان های گردشگری برای عموم شود.

وی از طراحی مسابقه "محور بومی فرهنگی" با حضور داوران برجسته کشور در راستای استفاده از ایده های ساکنان و صاحب نظران برای ایجاد فضایی از میدان سعدی تا مسجد خاتم فضایی جهت بهره گیری همگان خبر داد که به گفته او موجب توسعه همگونی شهری باشد.

مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات در خصوص فعالیت های انجام شده در حوزه عمرانی نیز اظهار داشت: عملیات ساخت ساختمان دادگستری که پیش از این  به دلیل شیوع کرونا و کمبود مصالح کمی به تعویق افتاده بود، با بیش از 60 درصد پیشرفت تسریع می شود و در ماه های آینده به اتمام می رسد.

به گفته عبد النبی شرفی توسعه و بهبود زیر ساختهای ورزشی از جمله پیست سوارکاری، سالن اسکواش و سالن تنیس و سالن میرمهنا همچنین بازیهای ساحلی برای ساکنان و بومیان و جذب ورزشکاران علاقمند به رشته های مختلف از سراسر کشور در دستورکار شرکت عمران آب و خدمات قرار دارد.

توسعه محوطه سازی مصلی بزرگ کیش و گنبند و فضای سبز آن تا پایان سال جاری، محوطه سازی پایانه جدید فرودگاه ، ساخت فضاهای آموزشی و تکمیل ساختمان آموزش و پرورش، بهسازی مدارس، کمک به اتمام مدرسه شهید سیدین در فاز 3 نوبنیاد نیز از دیگر اقدامات انجام شده شرکت عمران اب و خدمات است که عبد النبی شرفی مدیرعامل این شرکت در نشست خبری امروز به آن اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش در بخش دیگر سخنان خود ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه امور شهری از اجرای طرح جابجایی سایت بازیافت خبر داد و گفت: با عملی شدن طرح جابجایی سایت بازیافت 50 تا 60 هکتار از زمین های تحت تصرف در بحث زباله و تفکیک آن آزاد می شود و این منطقه تبدیل به فضایی گردشگری خواهد شد، بنابراین در فضای جدید مد نظر نیزمی توان با استفاده بهینه، زمین های کمتری به بازیافت و پسماند اختصاص داد.

شرفی رویکرد شرکت عمران، آب و خدمات از سال های گذشته را توسعه فضای سبز شهری عنوان کرد و بیان داشت: در بحث فضای سبز شیوه نامه ای جدید طبق مطالعات ما تدوین شده تا انتخاب نوع پوشش گیاهی جزیره کیش متناسب با اقلیم و منطقه باشد و استفاده از برخی پوشش های گیاهی در شیوه نامه جدید ممنوع شده است.

وی بر استفاده از پوشش های بومی همانند کهور، لور انجیر معابد و نخل و دیگر گونه های سازگار تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش همچنین از تسریع در تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره خبر داد و گفت: با تکمیل تصفیه خانه به صورت تقریبی 10 هزار متر مکعب به ظرفیت آن افزوده می شود و در زمان بارندگی با مشکل مواجه نمی شویم.

به گفته شرفی انتظار می رود با تکمیل این طرح ۱۰۰ درصد آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز جزیره از آب تصفیه شده ۲ تصفیه خانه فاضلاب جزیره تامین شود.

وی افزود: به دنبال تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره معضلات بوی نا مطبوع برخی نقاط جزیره نیز برطرف خواهد شد.

ساماندهی شهرک های کارگاهی، روشنایی 28 سوله، شهرک کارگاهی، فاز های صنعتی و درخت سبز و معابر آنها، اصلاح سیستم آبیاری فضای سبز با خرید 70 هزار متر لوله برای مکانیزه شدن آن، تکمیل روشنایی رینگ دور جزیره  جهت جلوگیری از معضلاتی چون تصادفات به دلیل عدم نصب تابلو و روشنایی و رفع نواقص روشنایی پیست دوچرخه سواری و رنگ آمیزی آن از دیگر اقدامات مطرح شده شرکت عمران، آب و خدمات کیش در حوزه امور شهری بود.

عبد النبی شرفی عنوان کرد: بخش عمده زیرساخت های آب و برق جزیره هندورابی از سوی واحد تدارکات و پشتیبانی شرکت عمران آب و خدمات پیگیری شده و در حال انجام است و تا دو ماه آینده با خرید ژنراتورها مشکلات قطعی برق و آب این جزیره نیز نیز حل خواهد شد.

وی در حوزه حمل و نقل با اشاره به اینکه ساماندهی و بومی سازی در این زمینه باید انجام شود گفت: ما نظارت حداکثری بر عملکرد تاکسی ها را در دستور کار قرار دادیم و اپ های سرزمین اصلی نیز با رعایت شرایط و قوانین این منطقه در کیش مورد حمایت قرار شرکت عمران، آب و خدمات کیش می گیرند،  بنابراین اسنپ ها ملزم به تعبیه لوگوی مربوط به خود و گرفتن تاییدیه صلاحیت رانندگان از شرکت هستند تا اینگونه موجب کسب رضایت ساکنان و گردشگران باشیم.