ارزش افزوده هزار و پانصد و شصت و سه میلیارد تومانی ازطریق تهاتر و وصول مطالبات معوق درسازمان منطقه آزاد کیش

ناصر آخوندی با اشاره به موقعیت ویژه منطقه آزاد کیش در ایجاد زیرساختها و تامین مالی طرح ها، پیشنهاد اصلاحیه بودجه مناطق آزاد خارج از موعد را در جلسه شورای معاونان عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت این سازمان در نخستين جلسه شوراي معاونان و مديران اين سازمان درسال ١٤٠٠ که با حضور حمیدرضا مومنی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش عصر چهارشنبه 15 اردیبهشت در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد با تاکید بر اهمیت تامین مالی از طریق بازار سرمایه و رفع نیازهای زیرساختی منطقه آزاد کیش ، پیشنهاد اصلاحیه بودجه مناطق آزاد خارج از موعد را مطرح کرد تا در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد قرار گیرد.

ناصر آخوندی افزود: برای سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان مجوز داریم که برای خرید دو فروند هواپیما نیز به صورت لیزینگ و از طریق اوراق منفعت اقدام شده و  تامین ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار باقیمانده مورد نیاز از جمله مواردی است که باید در اسرع وقت رسیدگی شود.

معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش همچنین به اصلاح ساختار چارت سازمانی که حدود ۷ ماه پیش به دبیرخانه ارسال شده است اشاره کرد و گفت: این موضوع در کارگروه‌های مربوطه بررسی و هفته پیش نیز جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد.

آخوندی در خصوص تامین مالی و مدیریت دارایی های سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: کیش به عنوان منطقه آزاد ،کل دارایی خود را از طریق املاک ، زمین و ساختمان و پروانه تامین می‌کند، از اینرو چند صد هزار میلیارد تومان دارایی موجود باید از طریق مدیریتی اداره شود که جای آن در چارت سازمان به عنوان مدیریت زمین و مستغلات خالی و مغفول مانده و باید با راه اندازی این بخش ها دارایی ها به روشی بهینه تر مدیریت شود.

وی یکی از روش های پنج گانه تامین مالی را تهاتر عنوان کرد و گفت: اخیرا ۱۱ مورد تهاتر داشتیم که سرمایه گذاران زمین تجاری، مسکونی، خدماتی یا هتلی گرفته و به سازمان بدهکار بودند، طبق تهاترهای انجام شده با بدهکاران سازمان از این ۱۱ طرح در مجموع ٥١٣ میلیارد تومان درقالب املاک به تفکیک کاربری دریافت شد.

به گفته معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش ٣٣٣ ملك به متراژ۴۱ هزار و ۸۱۸ مترمربع تها تر شد که مبلغی بابت تسویه حساب ها هزینه شده و از این متراژ ۳۸ هزار و ۱۶۴ متر باقیمانده که با برآورد نرخ روز، این باقیمانده تهاتر، هزار و پانصد و شصت و سه میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کرده است.

ناصر آخوندی استفاده از چنین روش هایی را جایگزینی مناسب برای دریافت پول نقد عنوان کرد و بیان داشت: این روشی مناسب در مناطق آزاد است و باید اصلاحیه ای در شیوه نامه ها داشته باشیم که طلب ها تنها منوط به دریافت پول نقد نباشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برنامه ریزی های منظه سازمان منطقه آزاد کیش از استقرار حسابرسان در اکثر شرکت های تابعه سازمان خبر داد و گفت: گزارش‌های حسابرسی ما نهایی و صورتهای مالی به سازمان ارسال شده و در حال تلفیق حسابها هستیم، طبق زمان‌بندی دبیرخانه در هفته اول خرداد کیش اولین منطقه آزادی خواهد بود که مجامع خود را برگزار می‌کند.

آخوندی سودآوری شرکت‌های تابعه سازمان را بسیار مناسب برشمرد وبا اشاره به سود خالص ۸۰۰ میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری و سود خالص ۱۰۰ میلیارد تومانی شرکت عمران و خدمات افزود: سایر شرکت‌ها مانند بنادر به لحاظ شیوع کرونا و شرایط خاص به وجود آمده اندک زیانی را متحمل شده اند اما در مجموع شرکت‌ها در وضعیت سودآوری هستند.