در سی و هفتمین ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا در کیش:

محدودیت های یک هفته ای برای فعالیت های پر خطر جزیره کیش اعمال شد

سعید پور علی دبیر شورای سلامت کیش از اعمال محدودیت ها با هدف جلوگیری از تغییرشاخص رنگبندی کیش از نارنجی به قرمز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سعید پورعلی معاون فرهنگی اجتماعی این سازمان و دبیر شورای سلامت کیش با اشاره به اعمال محدودیت های یک هفته ای با هدف جلوگیری از تغییرشاخص رنگبندی کیش از نارنجی به قرمز گفت: رسانه ها نقش مهمی در آگاهی مردم برای رعایت جدی دستور العمل های بهداشتی دارند، بر همین اساس صدا و سیما و رسانه های کیش باید در خصوص تولید گزارش های خبری و تصویری با موضوع حساسیت رعایت مقررات بهداشتی در مناطق نارنجی اهتمام بورزند.

دبیر شورای سلامت کیش بخشی از کنترل شیوع ویروس را در گرو رفتار مردم و بخش دیگر را پیگیری، تمهیدات و مداخلات مراکز بهداشتی عنوان کرد و گفت: تلاشگران صدا و سیما و رسانه ها انتظار می رود تا در چنین شرایطی موضوع رفتارهای پیشگیرانه را در دستور تولید گزارش و خبر قرار دهند.

پورعلی همچنین افزود: ایجاد محدودیت ها باید متناسب با رنگبندی مناطق با نگاه وضعیت مجور لحاظ شود تا با همین رویکرد استمرار فعالیت بخش ها ی اقتصادی را حفظ کنیم.

محمدرضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت جزیره در تشریح وضعیت آماری مبتلایان و نفرات بستری به دلیل ابتلا به کرونا در کیش گفت: از ابتدای اپیدمی تاکنون 3 هزار و 577 بیمار مثبت در جزیره کیش شناسایی شده که در روزهای اخیر این روند به شدت افزایشی بوده است.

وی افزود: از روز شنبه این تعداد سیر صعودی داشته و حدود 20 درصد به تعداد تست ها افزوده شده است که نسبت به اسفند 99 حدود 5 برابر افزایش را نشان می دهد.

سخنگوی شورای سلامت کیش با بیان این که 70 درصد موارد مثبت مسافرانی بودند که در جزیره کیش آزمایش داده‌اند افزود: متاسفانه برطبق اعلام سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور ویروس جهش یافته انگلیسی در تمام کشور در حال چرخش بوده و قدرت و شدت سرایت آن بسیار بیشتر از نوع  چینی است.

رضانیا گفت: طی روز گذشته 5 مورد بیمار مثبت در بیمارستان بستری شدند که در مجموع تعداد بیماران بستری در بیمارستان به 10 نفر رسیده است و 5 بیمار نیز در نقاهتگاه کیش بستری هستند.

سخنگوی شورای سلامت کیش تصریح کرد: روند رشد بیماران مثبت و بستری به شدت افزایشی بوده و این امکان وجود دارد که در صورت عدم توجه به موقع وضعیت جزیره کیش قرمز و حتی منجر به تعطیلی گسترده در سطح جزیره گردد.

وی با بیان اینکه نرخ بستری ها نسبت به مدت مشابه در ماه گذشته 4 برابر شده سفرهای نوروزی و دورهمی های خانوادگی را از عوامل اصلی در انتشار و انتقال ویروس کرونا عنوان کرد.

دکتر محمدرضا رضانیا از توقف فعالیت صنوف پر تجمع و پر خطر به مدت 7 روز خبر داد و گفت:  رقم مثبت مبتلایان و بیماران بستری نشان دهنده شدت افزایش شیوع ویروس کرونای انگلیسی و کاهش رعایت دستورات بهداشتی در اماکن عمومی، بازار ها، سیستم حمل نقل بوده که زنگ خطری برای جزیره محسوب می شود و روند افزایشی بسیار نگران کننده است و در صورت سهل انگاری، عدم توجه به موقع و انجام تدابیر لازم، تاب آوری بیمارستان با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه امکان مواجهه با بحران در دو هفته آینده برای کیش بسیار زیاد است و اپیدمی با تصمیمات منطقی و صحیح باید در همین نقطه کنترل شود گفت: رعایت قوانین و مقررات و نظارت ها نیمی از راه حل موضوع است و از سوی دیگر ایجاد محدودیت ها به جلوگیری از خسارات و بحران های جدی کمک بزرگی خواهد کرد.

رضا نیا تاکید کرد: اعمال محدودیت و در اولویت قرار دادن سلامت می تواند موجب حفظ شرایط اقتصادی کیش در ماه های آینده از گزند خسارات و ضرر و زیان باشد.

توقف کامل فعالیت جنگ ها، کنسرت ها، کشتی های تفریحی و دلفیناریوم به مدت یک هفته ، همچنین کاهش ظرفیت پذیرش رستوران ها و کافی شاپ های دارای موزیک زنده و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این جلسه تصویب شد.

تعطیلی پلاژ بانوان و آقایان، کلوپ های تفریحات دریایی و پارک آبی که مراکز تجمع محسوب می شوند نیز به مدت 7 روز به تصویب رسید.

باشگاه های ورزشی نیز برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس به مدت 1 هفته تعطیل شد.

توقف تمامی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، سمینار ها و همایش ها، همچنین تعطیلی مدارس، حوزه های آموزشی و امتحانی، دانشگاه ها، کلاس های موسیقی و هنر، آموزشگاه های خصوصی از دیگر مصوبات این جلسه از شورای سلامت بود.

همچنین دورکاری کارکنان ادارات ونهاد ها و فعالیت با 50 درصد نیروها بر اساس اولویت بیماران زمینه ای و خاص با تایید مقام مافوق در این نشست به تصویب رسید.

کارمندان ادارات و نهاد ها می بایست پس از بازگشت از مرخصی حداقل 3 روز در خانه بمانند و در صورت مشاهده علایم اقدام به انجام تست کنند و در غیر این صورت می توانند به فعالیت خود در محل کار ادامه دهند.