برگزاری برنامه سرشماری آهوان در جزیره کیش

آهوان جزیره کیش باحضورمحیط بانان اداره محیط زیست و جمعی ازساکنان فعال دربرنامه های محیط زیستی فردا جمعه 10 بهمن سرشماری می شوند

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جلسه توجیهی برنامه سرشماری آهوان جزیره کیش عصر امروز پنجشنبه 9 بهمن باحضورمسئولان اداره محیط زیست کیش و جمعی از دوستداران محیط زیست و علاقمندان به مشارکت دراین برنامه درپارک شهرکیش برگزارشد.

بر اساس این گزارش بیش از50 نفر از دوستداران محیط زیست برای شرکت دربرنامه سرشماری آهوان جزیره کیش داوطلب شده اند. این برنامه به همت اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش ساعت 7 صبح فردا از 6 نقطه مشخص در بخش های مختلف جزیره کیش آغازمی شود.

در این برنامه داوطلبان درقالب چندین گروه با راهنمایی محیط بانان و حرکت درمسیرهای تعیین شده آهوان راشمارش کرده و درپایان آمار را به سرگروه ها ارائه می کنند.

در این جلسه علی جبلی محیط بان اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با تقدیر از همراهی گسترده ساکنان دراجرای برنامه های محیط زیستی گفت :رعایت ضوابط بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی درجهت پیشگیری ازشیوع کرونا ازمهم ترین مواردی است که درجلسه توجیهی امروز و حین اجرای برنامه سرشماری مدنظر قرار دارد.

به گفته علی جبلی كمك به سيستم مديريتي جمعيت آهوان و جمع آوري اطلاعات صحيح آماری و زاد آوری آهوان از طريق روش مشاهده مستقيم يا جرگه که درنهایت منجر به حفاظت بیشتر ازآهوان این منطقه خواهد شد از مهمترین اهداف برنامه سرشماری است.

جبلی با ارائه توضیحاتی درخصوص تاریخچه حضورآهوان درجزیره کیش و رفتارهای عمومی آنان ازشرکت کنندگان خواست تا با همراه داشتن کفش و لباس مناسب پیاده روی، پوشیدن لباس همرنگ محيط زيست آهوان از جمله سبز ، قهوه اي كم رنك و آبي روشن و در صورت امکان به همراه داشتن تلفن همراه جهت دسترسی محیط بانان به افراد درحین اجرای برنامه سرشماری، اداره محیط زیست رادر اجرای بهتر این برنامه یاری کنند.

وی با تاکید برضرورت پرهیزاز ارائه آمار تخمینی و متکی بر برداشت های شخصی شرکت کنندگان گفت: علاوه بر آهوهایی که در برنامه فرداسرشماری می شوند تعدادی آهو نیز در محوطه فنس کشی شده فرودگاه ، پارك آهوان و پايگاه هوايي زندگی می کنندکه درنهایت آماردقیق جمعیت آهوان کیش پس ازپایان سرشماری محاسبه میشود.

علی جبلی با تاکید براینکه ارائه نظرات و  برداشت های شخصی افراد درخصوص جمعیت آهوان و انتشار آن در فضای مجازی موجب نتیجه گیری نادرست و تغییر رفتارهای عمومی مردم  شده و در نهایت تهدیدی برای جمعیت آهوان محسوب می شود تصریح کرد: آمار رسمی آهوان پس ازتجمیع اطلاعات در صفحه رسمی اداره محیط زیست و سایت سازمان منطقه آزاد کیش انتشارمی یابد.

پرهیز از دست زدن به آهو ها درطول برنامه سرشماری، حرکت باسرعت هماهنگ و حفظ فاصله لازم با نفرات جنبی ، اطلاع رسانی سریع به ماموران در صورت مشاهده لاشه حیوانات و یا تله های کارگذاشته شده جهت به دام انداختن آهویاپرندگان شکاری درطول مسیر، ارائه اطلاعات آماری به ماموران سرگشت پس ازپایان برنامه  و اجتناب از انتشارتصاویرو فیلم های برنامه سرشماری در فضای مجازی ازجمله موارد ذکرشده دراین جلسه بود.

دراین جلسه بین داوطلبان شرکت دربرنامه سرشماری، کیف هایی پارچه ای برای ترویج فرهنگ نه به پلاستیک حاوی نقشه مسیر های اجرای برنامه ، کلاه آفتاب گیر،دفترچه یادداشت ،خودکارو آب معدنی توزیع شد.

استقبال گسترده ساکنان کیش برای مشارکت دراین برنامه و دقت نظر، یادداشت کردن مواردطرح شده از سوی محیط بانان و طرح سوالاتی درخصوص زندگی آهوان کیش به خوبی نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست درمیان ساکنان جزیره کیش را به تصویرمی کشید.

 لازم به ذکراست نخستین گله آهوهای جزیره کیش که با 30 راس جمعیت در سال 1363 از جزیره خارک به این منطقه منتقل شدند از گونه موسوم به گازلا ˈGazellaˈ هستند و در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN ) به عنوان گونه آسیب پذیر معرفی شده اند و در مناطق مختلف کشورمان نیز اقدامات حفاظتی برای این آهوان اجرا می شود. 

طبق آخرین سرشماری درسال95 جمعیت آهوان جزیره کیش 780 راس اعلام شده بود.