به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، نشست خبری دومین جشنواره عکس کیش با حضور هیات داوران و محمد ساطعي، دبیر دومين دوره این رویداد امروز پنجشنبه 9 بهمن درسالن اجتماعات معاونت اجتماعی سازمان برگزار شد

بدریه بحرینی مدیر امور هنری معاونت فرهنگی و اجتماعی دراین نشست از  افزایش 60 درصدی شرکت کنندگان در دومین جشنواره عکس کیش نسبت به دوره قبل این جشنواره خبر داد.

وی  با اشاره به اینکه جشنواره عکس کیش باهدف معرفی هرچه بهتر جزیره از نگاه هنرمندانه عکاسان مختلف، ایجاد تعامل بین هنرمندان کیش و دیگر شهر های کشور از سوی معاونت اجتماعی سازمان برنامه ریزی شده است گفت: کشف و حمایت از استعداد های برتر هنری، همچنین ایجاد نشاط و انگیزه بین علاقمندان و هنرمندان از دیگر اهداف این معاونت برای برنامه ریزی و برگزاری جشنواره های مختلف در تقویم سالیانه است .

بحرینی در ادامه افزود: این رویداد به دلیل شیوع ویروس کرونا، لزوم رعایت ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه برای قطع زنجیره ویروس، با توجه به سیاست های ابلاغی ستاد ملی کرونا به صورت مجازی از 20 آذر آغاز به کار کرد.

وی با بیان اینکه دومین جشنواره عکاسی کیش می تواند به عنوان آخرین رویداد عکاسی کیش در قرن 14 معرفی شود اظهار داشت: عکاسی با موضوع کیش الگوی زندگی، عکاسی با تلفن همراه با موضوع جاذبه های کیش یا تجربه سفر، عکاسی آزاد با موضوع کرونا در ایران و عکاسی جنبی با موضوع عکس های آرشیوی کیش در قرن 14 (هجری شمسی) 4 بخش مورد نظر در این رویداد بود.

مدیر امور هنری معاونت فرهنگی و اجتماعی در تشریح آثار ارسالی به این رویداد گفت: 1806 اثر با موضوعات مرتبط در دبیرخانه دریافت و وارد مرحله داوری شد.

بحرینی با بیان اینکه طبق بررسی های انجام شده این دوره در مقایسه با دوره قبل 30 درصد افزایش آثار و 60 درصد افزایش شرکت کننده از شهر های مختلف کشور اعلامشده است گفت: این استقبال گسترده بیانگر اهمیت جشنواره و ارتقاءجایگاه آن در اذهان مخاطبان است.

بدریه بحرینی در خصوص اعلام اسامی برگزیدگان بیان داشت: تمامی مراحل این رویداد به صورت مجازی انجام شده و اسامی برندگان و برگزیدگان نیز به همین صورت اعلام و آثار آنها در کتاب جشنواره به چاپ خواهد رسید.

محمد ساطعي دبیر دومین جشنواره عکس کیش نیز در این نشست با قدردانی از هیات داوران رویداد عنوان کرد: امسال با توجه به شیوع کرونا بسیاری از برنامه های جشنواره قابل اجرا نبود و کارگاه های مد نظر با حضور اساتید برجسته کشور لغو شد اما  تا حد امکان سعی بر آن داشتیم که به بهترین شکل ممکن دومین جشنواره عکس کیش را برگزار کنیم.

دبیر دومین جشنواره عکس کیش افزود: از ١٨٠٦ اثر ثبت شده در اين جشنواره ١١٦ اثر به بخش مسابقه راه يافت و پس از آن در داوري نهايي رای گرفتند.

به گفته ساطعی در بخش اصلی رویداد37 اثر،بخش کرونا 50 اثر و عکس موبایلی 29 اثر پذیرفته شدند که برگزیدگان هر بخش به صورت مساوی جایزه دریافت می کنند و آثار قابل تقدیر نیز جایزه هیات داوران را به خود اختصاص می دهند.

وی در ادامه تفاوت جشنواره امسال با سال گذشته را تعداد کمتر شرکت کنندگان کیش عنوان کرد و گفت: امیدوارم عکاسان کیش رویکرد خود را برای شرکت در جشنواره های مختلف تغییر داده و در چنین رویدادهایی مشارکت بیشتری داشته باشند.

ساطعی در پایان از اعلام اسامی منتخبان در پیج اینستاگرامی kishphotofestival تا چند روز آتی خبر داد.

همچنین در این نشست اساتید برجسته حوزه عکاسی نیز که به عنوان هیات داوران جشنواره عکس کیش حضور داشتند در خصوص ساماندهی شرایط عکاسان سیار ساحلی و گردشگری جزیره، ضرورت زیرساخت هایی ایجاد تشکل های صنفی حرفه ای در حوزه عکاسی کیش، برگزاری کلاس های عکاسی با دعوت از بهترین اساتید داخلی و خارجی، ارتقا فرهنگ و هنر تصویری با  فراخوان جشنواره های عکس و به مرحله عمل رساندن پیشنهاد های جدید و قابل توجه در حوزه عکاسی به بحث و گفتگو نشستند.

لازم به ذکراست سيف الله صمديان، ساسان مويدي، غوغا بيات، حسين تهوري، احسان نيك فرجام، مهدي ناظري ، و عباس ولدي اعضای هیات داوران دومین جشنواره عکس کیش هستند.