کیش در کانون تعاملات بین المللی با دانشگاه های معتبر جهان

جزیره کیش به عنوان منطقه ای راهبردی و دارای پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان، بستر مناسبی برای همکاری های بین المللی در حوزه دانشگاهی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، حسین سالارآملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل در جلسه ای با داریوش سلیمی دستیار ویژه علمی و فناوری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش که به صورت برخط برگزار شد، بر نقش تاثیرگذار دانشگاه های برتر کشور در جزیره کیش اشاره داشت و گفت: با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش، همکاری و تعاملات میان دانشگاه های داخلی و خارجی در این منطقه محقق می شود.

وی در رابطه با تشکیل کارگروهی ویژه در وزارت علوم که موجب تسهیل امور بین المللی دانشگاه ها و رفع موانع قانونی در این منطقه خواهد شد، اظهار داشت: برای نخستین بار با انعقاد تفاهم نامه ای میان وزارت علوم و وزارت تعاون، کار و اجتماعی در کشور، شرایط فعالیت تمام پژوهشگران طراز اول خارجی در ایران فراهم می شود.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل بر لزوم اهمیت جذب دانشجو از کشورهای علاقمند به تحصیل در این منطقه اشاره کرد و افزود: دانشگاه های مستقر در جزیره کیش علاوه بر تعیین رشته ها و کشورهای هدف و آغاز به کار کنسرسیوم، می توانند با در نظر گرفتن سرفصل هایی جهت جذب همکاری های دانشگاهی با کشورهای دیگر منطقه اقدام کنند.

داریوش سلیمی مشاور و دستیارویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز با بیان این که این سازمان از دانشگاه ها برای گسترش فعالیت های بین المللی در جزیره کیش حمایت می کند گفت: یکی از ماموریت های مهم سازمان منطقه آزاد کیش در حوزه ی دانشگاه، تشکیل کنسرسیوم های بین المللی دانشگاهی است که خوشبختانه نخستین کنسرسیوم میان دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف برگزار شده و امیدواریم تمامی دانشگاه ها ضمن انتخاب حداقل یک دانشگاه خارجی همکار باعث رونق تعاملات بین المللی در جزیره کیش باشند.

وی همچنین از تشکیل شورای راهبردی بین المللی که متشکل از مسئولین ارشد سازمان منطقه آزاد کیش، روسای پردیس کیش و دانشگاه های پیشتاز در امور بین الملل است خبر داد و اظهار داشت: شیوه نامه آن توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تایید و در کمتر از یک هفته اجرایی خواهد شد.

شایان ذکر است در این جلسه فرساد نوری زاده رییس پردیس کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران، محمدحسین نکوفر مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، سلک غفاری رییس پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف، عبدالرضا سیم چی مدیر امور بین الملل دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند.