در بازدید غلامحسین مظفری از مپنا مطرح شد:

اعلام آمادگی مپنا برای تامین برق و خودروی برقی کیش

غلامحسین مظفری با اشاره به نیازهای روزافزون کیش به برق، آب و برقی کردن­ خودروها، بر ضرورت اجرایی شدن همکاری‌های مشترک با مدیریت گروه مپنا تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، غلامحسین مظفری مدیرعامل این سازمان به همراه ناصر آخوندی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری، معراج نادری مدیر سرمایه گذاری این سازمان، محمود نوکاریزی عضو هیأت مدیره شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، باهدف آشنایی بیشتر با توانمندی‌های گروه مپنا در حوزۀ ساختِ تجهیزات و ارائۀ خدمات فنی، مهندسی و پشتیبانی و بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک از کارخانجات گروه مپنا بازدید کردند.

در این بازدید که یکشنبه اول دی صورت گرفت، همکاری‌های مشترک از جمله طرح‌های پیشنهادی جامع تأمین برق و آب، طرح خودرو و تاکسی برقی، توسعه زیرساخت شارژ هوشمند خودرو در کیش و ...مورد بررسی قرار گرفت.  

عباس علی‌آبادی مدیرعامل­گروه مپنا با همراهی مدیرعامل شرکت مهندسی­و ساخت توربین ­مپنا، به شرح فعالیت‌ها، حوزه‌های کاری و توانمندی‌های این گروه در حوزه‌های مختلف کسب و کار پرداختند.

" علی‌آبادی" دستاوردها و توانمندی‌های مپنا در زمینه ساخت نیروگاه‌های برق، تولید همزمان برق و آب، برقی سازی خودروها و ...را تشریح و بر آمادگی گروه مپنا جهت پاسخگویی به نیازهای منطقه آزاد کیش در این حوزه‌ها تأکید کرد.

مدیرعامل ­گروه مپنا گفت: مپنا توان تأمین برق منطقه آزاد کیش را با سه راه حل­کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت از طریق نصب (به ترتیب) واحدهای موبایل 25 مگاوات، واحدهای MGT – 40 به ظرفیت 42 مگاوات و واحدهای MGT – 70  به ظرفیت 185 مگاوات دارد، ویژگی مهم این پروژه‌ها آن است که تمام این قطعات و سرویس‌ها در کارخانجات مپنا انجام می‌شود و هیچ‌گونه وابستگی خارجی ندارد، ضمن آنکه همزمان در کنار تولید برق می‌توان آب شیرین نیز تولید کرد و الزامات زیست محیطی نیز رعایت شود.

"غلامحسین مظفری" مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز با اشاره به حجم بالای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های در دست اجرای کیش و با اشاره به موقعیت جغرافیایی کیش، برخی نیازهای این منطقه از جمله برق و آب را مورد اشاره قرار داد و گفت: کیش ظرفیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارد که از ظرفیت متوسط سرزمین اصلی نیز بالاتر است.

وی افزود: در کیش حدود 30 هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا است و این حجم سرمایه‌گذاری نیاز به برق و آب مطمئن دارد و گروه مپنا قطعا می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

در ادامه، مدعوین از سالن‌ مونتاژ توربین‌های صنعتی، سالن تست توربین و سالن بخار شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) و دستاوردهای این مجموعه از جمله توربین MGT – 70 (3) بازدید کردند.

 به گفته مدیرعامل گروه مپنا، این مدل توربین در پروژه‌های صادراتی مپنا از جمله نیروگاه رمیله عراق نیز نصب شده است و نسبت به نمونه مشابه خارجی در همان محدوده جغرافیایی، راندمان و کیفیت بالاتری نشان داده است، ضمن آنکه با تحقیق و توسعه، در آینده نزدیک، توربین گازی 220 مگاواتی با راندمان 59 درصد در حالت سیکل ترکیبی عرضه خواهد شد.

بازدید از سالن تولید کارخانه شرکت پره‌توربین مپنا (پرتو) و آشنایی با روند تبدیل طرح های تحقیق و توسعه به محصول نهایی و فناوری‌های پیشرفته به‌کارگرفته‌شده در تجهیزات نفت و گاز و نیرو،  بازدید از سالن‌های کارخانه شرکت‌ ژنراتور مپنا (پارس) از جمله مراحل مختلف طراحی پایه، توسعه محصول، طراحی تفصیلی، کارگاه‌های ماشین‌کاری سنگین و مراحل ساخت توربین‌های بادی 2، 2.5، 4 و 4.5 مگاواتی و نیز بازدید از مرکز توسعه خودرو برقی و زیرساخت‌‎ها و آزمایشگاه تخصصی زیرساخت‌های شارژ محرکه‌های الکتریک MAPCS در شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) از دیگر برنامه‌های مدعوین بود.

غلامحسین مظفری نیز در پایان بازدید خود با ابراز خرسندی از بازدید صورت گرفته از کارخانجات گروه مپنا، با اشاره به نیازهای روزافزون کیش به برق و آب و برقی سازی خودروها، بر ضرورت اجرایی شدن همکاری‌های مشترک با مپنا تأکید کرد.

وی افزود: هدف از این بازدید ها، آشنایی با ظرفیت های صنعتی کشور برای استفاده در جزیره کیش است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: در دوران تحریم ما باید از امکانات و توانمندی های مختلف کشور در حوزه صنعت و اقتصاد برای رونق تولید و ایجاد کسب و کار در جزیره کیش استفاده کنیم. ما وقتی امکانات و فرصت های سرمایه گذاری در کیش را برای واحد های صنعتی و اقتصادی تبیین می کنیم؛ در تصمیم سازی این واحد ها  برای ورود به جزیره زیبا کیش موثر است و امیدواریم که این گونه بازدیدها به شکوفایی بیشتر کیش کمک کند.