بازیافت بیش از 16 هزار تن زباله در 7 ماه نخست سال 97

طی هفت ماه نخست سال جاری، 16 هزار و 315 تن زباله شهری وارد سایت بازیافت جزیره کیش شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در 7 ماه نخست سال 97 علاوه بر زباله های شهری، 3 هزار و 185 تن مواد و ضایعات فضای سبز، دو هزار و 174 ‌تن ضایعات حجیم شهری و 16 ‌تن زباله های بیمارستانی در جزیره کیش جمع آوری و به سایت بازیافت منتقل شد.

در این مدت یک هزار و 176 تن کارتن و کاغذ،یک هزار و 97 تن مواد بازیافتی از درب منازل و 759 تن ضایعات پلاستیک و نایلون نیز از سطح جزیره جمع آوری شد. شیشه، پت و فلزات قابل باز یافت از دیگر اقلامی است که وارد سایت بازیافت کیش می شود.

این زباله ها توسط عوامل خدمات شهری به صورت مکانیزه جمع آوری و پس از توزین وارد کارخانه تفکیکو پردازش می شود. مواد تفکیکی قابل بازیافت، پس از مراحل جدا سازی به چرخه تولید بر می‌گردد و مواد آلی پس از فرایند، جهت تولید کود کمپوست استفاده می شود.

همچنین طی این مدت در مجموع یک هزار و 500 تن ضایعات از جمله کارتن، فلزات، پلاستیک، مس، نایلون، آلومینیوم، پت(PT)به خارج از جزیره کیش فرستاده شده است.

به طور متوسط ماهانه 231 نفر در بخش رفت و روب و ساماندهی شهری، 14 نفر در بخش جمع آوری زباله و تعداد 31 نفر در بخشتفکیک از مبدأ و بصورت ماهیانه و مستمرفعالیت کردند.

در جزیره کیش، 2 هزار کانتین برای جمع آوری زباله وجود دارد و بطور متوسط در هر ماه 9 خودرو جمع آوری پسماند ، 17خودرو جمع آوری ضایعات قابل بازیافت، برای انجام عملیات فرایند مدیریت پسماند در حال فعالیت هستند.

دفن روزانه مواد غیر قابل بازیافت، امحاء زباله های عفونی بی خطر شده بیمارستانی در سایت، سرند کود کمپوست ، بسته بندی و پرس مواد بازیافتی و ضایعات کارتن جهت خروج از جزیره، بازیافت نخاله‌های ساختمانی در سایت و نظارت روزانه ناظران بر سطح شهر ، مراکز تجاری ، سایت های بازیافت و نخاله از دیگر اقدامات این بخش است.

لازم به ذکر است، در جلسات فرهنگ کیشوندی که هر ماه دو بار برگزار می شود، فرهنگ ترویج جدا سازی زباله از مبدا با هدف حفظ محیط زیست به ساکنان تازه وارد جزیره کیش آموزش داده می شود.