رئیس کل گمرک ایران:

قاچاق کالا در مناطق آزاد نداریم

رئیس کل گمرک ایران تاکید کرد که در حال حاضر هیچ کالای قاچاقی از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود و این موضوع درباره مناطق آزاد نیز صدق می کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش به نقل از خبرگزاری برنا، فرود عسگری، رئیس کل گمرک گفت: در حال حاضر با فعال شدن گمرک در مناطق آزاد در این مناطق هم دیگر قاچاق کالا نداریم.

وی درباره میزان میزان قاچاق از مبادی رسمی گفت: ما مدعی هستیم با کنترل‌ هایی که از طریق سیستم‌ ها انجام می‌ دهیم و دریافت بارنامه و گواهی بازرسی از مبدا، کالای قاچاقی از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود.

وی، ۱۵ میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور را بر آورد دستگاه‌های دیگر عنوان کرد و گفت: آنها باید پاسخگو باشند و گمرک مسئول مبادی رسمی است.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه در حال حاضر با فعال شدن گمرک در مناطق آزاد در این مناطق هم دیگر قاچاق کالا نداریم، افزود: در راستای مکانیزه کردن گمرک ایران و سیستم‌ های کنترلی در سال گذشته و امسال، دستگاه‌های ایکس‌ری فوق پیشرفته‌ای تهیه شده و با قرارگرفتن این دستگاه‌ها در مبادی اصلی ورود کالا به کشور مثل بندر شهید رجایی، دوقارون و منطقه ویژه اقتصادی سرخس ۱۰۰ درصد کالاهای ترانزیتی از این ایکس‌ ری‌ها عبور خواهند کرد و کالاهای وارداتی که در سطح سه قرار دارند به وسیله ایکس‌ ری ‌ها کنترل می‌شوند.

وی با اشاره به راه‌اندازی دستگاه‌های ایکس ری فوق پیشرفته در مرزهای اینچه ‌برون و بازرگان (منطقه آزاد ماکو) گفت: این دستگاه‌ها این امکان را به کارشناسان ما می‌دهد که تصاویر ایکس ری ورودی و خروجی کانتینرهای ترانزیت را با هم مقایسه کرده و امکان ردیابی وجود دارد تا این کالا برابر با اظهارنامه باشد.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: با نصب جی‌پی‌اس روی کانتینرها در صورت انحراف محموله از مسیر و یا توقف غیر مجاز کامیون‌های ترانزیتی می‌توان به سرعت آنها را ردگیری کرد. ضمن اینکه پلمپ‌های کانتینرها در حال حاضر با تکنولوژی RFID انجام می‌شود که امکان جعل آن را غیرممکن می‌کند؛ به این ترتیب مسیر ترانزیتی کشور بسیار امن است.

عسگری با اعلام رقم ۷ میلیارد دلاری صادرات تا ۲۹ اردیبهشت ۹۷ گفت: با توجه به تصمیمات جدید دولت و راه‌ اندازی سامانه نیما تا به حال نه تنها صادرات کالا نسبت به سال‌گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته بلکه واردات کالا نیز با رقم ۶ میلیارد دلاری تا ۲۹ اردیبهشت‌ ماه نشان از عدم تاثیر سیاست‌های ارزی بر واردات کالا به کشور دارد.

رئیس کل گمرک گفت: انواع کالاها از جمله کالاهای اساسی و قطعات منفصله خودرو به راحتی وارد کشور می‌شوند و بانک مرکزی هم به کالاهای وارداتی ارز مورد نیاز را اختصاص می‌دهد.

لازم به ذکر است پیش از این مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفتگوهایی که تا کنون با رسانه ها انجام داده است علاوه بر تاکید بر استقرار گمرک ایران در مبادی ورودی و خروجی مناطق آزاد کشور، بر این نکته تاکید داشته است که قاچاقاز مناطق آزاد انجام نمی شود و محدوده هفت منطقه آزاد کشور زیر نظر گمرک قرار داشته و با وجود نظارت ها قاچاق از این مناطق بی معنی است.