معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد:

جذب یک هزار و 260 میلیارد تومان بودجه برای انجام پروژه های عمرانی طی 4 سال گذشته

در چهارمین روز از هفته دولت معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش با حضور در برنامه رادیویی امروز کیش گزارشی از عملکرد پروزه های عمرانی کیش طی 4 سال گذشته ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت، مهندس رامین افشاری معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش صبح روز یکشنبه 5 شهریور با حضور در برنامه زنده رادیویی امروز کیش، ضمن ارائه گزارش عملکرد معاونت خود به سئوالات کیشوندان پاسخ داد.

مهندس افشاری ضمن تبریک این هفته به دولتمردان دولت دوازدهم و مسئولان جزیره کیش، در خصوص دستاوردهای عمرانی کیش گفت: در طول 4 سال گذشته یک هزار و 260 میلیارد تومان بودجه جذب کردیم و این رقم به نسبت وسعت و جمعیت جزیره کیش رقم قابل توجهی است.

وی با اشاره به اینکه ما در جزیره کیش به وسعت 91 کیلومتر مربع پروژه هایی به وسعت کشور اجرا می کنیم، در خصوص حجم و تعداد پروژه های اجرا شده در جزیره کیش گفت: در این مدت تعداد 37 پروژه عمرانی در بخش های مختلف با تخصیص 6 هزار میلیارد ریال به اجرا در آمده است که به 3 پروژه فرودگاهی، 9 پروژه زیربنایی، 5 پروژه بندری، 18 پروژه عمران شهری و 2 پروژه در هندورابی اختصاص دارد. همچنین 24 پروژه با بودجه ای معادل 7 هزار میلیارد ریال شامل 3 پروژه فرودگاهی، 7 پروژه زیربنایی، 6 پروژه بندری، 6 پروژه عمران شهری و 2 پروژه در جزیره هندورابی در دست اجرا است.

افشاری در ادامه گفت: تقریبا در حدود 10 هزار میلیارد ریال هم برای پروژه های در دست مطالعات آتی اختصاص داده شده است که همکاران ما در واحد مطالعات در حوزه های مختلف براساس توسعه جمعیت، فضای شهری و خدمات در حال بررسی و پیش بینی طرح ها برمبنای طرح جامع هستند.

معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش ضمن اشاره به اینکه در حوزه عمرانی فعالیت ها هیچ وقت متوقف نمی شود، عنوان کرد: همیشه زیر ساخت هایی را با توجه به رشد جمعیت و افزایش نیازها لازم داریم و علاوه بر ایجاد این زیر ساخت ها باید حفظ، نگهداری و بهسازی شود.

وی در خصوص تامین برق جزیره کیش گفت: در سال 92 بیشترین مصرف برق در مرداد ماه که پر مصرف ترین زمان برق در سال است،  حدود 137 مگاوات بود  ولی امسال این رقم به 162 مگاوات رسید. در حال حاضر نیروگاه شماره 2 نیز با تولید 5 مگاوات برق وارد مدار جنوب جزیره شده است. جمعیت جزیره کیش طبق سر شماری سال 95 ، 37 هزار نفر اعلام شد و این میزان تولید برق نه تنها برای این میزان جمعیت کافی است بلکه تا 10 سال آینده بابت تولید برق مشکلی در جزیره کیش وجود ندارد.

افشاری افزود: بین این دو نیروگاه برق، پروژه خط انتقال یا فوق توزیع 132 کیلو ولت و ایمنی و انرژی پایدار در جزیره کیش پروژه لازم و ضروری است. برای انجام این پروژه تا امروز بیش از 100 میلیارد تومان هزینه شده  و برای تکمیل آن بالغ بر 80 میلیارد تومان دیگر بودجه لازم است. در این راستا قرارداد هایی بسته شده و اگر تامین مالی شود، این پروژه تا یک سال آینده به اتمام می رسد. با تکمیل این پروژه در صورتی که برای یکی از این نیروگاه ها مشکلی پیش بیاید ، نیروگاه دیگر به عنوان پشتیبان به کمک می آید.

وی در ادامه گفت: این خط انتقال بصورت رینگ در کل جزیره پخش می شود. از این پس برای غربی ترین و جنوبی ترین نقطه جزیره نیاز نیست از نیروگاه کابل کشی شود. این رینگ کامل توسط 4 پست فوق توزیع GIS برق را بصورت یکسان در جزیره بین تمام مشترکین توزیع می کند.

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص پروژه های نفتی کیش گفت: پروژه مهمی با شرکت نفت فلات قاره در دست اجرا داریم و آن پروژه خط لوله گاز برگشت جزیره برای تامین سوخت پایدار است. در حال حاضر سوخت گازی مورد نیاز نیروگاه برق جزیره حدود 30 درصد است که این مقدار ظرفیت و نیاز ما را تامین می کند. ما میدان گازی در کیش داریم که این میدان گازی مشترک نیست. وزارت نفت تمام کوشش خود را روی میدان های گازی مشترک بین ایران و کشورهای همسایه متمرکز کرده است تا بتواند در رقابت با همسایگان، گاز بیشتری را تولید کند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر خط لوله انتقال گاز زیر دریایی در دست اجراست تا گاز از این خط لوله به منظور پالایش به گرزه فرستاده شود و در مسیر برگشت، گاز پالایش شده برای سوخت نیروگاه به جزیره کیش باز گردانده شود. بدین منظور خط زمینی آن از کیش حدود 10 کیلومتر اجرا شده و خط زیر دریایی آن هم حدود 20 کیلومتر اجرا می شود.

افشاری در خصوص پروژه تصفیه خانه فاضلاب کیش گفت: بخش تکمیلی تصفیه خانه فاضلاب شماره یک در دست اجرا است و این عملیات 6 ماه دیگر به اتمام می رسد. احداث فاز دوم این تصفیه خانه هم در دست مطالعه است. زیرا ظرفیت تصفیه خانه شماره یک تکمیل شده و در آینده درصورتیکه ظرفیت این تصفیه خانه افزوده نشود در ایام پر مصرف عید نوروز که جمعیت کیش به بیش از 50 هزار نفر می رسد به مشکل برخواهیم خورد .

وی در خصوص پروژه های بندر کیش گفت: علاوه بر اینکه  در این مدت بیش از 700 متر به طول اسکله افزوده و 24 پست اسکله رو رو و بارجی نیز  به بندر تجاری کیش اضافه شد اسکله 35 هزار تنی به طول 350 متر را هم در دستور کار داریم که تا 6 ماه آینده به بهره برداری می رسد.

افشاری در خصوص پروژه های فرودگاهی ضمن اشاره به اینکه ترمینال جدید این فرودگاه در دست ساخت است، گفت: در حال حاضر باند جنوبی فرودگاه کیش به منظور نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در دست ترمیم و باز سازی است. وجود 2 باند فرودگاهی با توجه به حجم پروازهای کیش و  به لحاظ ایمنی دارای اهمیت بسیاری است.

وی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی کیش و غبار آلود بودن هوا هنگام صبح و یا شب ها، تجهیز برج مراقبت فرودگاه کیش نیز در دست اجرا است تا از تاخیر و یا کنسل شدن پروازها جلوگیری کنیم.

همچنین در این برنامه افشاری از پروژه مصلی کیش به عنوان پروژه ای فاخر و ماندگار برای کیشوندان نام برد و افزود: اولین فرهنگسرای تخصصی کیش شامل گالری های مختلف،کتابخانه، کلاس های آموزشی، آمفی تئاتر با ظرفیت 250 نفر، سینما با ظرفیت 150 نفر در دست ساخت است و تا چند ماه آینده تکمیل می شود. مدرسه 18 کلاسه منطقه میرمهنا نیز تا سال تحصیلی جدید به بهره برداری می رسد.

وی در خصوص بازپیرایی و توانمند سازی و طراحی شهری منطقه سفین قدیم و جدید گفت: از حدود 30 سال پیش بومی نشینان مجوز بازسازی منازل مسکونی خود را نداشتند ولی در پروژه باز پیرایی و توانمند سازی بافت این منطقه قدیمی جزیره، توسط مشاوران و کارشناسان طبق ضوابط، طراحی ها انجام شده تا 200 ملک مسکونی در سفین قدیم و جدید بتوانند با حفظ بافت سنتی خود منازل خود را بازسازی کنند. بدین منظور نیز تعدادی از بومیان با مراجعه به شهرسازی مجوز این کار را اخذ کرده اند.

همچنین در این برنامه رادیویی معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش به سئوالات شهروندان در خصوص فاز 7 شهرک صدف، احداث شهربازی، آسفالت خیابان ها و مناطق مختلف، آبیاری درختان و درختان نخل جزیره پاسخ داد.

وی در پایان با اعلام شماره 137 از شهروندان خواست تا با مشاهده مشکلات و نواقص عمرانی در جزیره، با این شماره تماس بگیرند زیرا مدیریت شهری بدون ارتباط با مردم امکان پذیر نیست.

شایان ذکر است، تا پایان هفته دولت مسئولان جزیره کیش با حضور در برنامه های صدا و سیمای کیش پاسخگوی سئوالات شهروندان خواهند بود.