دكتر مونسان در مراسم افتتاحيه هفدهمين همايش صنايع دريايي و دريانوردي تاكيد كرد:

توسعه بندرگاه تجاري كيش با هدف افزايش سهم ايران از ظرفيت حمل و نقل دريايي و ترانزيت منطقه

مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش در مراسم افتتاحيه هفدهمين همايش صنايع دريايي از توسعه عمراني در بندرگاه تجاري كيش با هدف افزايش سهم ايران از ظرفيت حمل و نقل دريايي و ترانزيت منطقه خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مونسان گفت: سازمان منطقه آزاد کیش با آگاهی از ظرفیت‌های دریایی کشور و نقش محوری این صنعت در ارتباطات تجاری جهان بر آن است که به ظرفیت‌های موجود بسنده نکرده و با آینده‌ نگری درصدد کسب سهم بیشتری از ظرفیت‌های حمل و نقل دریایی و ترانزیت منطقه باشد. از این رو طرح‌های ساخت اسکله 35 هزار تنی و اسکله‌های جدید رو رو مسافری و کارگوهای جدید و همچنین ساخت ترمینال کانتینری بندرگاه را در دست اجرا قرار داده است.

به گفته مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش، توسعه انبارهای کالا در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های ترانزیتی کیش و استحصال زمین از مواد لایروبی حوضچه‌ها برای استقرار کالاهای کانتینری، بخش دیگری از اقدامات در جهت توسعه فیزیکی بندرگاه کیش است.

وي افزود: با بهره گيري از بندرگاه تجاري و مسافري كيش با مساحت 85 هکتار وسعت دریایی، 125 هکتار وسعت زمینی، 2 پايانه مسافری به مساحت تقریبی 20هزار متر مربع و ظرفيت پذيرش سالانه 1ميليون و 500 هزار مسافر، توان فعلی کیش در حوزه دریایی دچار تحولی شگرف شده و جایگاه خود را در منطقه پیدا خواهد كرد.

مونسان با اشاره به اينكه جزیره کیش از طریق بندرگاه تجاری خود سالانه قریب به 4 میلیون تن کالا جابجا می‌کند و تبادلات خودرویی از طریق این بندرگاه سالانه بیش از 150 هزار دستگاه بوده است افزود: بندرگاه تجاری و مسافری کیش هم اکنون دارای 3 حوضچه و 17 پست اسکله شامل 5 پست رو رو، 12پست اسکله کالاهای عمومی، کارگو و خدماتی و اسکله‌های سوختی 25 هزار تنی و کانتینری 12هزار تنی است و اين امكانات کیش را قادر ساخته است تنها در شیفت روز سالانه 5 میلیون تن تخلیه و بارگیری داشته باشد.

وي با بيان اينكه پايانه جدید بندرگاه مسافري كيش با 13هزار متر مربع یکی از زیباترین ترمینال‌های مسافری کشور است از جابجايي 500 هزار مسافر در سال گذشته از طریق ترمینال‌های دریایی جزیره کیش خبر داد و اظهار داشت: این در حالی است که در 8 ماهه سال جاری این تعداد مسافر به 80 درصد سال گذشته رسیده است و به نظر می‌رسد با توجه به اوج سفرهای دریایی در فصل زمستان امسال رکورد جدیدی درخصوص ورود و خروج مسافران دریایی در این منطقه رقم بخورد.

همچنين مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش، با اشاره به اينكه جزيره كيش در جايگاه مهم ترين قطب گردشگري كشور سالانه میزبان بیش از 1 میلیون و 800 هزار گردشگر داخلی و مسافر خارجی است که با هدف استفاده از طبیعت زیبای این منطقه به ویژه سواحل گرم و آفتاب و دریای زلال کیش به این جزیره سفر می‌کنند گفت: وجود یکی از زیباترین سازه‌های دریایی تفریحی در جزیره کیش به طول قریب به 450 متر در داخل دریا کیش را از لحاظ توجه به ساختارهای تفریحات دریایی برجسته‌تر نموده است و از این رو این جزیره قابلیت بسیار ممتازی نیز در توسعه تفریحات دریایی دارد که می‌تواند از ظرفیت‌ها و امکانات شرکت‌های ایرانی متخصص در این زمینه بهره‌مند شود.

مونسان در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه گستردگی سواحل کشور در حوزه‌های خلیج فارس، دریای خزر، دریای عمان و بنادر مهم و متعدد تجاری، نفتی، ماهیگیری و نظامی و بهره مندي از ناوگان‌های عظیم در بخش‌های حمل و نقل دریایی، شیلات و دفاعی، ایران را به یکی از کشورهای مهم و استراتژیک در بخش صنعت دریایی تبدیل کرده است تاكيد كرد: صنعت دریایی کشور که علیرغم اعمال تحریم‌های غیرقانونی همواره در مسیر رشد و ترقی بوده است به مدد سياست‌هاي مقتدرانه دولت تدبير و اميد در پایان این تحريم‌ها، در مسیر تازه‌ای از توسعه قرار گرفته و بازارهای جدیدی را پیش روی خود تجربه می‌کند.

وي بومي سازي بخش اعظمی از فناوری صنايع دريايي و رها کردن کشور از وابستگی به تجهیزات و تکنولوژی هاي وارداتی، ساخت شناورهای گوناگون، تجهیزات دریایی و سکوهای نفتی و همچنین تجهیزات دفاعی در داخل کشور را از فعاليت هاي ارزشمند کارشناسان و دانشمندان ایرانی برشمرد و افزود: چنانچه متخصصان كشورمان از حمایت‌های بیشتری در بخش‌های اداری و تسهیلاتی برخوردار شوند خواهند توانست کشور را از لحاظ تامین تمامی تجهیزات مورد نیاز در زمینه‌های یاد شده بی نیاز کنند.

مدير عامل سازمان منطقه ازاد كيش نقش صنايع دريايي در توسعه سایر بخش‌هاي علمي و صنعتي و دستيابي به فناوري‌هاي وابسته به این صنعت در جهان را از جمله دلايلي توجه به فناوري صنعت دریایی در سطح بين المللي خواند و افزود: جاي بسي خوشوقتي است كه ميهن عزيز اسلامي مان توانسته است نام پرافتخار خود را در ميان كشورهاي صاحب نام در اين حوزه قرار دهد.

وي تاكيد كرد: پیشرفت در زمینه صنایع دریایی علاوه بر ایجاد اقتدار و تامین امنیت دریایی و توسعه حمل و نقل تجاری و بازرگانی می‌تواند برای دهها هزار نفر از جوانان کشور اشتغال پایدار ایجاد کرده و سهم عمده‌ای از این سفره پُر نعمت نصیب شهرها و مناطق حاشیه سواحل کشور خواهد شد.

مونسان در پايان ابراز اميدواري كرد صنايع دريايي كشورمان با بهره‌مندی از نتایج برگزاری این نمایشگاه و همایش ارزشمند و تلاش فعالان اين عرصه گام‌های بلندتری به سوی اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های توسعه طلبانه دولت تدبیر و امید بردارد.

هفدهمین همایش صنایع دریایی و دریانوردی ساعتي قبل با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، حیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهوری، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، مونسان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از مقامات لشکری و کشوری و فعالان و دست اندرکاران حوزه صنایع دریایی در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز شد.

هفتمين نمايشگاه بين المللي صنايع دريايي و دريانوردي نيز عصر امروز در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي كيش آغاز بكار مي كند.
هفدهمین همایش بین المللی صنایع دریایی و دریا نوردی و هفتمین نمایشگاه دریایی دو سالانه کیش تا چهارم دی ماه جاری در جزیره کیش برپاست .