ساخت و ساز در کیش باید الگوی صنعت ساختمان سازی در کشور باشد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: رعایت اصول استاندارد در حین ساخت و ساز و استفاده از مصالح مرغوب، ضامن افزایش عمر ساختمان ها به عنوان سرمایه ملی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، رحیم سرهنگی مدیرعامل این سازمان در دیدار با جامعه مهندسان کیش بر ساخت و ساز با کیفیت بر اساس اصول استاندارد و رعایت اصول ایمنی تاکید کرد.

وی با بیان این که نظارت بر کیفیت مصالح ساختمانی در حین تولید و مصرف عامل مهم در افزایش عمر ساختمان ها محسوب می شود؛ خاطر نشان کرد: حضور و نظارت گسترده مهندسان ناظر در روند ساخت و ساز پروژهای ساختمانی می تواند از هدر رفت سرمایه ملی جلوگیری کند و این مهم عاملی تاثیرگذار بر استحکام بنا و استاندارد سازی محسوب می شود.

سرهنگی با تاکید بر رعایت تمام فرایند ساخت‌وساز و این که جزیره کیش باید الگوی ساخت و ساز در کشور باشد؛ گفت: اجرای تمام فرایند ساخت‌وساز مثل مطالعات اولیه، طراحی، اجرا و نگهداری باید به صورت استاندارد رعایت شود تا یک محصول خوب با یک مدیریت کیفیت جامع ساخته شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: اجرای مقررات ملی ساختمان، مصالح ساختمانی مناسب و طراحی متناسب با شرایط آب و هوایی کیش می‌تواند در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و بالا بردن کیفیت ساخت ‌وساز نقش مناسبی ایفا کند.

سرهنگی با اشاره به اهمیت حفظ سیما و منظر شهری جهت حفظ هویت دیداری و انطباق نماها با شرایط اقلیمی گفت: جلوگیری از درهم ریختگی دیداری و جلوگیری از گسترش نما‌های ناسازگار با فرهنگ بومی و گردشگری جزیره کیش و مدیریت هماهنگ در حوزه نمای ساختمانی در راستای نظم دهی به منظر شهری از جمله مواردی است که در دستور کار قرار دارد.

وی با تأکید بر ضرورت وجود هماهنگی و پیوند بین نظام اداری که وظیفه صدور پروانه، طراحی و نظارت را بر عهده دارد؛ گفت: این هماهنگی در افزایش کیفیت ساختمان سازی تاثیر گذار است و هر یک از این ارکان به تنهایی و بدون هماهنگی و حمایت دیگری بی ثمر خواهد بود.

سرهنگی با اشاره به لزوم افزايش بازده سازه‌هاي شهري، خواستار دقت نظردر بکارگیری مصالح ساختمانی با کیفیت شد و اذعان داشت:در شرایط اقلیمی کیش خوردگی مسئله مهمی است که مهندسان ناظر باید در زمینه حفاظت کاتدیک توجه کافی داشته باشند.

بر اساس این گزارش رعایت الگو های نوین ساخت، افزایش ایمنی، کاهش هدر رفت مصالح،، بسط دانش فنی، بکارگیری مهندسین ذیصلاح در امر ساخت، بررسی شیوه نامه تشکیل کانون مهندسان کیش و نحوه فعالیت مهندسان در قالب حقیقی و حقوقی در صنعت ساختمان، نظام مند نمودن فرایند های مهندسی، توجه به حفظ محیط زیست جزیره کیش و کاهش فرایندهای اداری از جمله مباحثی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.