برنامه‌ی تحول خدمات بهداشتی و درمانی جزیره در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

تفاهم نامه همکاری های مشترک سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشست مسئولان دو مجموعه امضا شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، رحیم سرهنگی مدیرعامل این سازمان، در نشست با رئیس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روسای مرکز بهداشت ، بیمارستان و کارشناسان حوزه سلامت و درمان کیش، بر نقش مهم مردم برای فرهنگ سازی و مشارکت در حوزه بهداشت تاکید کرد و گفت: بر اساس تجارب به دست آمده، حضور و مشارکت مردم در امور همیشه نتیجه بخش بوده است و ما در سازمان منطقه آزاد کیش برای تحقق طرح های اثرگذار و نتیجه بخش حوزه سلامت مردم، از تمام توان خود بهره می گیریم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به نقاط قوت جزیره و تمایز چشمگیر این منطقه در حوزه های مختلف تصریح کرد: تبدیل جزیره کیش به الگویی مطلوب در بخش های مختلف یکی از اهداف سازمان است، بنابراین برنامه ریزی و ایجاد زیر ساخت ها در حوزه سلامت باید به گونه ای باشد که در آینده نیز موجب رضایتمندی ساکنان کیش شود و از سوی دیگر امکان بهره گیری از ظرفیت جذب گردشگر حوزه سلامت را فراهم کند.

رحیم سرهنگی افزود: دستیابی به موفقیت در این روند، ضمن ارتقاء سبک زندگی سلامت در کیش، تحقق اهداف والاتر ازجمله حفظ محیط زیست و ترویج فرهنگ سلامت درمنطقه را نیز موجب خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود با استقبال از رویکردهای دانشگاه علوم پزشکی در کیش به اهمیت توسعه حوزه بهداشت و سلامت اشاره کرد و بیان داشت: هرمزگان به واسطه نزدیکی به امارات، عمان و قطر ظرفیت خوبی در جذب گردشگر سلامت محسوب می شود که این امر درآمد زایی بیمارستان کیش را به دنبال خواهد داشت و نیازمند توسعه ساختار نیروی انسانی و فضای فیزیکی است.

در بخش دیگر این دیدار، معاونین دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حوزه بهداشت، درمان، غذا و دارو، تحقیقات و پژوهش به بیان نقطه نظرات و چالش های موجود پرداختند و موانع این حوزه را بررسی کردند.

 در راستای ایجاد زمینه همکاری های مشترک بین سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تفاهم نامه دوجانبه ای با مفاد مهمی از جمله جایگزینی رویکرد سلامت محور با رویکرد درمان محور، تنظیم سند راهبردی سلامت، همکاری و مرتفع نمودن نیازهای مرکز بهداشت در ارائه خدمات اولیه سلامت،همکاری در انجام تحقیقات سلامت محور، همکاری در امکان استفاده از زیر ساخت‌های آموزشي، مطالعاتی و آزمایشگاهی، مشارکت در برگزاری کارگاه ها و کنگره های تخصصی، استفاده از ظرفیت نشریات علمی و مجلات دانشگاهی به امضا رسید.

دکتر جاودان رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز در این دیدار بر همدلی سازمان و دانشگاه و پیگیری سیاست‌های یکسان حوزه سلامت ساکنان کیش، ضرورت تعامل بیشتر و کمک به توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان تاکید کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط و فرصت‌های منطقه در بحث سرمایه گذاری و اقتصاد، جزیره کیش می‌تواند در زمینه بهداشت و درمان یک الگو باشد.

دکتر جاودان رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با تشریح ارتباط بیماری‌های واگیر و غیر واگیر و تاثیر آن، بر سرمایه و اقتصاد یک کشور، همچنین جلوگیری از هدر رفت هزینه های سنگین همانند دوره بیماری کرونا، از مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش درخواست کرد تا نگاه ویژه ای به حمایت بیشتر و توسعه زیرساخت‌های بهداشت، جهت ارائه خدمات و خطرسنجی به موقع داشته باشد.

تعاملات و همکاری های بیشتر در تخصیص مکان مناسب و امکانات لازم برای اجرای برنامه سلامت خانواده از دیگر موضوعاتی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این دیدار عنوان کرد.

وی با اشاره به معضلات پشه آئدس در کیش گفت: پیشگیری از ازدیاد و کنترل پشه همچنین جلوگیری از ورود و چرخش بیماری‌های منتقله از آن، برنامه ریزی دقیق و مشارکت همه جانبه مردم و مسئولان را می طلبد.