جزئیات دومین نمایشگاه رونمایی از بسته های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به ارزش 430 هزار میلیارد تومان

مشاور و قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در ستاد جهش سرمایه گذاری و صادرات مناطق آزاد و‌ ویژه اقتصادی جزئیاتی از دومین نمایشگاه رونمایی از بسته های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با 430 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش به نقل از فرينا، مسعود حسین پور در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره جزئیات دومین نمایشگاه معرفی بسته های سرمایه گذاری و توانمندی های صادراتی مناطق آزاد و‌ ویژه اقتصادی ایران اظهار داشت: با توجه به شعار سالجاری که از سوی مقام معظم رهبری به نام مهار تورم و رشد تولید نامگذاری شده و با همچنین با توجه به فلسفه وجودی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که پایگاه اصلی اقتصاد بین الملل کشورمان است، سیاست جذب سرمایه و تولید و اشتغال و رونق و ارزآوری را دنبال کرده و مقرر شد که همه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این راستا به سمت جذب سرمایه و صادرات و تولید رفته و برنامه های ویژه برای آن ترسیم کنند. 

حسين پور افزود: در فصل زمستان سال گذشته مقرر شد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بسته های سرمایه گذاری تدوین کنند که به طور میانگین 50 بسته از سوی هر منطقه تهیه شد و در نمایشگاه ایران اکسپو (17 تا 20 اردیبهشت) 370 بسته سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارزش 240 هزار میلیارد تومان و 5 میلیارد یورو رونمایی شد. 

وي تصریح کرد: در پایان بهار سالجاری هم هر منطقه به طور میانگین 50 بسته سرمایه گذاری را تدوین کرده و عملا 350 بسته سرمایه گذاری جدید به ارزش 430 هزار میلیارد تومان آماده شد. 

مشاور و قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد در ستاد جهش سرمایه گذاری و صادرات مناطق آزاد و‌ ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: با توجه به بروکراسی طولانی و پیچیده در کشورمان، برای تدوین این بسته ها فرآیندی را اعلام کردیم که قرار شد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بسته های سرمایه گذارها حمایت مالی را آماده کرده و فرصت بررسی آنرا برای سرمایه گذاران در نظر بگیرند؛ همچنین زمین و زیرساخت را تامین کرده و مجوز بی نام صادر کنند تا فقط درج نام سرمایه گذار در برگه و مجوز و تایید اهلیت سرمایه گذار باقی بماند؛ عملا این کار باعث کوتاه شدن فرآیندها شد.

حسین پور گفت: در حال حاضر 700 بسته سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آماده است؛ بر همین اساس تعدادی نمایشگاه داخلی و خارجی از ابتدای تا انتهای سالجاری برنامه ریزی شده تا برگزار شود. 

وی افزود: در نمایشگاه دوم رونمایی از بسته های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قرار است از تاریخ 27 تا 30 تیرماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود که از همه سرمایه گذاران خارجی و فعالان حوزه صادرات و اعضاي شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که 14 دولتمرد هستند دعوت می کنم در این نمایشگاه حضور پیدا کنند. 

مشاور و قائم مقام دبیر در ستاد جهش سرمایه گذاری و صادرات مناطق آزاد و‌ ویژه اقتصادی اظهار داشت: از همه سرمایه گذاران و بازرگانان دعوت کردیم تا با تولیدکنندگان ایرانی در این نمایشگاه دیدار و گفت وگو کرده و وارد مذاکره شوند. 

حسين پور افزود: برای تحقق هدف گذاری سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ستادی در دبیرخانه شورايعالي مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای رصد و حمایت از سرمایه گذاری ها و صادرات راه اندازی شده تا تمامی فرآیندهای تولید و اشتغال، جذب سرمایه گذار، بسته های سرمایه گذاری و برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی تشكيل شده است؛ در همین راستا جلسات هفتگی به صورت مستمر برگزار می شود. 

وي گفت: با معرفي بسته هاي سرمايه گذاري متعدد در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي كشور زمينه هاي لازم براي جذب 20 میلیارد یورو سرمایه گذاری در اين مناطق تا پايان سالجاری فراهم شده است. 

به گزارش خبرگزاری برنا، دومین نمایشگاه رونمایی از بسته های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 27 تا 30 تیرماه در نمایشگاه بین المللی مشهد میزبان علاقمندان از ساعت 15 تا 20 است.