جزیره کیش کانون تعاملات صادرات و واردات در منطقه

سعید پورزادی تعامل سازنده میان سازمان و سرمایه گذاران بخش خصوصی در راستای توسعه زیرساخت ها و تحقق واردات و صادرات در جزیره کیش را به عنوان یکی از ظرفیت های مهم و ارزشمند در این منطقه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، سعید پورزادی در گفتگو با برنامه رادیویی صدای جزیره، گفت: تامین گاز نیروگاه های کیش با پیگیری های مجدانه سازمان منطقه آزاد کیش؛ خرداد امسال تحقق یافت که با توجه به اجرای این طرح، مصرف روزانه گازوئیل از یک میلیون لیتر به دویست هزار لیتر کاهش پیدا کرده است و این اقدام مهم در حفظ محیط زیست نیز کمک شایانی خواهد کرد.

پورزادی در حوزه پایدار سازی شبکه آب و برق کیش، افزود: پس از 20 سال و با پایان تعمیرات و به روزرسانی دیگ بخار بازیافت حرارت نیروگاه شرکت آب و برق کیش روزانه 100هزار لیتر در مصرف گازوئیل صرفه جویی خواهد شد که در بهینه سازی شرایط آب جزیره نیز نقش بسزایی دارد.

عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، در ادامه اظهار داشت: همزمان با آغاز به کار نخستین نمایشگاه شهر پایدار در کیش، این اقدام مهم و ارزشمند به عنوان نوعی پایدارسازی شبکه ها و یکی از مولفه های شهر پایدار محسوب می شود.

وی با اشاره به کلنگ زنی کارگوی ترمینال فرودگاه کیش در شهریور ماه امسال و سرمایه گذاری بخش خصوصی و سازمان منطقه آزاد کیش در حوزه ترانزیت کالا عنوان کرد: این طرح در زمینی به مساحت 3600 متر مربع با زیربنای 5 هزار مترمربع و سرمایه گذاری بالغ بر 2هزار میلیارد در بخش ریالی و 2 میلیون دلار در بخش ارزی احداث خواهد شد.

به گفته پورزادی جابجایی روزانه ۵۰۰ تن بار، فرایند واردات و صادرات کالا، اشتغال آفرینی، درآمدزایی و دسترسی آسان تجار کیش به کالا از مزایای این طرح است.

سعید پورزادی با اشاره به پیشرفت فیزیکی بیش از 15 درصد این پروژه گفت: اجرای این طرح برای 80 نفر اشتغالزایی ایجاد می کند و امکان انبار کردن کالاهای سردخانه ای را خواهد داشت.

پورزادی اظهار داشت: ایجاد سردخانه های زیر صفر، یکی از زیرساخت های مهم قلمداد می شود که می توان برای صادرات کالا به صورت بازار تازه (fresh market) در کشورهای حوزه خلیج فارس اقدام کرد.

وی بر پویایی و گردش سرمایه این طرح ها تاکید کرد و افزود: کیش در اجرای این طرح ها پیشتاز بوده و برای توسعه این امر نیاز به زیرساخت هایی برای صادرات و واردات است.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر این موضوع که سازمان به عنوان نهاد حاکمیتی باید بستر فعالیت ها را آماده کند اظهار داشت: به دلیل موقعیت جغرافیایی و اثرگذاری کیش در منطقه می توان برای پیشرفت و توسعه در تمام حوزه ها از سرمایه گذاران توانمند بخش خصوصی برای همکاری دعوت کرد تا در اقتصاد جزیره و منطقه شاهد تاثیرگذاری قابل توجهی باشیم.