تست های پیش بهره برداری "روشنایی" باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش

در آستانه نوروز تست های پیش بهره برداری پروژه روشنایی باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش انجام شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان  منطقه آزاد کیش، سعید پورزادی در آیین پیش بهره برداری روشنایی"باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش که بامداد روز پنجشنبه 25 اسفند برگزار شد گفت:  سرمایه گذاری های خوبی از سوی دولت و سازمان منطقه آزاد کیش در راستای ارتقای زیرساخت های مهم و اساسی جزیره انجام شده است.

پورزادی با بیان این که این پروژه از 12 سال گذشته آغاز و متوقف شده بود افزود: در خرداد امسال این طرح بر اساس برنامه ریزی های انجام شده با پیمانکار مجموعه و حمایت های رییس بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی با تامین اعتبار فعالیت خود آغاز کرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به پیشرفت فیزیکی 25 درصدی این طرح در سنوات گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: تست پیش بهره برداری روشنایی باند جنوبی فرودگاه پس از سال ها آغاز و عملیات فلای چک آن نیز در دو مرحله انجام خواهد شد که با بهره برداری از این طرح 3 و نیم کیلومتر از باند جنوبی مورد پوشش روشنایی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: اقدامات مربوط به طراحی فرود پروازها در این باند انجام شده و پیگیری تصویب طرح های پروازی و اخذ مجوزهای لازم در حال انجام است که تا یک ماه آینده این طرح عملیاتی شود.

سعید پورزادی با بیان این که این باند در عید نوروز به عنوان باند کمکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، افزود: سازمان منطقه آزاد کیش به دلیل اهمیت زیرساخت های جزیره؛ سرمایه گذاری بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان در پروژه فرودگاه و 180 میلیارد تومان در پروژه باند جنوبی انجام شده است.

پورزادی از اتمام عملیات اجرایی ترمینال جدید فرودگاه کیش خبر داد و افزود:  20 درصد از مبلمان فرودگاه جدید کیش خریداری شده و اقداماتی برای آزمایش، راه اندازی و اخذ مجوزهای لازم از سازمان هواپیمایی کشور برای پروژه در حال انجام است.

عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: کارگو ترمینال، پروژه ذخیره سازی و افزایش سوخت هواپیما از 700 هزار لیتر به 4 و نیم میلیون لیتر، انجام طرح توسعه پروژه اپرون ها و پارک پوزیشن ها و پایان و نصب تجهیزات سامانه ILS از دیگر اقدامات صورت گرفته در پروژه فرودگاه کیش است.

وی گفت: باند جنوبی فرودگاه کیش با طول بیش از 4 هزار و 500 متر و عرض 75 متر بزرگترین باند فرودگاهی در کشور محسوب می شود که با PCN 85 قابلیت ارائه خدمات به هواپیماهای پهن پیکر دنیا را دارا است.