در دیدارمشاور رییس جمهور و رییس مناطق آزاد غنا با دکتر مظفری عنوان شد

مبادلات تجاری در زمینه کاکائو و طلا و آموزش عالی، محور همکاری های مشترک جزیره کیش وغنا

دکترمظفری از پذیرش دانشجویان غنا درکیش و مبادلات تجاری گسترده با این کشور در زمینه تولید زیورآلات طلا و صادرات به کشورهای منطقه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش ، دکترمظفری که یکشنبه دوم تیربامایکل اوکی بافا مشاور رییس جمهور و رییس مناطق آزاد غنادرجزیره کیش دیدارو گفتگو کرددر جمع اصحاب رسانه با تاکید بر توسعه همکاری و مبادلات تجاری بین غناو جزیره کیش گفت: باتوجه به اینکه غنا یکی از غنی ترین کشورها از نظر برخورداری از معادن طلاست وبا در نظر گرفتن مزیت های اقتصادی منطقه آزاد کیش، ایجاد بانک طلادر این جزیره برای تولید محصولات و زیورآلات مختلف و سپس صادرات آن به بازار بزرگ کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله محور های مهم همکاری جزیره کیش با غنا خواهدبود که به طور قطع در رونق اقتصادی جزیره کیش و کشور بسیار موثر است.   

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین وجود پردیس بین الملل پنج دانشگاه برترکشور درجزیره کیش را فرصت ارزشمندی برای توسعه  فعالیت های آموزش عالی دراین جزیره برشمردو با اعلام آمادگی برای پذیرش دانشجویان کشور غنادرجزیره کیش گفت: درحال حاضر تمامی دانشجویان پردیس بین المللی کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشجویان خارجی هستند که این امر بیانگرفضای خوب و امکانات مناسب تحصیل دانشجویان خارجی درجزیره کیش است.

دکترمظفری همچنین با اشاره به بازارگسترده تولید و صادرات کاکائو در غنا افزود: در این نشست پیشنهادات خوبی برای همکاری های تجاری باجزیره کیش در زمینه کاکائو مطرح شد که ازآن جمله میتوان به تاسیس کارخانه ایرانی تولید شکلات درغنا وبسته بندی محصولات این کارخانه درجزیره کیش برای صادرات مجدد به کشورهای خارجی اشاره کرد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش بااشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین شورایعالی مناطق آزاد ایران و غنا در تهران به عنوان یکی ازدستاوردهای مهم این سفرتاکید کرد : بابهره گیری از تمام ظرفیت های موجود برای فراهم کردن شرایط اجرای بهتر این تفاهم نامه همکاری تلاش خواهیم کرد.

همچنین مایکل اوکی بافا جزیره کیش را یکی از زیباترین جزایرجهان برشمردوباابراز خرسندی از سفر به این جزیره زیبای مرجانی گفت :تبادل اطلاعات ، آموزش روش های کارآمد رشد و توسعه موفق کیش و بهره مندی ازتجارب ارزشمند مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش برای الگوبرداری در مناطق آزاد غنا یکی ازمهم ترین اهداف سفر من به کیش بود.

 وی با تاکید بر اینکه جزیره کیش در زمینه فعالیت های تجاری و اقتصادی رشد و توسعه قابل ملاحظه ای داشته است گفت: وجود طرح های بزرگ و سرمایه گذاری های کلان فعالان اقتصادی در کیش نشانگرفعالیت گسترده بخش خصوصی درکیش است که این نکته مثبتی دربرنامه ریزی برای عملکرد موفق مناطق آزاداست.

وی مبادلات تجاری ، ترانزیت کالا بااستفاده ازامکانات خوب بندری کیش ، گردشگری در بخش های مختلف تفریحی، فرهنگی و تاریخی ، سلامت و اکوتوریسم را از جمله محورهای همکاری غناو کیش برشمرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزادغناهمچنین  با اشاره به کشت گسترده دانه های کاکائو در غنا،وجودنیروی کارارزان و فعالیت شرکت های بزرگ تولیدکننده شکلات جهان دراین کشورگفت: جزیره کیش می تواند در زمینه تاسیس کارخانه تولید شکلات دراین کشورو تکمیل بخشی از این تولیدات در جزیره کیش با استفاده ازصنایع بسته بندی مجهز ایران وصادرات محصولات تولیدی به کشورهای خارجی باغناهمکاری داشته باشد. 

مایکل اوکی بافا باتاکید براینکه مناطق آزاد غنا از بهترین مناطق آزاد در بین کشورهای آفریقایی هستند که همواره برای رشدو توسعه روزافزون تلاش می کنند ، سفر به کیش را گام مهمی در جهت ارتقاء سطح کیفی برنامه های توسعه ای غنا برشمرد و  از مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش دعوت کرد تا برای تقویت زمینه های همکاری مشترک به غنا سفر کنند.  

لازم به ذکر است دبیر شورایعالی مناطق آزاد غنا درسفر دو روزه خود به جزیره کیش از برخی طرح های عمرانی بخش خصوصی ازجمله چند برج مسکونی ، امکانات گردشگری، تفریحی و دریایی ، فرودگاه بین المللی،سایت بازیافت و تاسیسات بندری کیش ،بازدید کرد.