مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش خبرداد:

جزیره کیش قطب دیپلماسی ورزشی کشور می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با انتقال منحنی رشد و تغییر به تحول و دگرگونی، کیش را به قطب دیپلماسی ورزشی کشور تبدیل می کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مراسم تجلیل از قهرمانان ملی، پیشکسوتان عرصه های ورزش و هنر با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، امام جمعه جزیره، هنرمندان وورزشکاران پیشکسوت کشور و جمعی از مسئولان محلی و ورزشکاران در مرکز همایش های کیش برگزار شد.

در این مراسم محمد ابراهیم انصاری لاری با تاکید بر برنامه ریزی های انجام شده برای انتقال منحنی رشد متعارف در حوزه ورزش به سوی منحنی تحول و دگرگونی گفت: با تکیه بر تجربیات گذشته و نگاهی نوین به ورزش، با دیدگاه توسعه محور به امکانات و احیاء و باز سازی هیات های ورزشی که از جمله ارکان ورزش جزیره محسوب می شوند و ایجاد ارتباط منظم و معنادار با بدنه ورزش کشور برآن هستیم تا از منحنی رشد و تغییر متعارف در حوزه ورزش به منحنی تحول و دگرگونی منتقل شویم و برگزاری این مراسم و حضور این جمع ارزشمند طلیعه ای مبارک برای این هدف بزرگ است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با تقدیر از تلاش های صورت گرفته در گذشته در راستای رونق ورزش در این جزیره افزود: توجه به تندرستی و ورزش در این نقطه ممتاز از کشور همواره مد نظر بوده و در دوره های گذشته نیز مدیران، مسئولان و مردم کیش در ارتقاء و توسعه ورزش اهتمام زیادی داشته اند و شاهد آن وجود امکانات نسبتا استاندارد و فضاهای ورزشی در کارنامه فعالیت های دوره های گذشته در کیش است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه با تقدیر از حاضران در مراسم تاکید کرد: ما اهداف بزرگ خود را جز با همراهی، راهنمایی و هدایت پیشکسوتان و بزرگان عرصه های هنر و ورزش نمی توانیم دنبال کنیم و امروز را باید نقطه عطف فعالیت ها و جنبش عمومی ورزش در کیش دانست.

انصاری لاری با اشاره به اینکه در طول سالیان گذشته آن گونه که شایسته بوده  به بنادر، سواحل و خلیج فارس توجه نشده است گفت: بنادر همیشه چهره و پیشانی اصلی هر کشوری هستند اما در کشور ما با ورود به بنادر نمی توان قضاوت درستی از پیشرفت داشت زیرا سواحل و بنادر ما در بحث توسعه عقب تر از مناطق مرکزی است.

وی ادامه داد: کاری که ما باید در کیش انجام دهیم استفاده از همه ظرفیت ها به خصوص ظرفیت های فراموش شده و مغفول دریاست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه  اگر جزیره را ترکیبی از خاک بر آمده از دریا و آب های پیرامون آن بدانیم بیشتر به خاک توجه کرده ایم و دچار غفلت تاریخی نسبت به دریا و ظرفیت های آن شده ایم. دریا می تواند الهام بخش باشد می توان با نگاهی ابتکاری و نوین در بکارگیری ظرفیت های دریا و راه اندازی رشته های نوین و مدرن ورزشی مانند دوچرخه سواری در دریا، پیاده روی در دریا و تنیس روی میز در دریا نسبت به بهره برداری از این ظرفیت خدادادی اقدام کرد. چرا نباید ورزش های نوین و مدرن را در حوزه ورزش ها و تفریحات دریایی با اتکا به نفس و ابتکار ایجاد و تجربه کنیم.

انصاری لاری با بیان اینکه در فرهنگ ملی ما نیرومندی، استواری و استحکام همواره مقارن با راستی، صداقت، مروت و جوانمردی به ویژه درایت، خردورزی و فرزانگی بوده است تصریح کرد: هر جا سخن از سستی و کژی به میان می آید مقارن با کج تابی، کج فهمی، کج رفتاری، جهل، تعصب و نادانی است زیرا همچنان که  در آموزه های ملی ما آمده است عقل سالم در بدن سالم است و نتیجه تقارن خردورزی، عقلانیت، نیرومندی و قهرمانی، رسیدن به پهلوانی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: امید داریم در کیش که به لحاظ جغرافیایی کوچک اما به لحاظ کیفیت از نمونه غلبه "کیفیت بر کمیت" است پایگاهی برای توسعه و رونق ورزش و پرورش قهرمانان و پهلوانان با اتکا به پرورش جسم و جان و پایبندی به اخلاق و انسانیت بسازیم و کیش بتواند به قطب دیپلماسی ورزش و دریچه ای برای توسعه همه جانبه کشور تبدیل شود.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده امام جمعه کیش نیز با تقدیر از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص نگاه ویژه به ورزش جزیره، ماه رمضان را فرصتی برای رقابت بندگان مومن خداوند در طاعت و بندگی عنوان کرد و افزود: باید از این میدان مسابقه معنوی حداکثر استفاده را برد زیرا تمامی اعمال روزه داران در این ماه عبادت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ماه رمضان ماهی است که به فرموده رسول خدا(ص) اگر مردم می دانستند در آن چه برکاتی نهفته است آرزو می کردند به جای یک ماه تمام سال ماه رمضان باشد خطاب به ورزشکاران و قهرمانان حاضر در این مراسم تاکید کرد: ورزشکاران که در میادین مسابقه دنیوی بسیار موفق هستند امید است در میدان معنوی هم موفق باشند.

داریوش ارجمند هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون و عضو هیئت رئیسه ورزش های باستانی کشور نیز در بخش دیگری از این مراسم با اشاره ای به تاریخچه تشکیل جزیره کیش و استفاده از این قطعه از خاک وطن به عنوان تفرجگاه در دوران رژیم گذشته افزود: خلیج فارس دریچه ای باز به جهان آزاد و شاهراه همه جهان است و به همین علت همواره دولت های استعمارگر و استثمارگر به دنبال تصاحب آن بوده اند.

وی با ابراز خرسندی از حضور مسئولانی که در پی تحول آفرینی در این منطقه کشور هستند افزود: جزیره کیش ظرفیت های مناسبی برای تبدیل شدن به قطب ورزش های زورخانه ای کشور،  برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی و میزبانی از مسابقات  را دارد.

این پیشکسوت عرصه هنر سینما و تلویزیون کشور با اشاره به دیدگاه مثبت امام جمعه کیش به هنر و ورزش در جزیره افزود: جزیره کیش می تواند در سه محور مذهب هنر و ورزش، منشاء دستاوردهای بزرگ برای کشور باشد.

وی در پایان جزیره کیش را محلی مناسب برای فعالیت علاقمندان به ارتقاء ورزش کشور و رشته های ساحلی و بسیاری از ورزش های پیشرفته جهان دانست.

زهرا نعمتی قهرمان ملی و بین المللی تیر اندازی با کمان کشور هم  در این مراسم با تقدیر از حمایت های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از ورزشکاران جزیره گفت: امروز ورزش در تمام جوامع به عنوان یک ابزار برای پیشبرد اهداف اجتماعی، سیاسی و دیپلماسی است. با برنامه ریزی ها و اهداف تعیین شده در آینده ای نزدیک کیش به قطب دیپلماسی ورزشی کشور تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل موسسه ورزش و تفریحات سالم جزیره کیش نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت های این موسسه از ابتدای سال 97 گفت: از اوایل امسال این موسسه به صورت مستقل فعالیت خود را آغاز کرد و در این بازه زمانی 19 اعزام ورزشی، 13 مورد مسابقات ورزشی، 15 مورد ورزش های همگانی، 5 میزبانی از تیم های ملی، 15 دوره با موضوعات آموزشی انجام شده است.

محمود افشار دوست ایجاد زیر ساخت های ورزشی همچون ساخت و آماده سازی 5 زمین فوتبال برای جام جهانی 2022، برنامه ریزی برای حوزه های مختلف ورزشی به ویژه جذب ورزشکاران و تماشگران ورزشی، باز سازی اماکن ورزشی، ایجاد سالن های ورزش سر پوشیده بین المللی و تلاش در ایجاد مرکز بین المللی اسب در کیش را از برنامه های آتی این موسسه برشمرد و افزود: جزیره کیش می تواند به عنوان نقطه عطفی در ورزش سوارکاری در کشور مطرح شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از ورزشکاران و هنرمندان پیشکسوت، روسای هیئت های ورزشی و قهرمانان عرصه های مختلف ملی و بین المللی تقدیر شد.

یاد آور می شود داریوش ارجمند، شراره رخام، حسن روشن، محمد پنجعلی، حمید استیلی، مهرداد میناوند، هادی ساعی، فرشاد پیوس، امیرحاج رضایی و قهرمانان ملی و بین المللی همچون زهرا نعمتی قهرمان تیراندازی با کمان المپیک و پاراالمپیک، سوگند رحمانی قهرمان تیراندازی با کمان، خواهران منصوریان قهرمانان ووشوی کشور، روسای هیئت های ورزشی کیش، جمعی از معاونان سازمان منطقه آزاد کیش، روسای ادارات و نهادهای مستقر در کیش و جمعی از ورزشکاران و مربیان ورزشی کیش  میهمانان این مراسم بودند.